Поради

10 міфів про вакцинацію проти грипу

10 міфів про вакцинацію проти грипу

Об`єктивні статичні дослідження, проведені Американським центром по контролю та попередженню захворювань, свідчать, що щорічний пік спалаху грипу охоплює період з грудня по лютий. Сьогодні найбільш ефективним методом захисту від цього досить небезпечного захворювання залишається профілактична вакцинація. Попри її високу ефективність, щорічна вакцинація й досі не стала достатньо поширеним медичним заходом, насамперед, через декілька міфів про вакцинацію проти грипу, які ми зараз і спробуємо спростувати.

Міф 1. Одного щеплення достатньо для довічного імунітету

Це, мабуть, найпоширеніший міф про вакцинацію проти грипу. Насправді ж, тривалість імунітету до грипу, який формується за допомогою щеплення, відносно невелика, і складає від 6 місяців до року. Отже, якщо профілактична вакцинація відбулася у листопаді, то вже наступної осені вам варто повторити щеплення.

Але і це не головне! Дуже важливо розуміти, що вірус грипу дуже швидко змінюється. Адаптуючись до ліків та вакцин, він утворює нові підвиди - штами. Через те вчені-вірусологи змушені щороку пропонувати новий вид вакцини, що буде максимально ефективною проти конкретного штаму грипу, найбільш розповсюдженого у поточному сезоні. Саме цьому медики наполягають на щорічному щепленні проти грипу.

Міф 2. Щеплення краще робити у розпал епідемії

Чому такий підхід не є правильним? Перш за все період активізації вірусу починається уже в жовтні, а вщухає лише у травні. Отже, навіть якщо ситуація у вашому населеному пункті не є епідеміологічно небезпечною, це не означає, що ризик захворювання не надто високий. Окрім цього, варто враховувати і час, який необхідний на вироблення антитіл та формування імунітету, що триває, зазвичай, від 7 до 14 днів. Саме тому спеціалісти наполегливо рекомендують завчасно подбати про захист від небезпечної хвороби ще в жовтні.

Проте, якщо ви не встигли зробити щеплення восени, зверніться до медичного закладу та пройдіть вакцинацію навіть у розпал епідемії, щоб захистити себе та своїх близьких від небезпечної хвороби.

Міф 3. Щеплення від грипу не ефективні

Чому такий міф про щеплення проти грипу є досить поширеним? Тому, що навіть вчасно зроблене щеплення не дає стовідсоткової гарантії, його ефективність залежить від цілої низки факторів:

  • адаптованості вакцини до конкретного, найбільш розповсюдженого штаму грипу;
  • стану імунної системи конкретної людини.

Наприклад, у дітей або літніх людей зі зниженим станом імунітету і після щеплення зберігається ймовірність захворіти на грип, але в цьому випадку організм людини ефективніше протистоїть недузі, отже й одужання відбувається значно швидше.

Міф 4. Щеплення від грипу знижує імунітет

Це не так. За допомогою щеплення створюється імунна відповідь на збудник грипу. Вакцина допомагає створенню «клітин пам`яті», які нейтралізують вірус або значно послаблюють його руйнівну дію. Стан імунної системи в цілому ніяк не змінюється, отже захист вашого організму не буде ослаблений щодо інших респіраторних захворювань.

Міф 5. Після щеплення людина на деякий час стає джерелом інфекції

Можливо, так вважають люди, які взагалі не знають суті профілактичної вакцинації. Важливо розуміти, що під час щеплення пацієнт отримує вакцину, яка містить лише специфічні ділянки оболонок вірусу, що нездатні до розмноження. Отже, всупереч тому, що після щеплення у людини можуть спостерігатися симптоми, які нагадують полегшений перебіг хвороби – біль у м`язах чи незначне підвищення температури, навіть тісний контакт не буде небезпечним в плані можливого інфікування.

Щеплення проти грипу
Щеплення проти грипу

Міф 6. Щеплення від грипу протипоказане під час вагітності

Багато жінок абсолютно безпідставно вірять міфам, що щеплення проти грипу можуть стати причиною вад розвитку плоду, а тому категорично відмовляються від цього, досить ефективного, профілактичного заходу. Але на підтвердження такої думки не існує жодного наукового обґрунтованого аргументу. Слід зауважити, що це досить прикро, адже організм вагітної надто вразливий, а отже, жінка «при надії» належить до групи підвищеного ризику щодо захворювання на грип. Беручи до уваги цей факт, можна впевнено стверджувати: щеплення проти грипу є не тільки абсолютно безпечним, але й рекомендоване жінкам під час вагітності – це дозволить жінці вести звичний спосіб життя, ходити на роботу та в гості, спілкуватися і не уникати чудових зимових розваг.

Міф 7. Щеплення проти грипу небезпечне для дітей

Таке твердження є цілком справедливим лише для немовлят у віці молодше 6 місяців. Від народження дитина отримує антитіла від матері, тому добре захищена від багатьох небезпечних захворювань. У піврічному віці вроджений імунний захист поступово втрачається. Таким чином, дитині потрібно зробити щеплення, яке допоможе вберегти крихітку від грипу. Сьогодні існують ефективні та безпечні вакцини, адаптовані для малюків від шести місяців.

Першу вакцинацію проводять  у два етапи, з інтервалом у місяць. Це необхідно для створення надійного імунного захисту в організмі дитини. Наступні щеплення роблять раз на рік, оптимально – у жовтні.

Міф 8. Профілактику проти грипу краще проводити за допомогою ліків та вітамінів

Дійсно, сьогодні ви легко знайдете багато препаратів, які позиціонують як профілактичний засіб проти грипу та застуди. На жаль, всі вони мають цілий ряд недоліків:

  • Для отримання належного ефекту потрібен довгий період часу, тоді як щеплення треба робити раз на рік.
  • Імунітет, створений ліками, триває недовго.
  • Ліки мають занадто багато побічних дій, які нагадують про себе довгий період часу, тоді як побічні дії після щеплення ви відчуваєте не більше двох-трьох діб.
  • Вітаміни, звісно, допомагають зміцнити імунітет, але цього не достатньо для ефективного захисту проти епідемії.

Міф 9. Організм має сам перемогти грип

На відміну від інших респіраторних інфекцій, грип протікає набагато важче і виснажує організм хворого. До того ж саме грип може викликати багато небезпечних ускладнень, і саме ризик зараження цією хворобою є дуже високим, адже він розповсюджується не тільки повітряно-крапельним шляхом, але й через контакт з речами, яких торкався хворий.

Міф 10. Існує ризик вакцинації торішньою вакциною

На жаль, медичне обслуговування в нашій країні дуже часто знаходиться на досить низькому рівні. Але медичним працівникам категорично заборонено не тільки використовувати, але навіть зберігати невикористану вакцину. Вона належним чином списується та утилізується. Піти на службове порушення та використати вакцину із запасів минулого року – великий ризик для працівника. До того ж, якщо ви не впевнені у професійності та порядності медичного закладу, ви завжди можете придбати вакцину в аптеці.

Ви звикли стежити за своїм здоров`ям, намагаєтеся споживати здорову їжу та регулярно відвідуєте спортзал? Залишилось забути про міфи про щеплення проти грипу, а краще – завчасно потурбуватися про надійний захист від небезпечної та дуже заразної хвороби. Це допоможе вам натхненно працювати та отримувати справжнє задоволення під час таких довгих та чудових зимових свят.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: Здоров'я
В тему