Поради

Як позбутися від храпу і чому він виникає

Як позбутися від храпу і чому він виникає

Хропіння відбувається у той час, як тканини у задній частині горла вібрують, коли повітря проходить над ними під час сну. Назальні інфекції, деформації, ожиріння, вживання наркотиків, ліків або алкоголю, куріння, старіння, положення сну є основними причинами хропіння. Причини хропіння зазвичай несерйозні, і їх можна усунути, внісши кілька змін у спосіб життя. Більшість людей, які хропуть, мають обструктивне апное сну - стан, який порушує дихання під час сну на короткий час. У деяких випадках важливо звернутися за допомогою до лікаря, щоб отримати медикаментозне лікування, необхідне для вирішення ситуації.

Чому хропіння небезпечне?

Регулярне хропіння призводить до стомлення вдень, знижує працездатність та збільшує ризик сонливого водіння. Хропіння часто порушує якість сну, що викликає сильну дратівливість, денну втому, посилення проблем зі здоров’ям. Якщо хропіння ще й заважає сну партнера, це створює серйозні проблеми у відносинах. Гучне хропіння часом досягає 100 децибел - досить, щоб пошкодити слух при тривалому впливі.

Хронічне хропіння пов’язане зі збільшенням захворюваності на нейродегенеративні захворювання, діабет, метаболічний синдром, серцеві захворювання та інсульт.

Люди, які хропуть, піддаються більшому ризику захворювання судин. Свідки описують стан, який пов’язаний з задиханням, ривками тіла та рухами. Пацієнти згадують, що їх пробудили власні задишки та пов’язують симптоми гастроезофагеального рефлюксу. Ці асоційовані симптоми викликають клінічну підозру на обструктивне апное сну.

Причини появи хропіння

Коли повітря не здатне вільно протікати по дихальних шляхах, трапляється хропіння. Отже повітря бореться за те, щоб пробитися через дихальні шляхи, воно брязкає тканинами у носі та горлі, внаслідок чого виникає звук хропіння.

Хронічне запалення

Ще один фактор, який викликає хропіння - це запалення верхніх дихальних шляхів та носових ходів. На відміну від того, як м’язи розслабляються та торкаються один одного, подразники спричиняють їх запалення, тим самим звужуючи дихальні шляхи. Погана якість повітря та вдихання диму діють як подразники. Це не ваша вина, але ви можете боротися з цим незначним роздратуванням антигістамінними препаратами (алергія) або перебуванням у приміщенні (якість повітря).

Зайва вага

Жирова тканина та поганий м’язовий тонус сприяють хропінню. Навіть якщо ви не маєте зайвої ваги загалом, перенос зайвої ваги на шиї чи горлі спричиняє хропіння. Вправи та схуднення стають необхідними для припинення хропіння.

Анатомічні особливості

Деякі люди народжуються з травмою або зазнають її, що дає їм відхилену перегородку. Це нерівність стінки, яка розділяє обидві сторони носа, що обмежує повітряний потік. Це спричиняє дихання ротом під час сну, викликаючи хропіння. Для виправлення цього стану знадобитися операція. Чоловіки мають більші дихальні шляхи, але їх гортані розташовані нижче на шиї, залишаючи простір у горлі. Під час сну їхній язик може впасти назад у цей простір, викликаючи хропіння.

Шкідливі звички

Регулярне вживання алкоголю та певних ліків, а саме транквілізаторів, а також куріння можуть сильніше розслабляти м’язи. Це призводить до посилення хропіння.

Вікові перебудови організму

Горло у міру досягнення середнього віку звужується, й знижується м’язовий тонус у горлі. Хоча ви нічого не можете зробити щодо дорослішання, запобігти хропінню допоможуть нові режими та пози сну, зміна способу життя та додаткові вправи для горлових м’язів.

Синдром обструктивного апное сну

Найбільш небезпечним різновидом хропіння є апное сну. Це серйозне порушення, під час якого дихання за ніч переривається короткочасно декілька разів. Це дуже негативно впливає на якість сну. Людина страждає від сонливості та сильної втоми протягом дня.

Зателефонуйте лікареві, якщо ви або партнер помітили будь-яку з наступних прикмет:

 • ви хропите гучно та сильно й втомилися протягом дня;
 • припиняєте дихати, задихаєтесь під час сну;
 • засинаєте у невідповідний час, наприклад, під час розмови або їжі.

Моніторинг хропіння часто допоможе визначити причини, чому ви хропите. Для виявлення важливих зразків допомагає вести щоденник сну. Партнер може допомогти заповнити його. Якщо ви спите наодинці, встановіть камеру, щоб записувати себе вночі.

Як позбутися хропіння: лікування від храпу

Залежно від того, що викликає хропіння, різні стратегії будуть ефективнішими для зупинки хропіння або принаймні зменшення гучності. Для багатьох потрібно змінити декілька разів спосіб життя, щоб повністю уникнути хропіння або принаймні полегшити його. Після того, як буде виявлено джерело хропіння, ви зможете вжити відповідних заходів, щоб заглушити нічний шум. До них відносяться не вживання алкоголю вночі, зміна положення сну, уникнення ліків, що викликають хропіння, та усунення причин закладеності носа.

Як позбутись від храпу
Як позбутись від храпу

Операція

Часто необхідна операція, щоб допомогти людям перестати хропіти. Якщо хропіння пов’язане з відхиленою перегородкою, поліпами носа або іншими деформаціями носа, хірургічне лікування може усунути ці проблеми. Хірургія зменшує об’єм тканини у горлі або кісткову структуру, щоб зменшити або вилікувати хропіння.

Типи операцій, які виконують для лікування причин хропіння:

 • Увулопалатофарингопластика (УНПП), яка розріджує і підтягує тканини в горлі.
 • Палатопластика термічної абляції (TAP) використовує радіохвилі для скорочення тканин горла.
 • Лазерна увулопалатопластика (LAUP) використовує спеціалізований лазер для того, щоб скоротити брюшний канал.
 • Піднебінні імплантати (також їх називають процедурою стовпа) передбачають введення імплантатів у м’яке піднебіння, щоб допомогти жорсткості м’якої тканини та зменшити вібрацію.
 • Тонзилектомія / аденоідектомія для видалення збільшених мигдалин / аденоїдів.

Сомнопластика використовує радіочастотну теплову енергію для видалення або жорсткості тканин мочок і м'якого піднебіння, щоб вони не вібрували.

Зниження ваги

Варто схуднути, якщо є зайва вага. Це допоможе зменшити кількість тканини у горлі, яка спричиняє хропіння. Ви схуднете, зменшивши загальне споживання калорій, вживаючи менші порції та більше здорової їжі. Переконайтеся, що регулярно займаєтеся фізичними вправами. Також можна звернутися за допомогою до якісного лікаря або дієтолога.

Відмова від куріння

Це надзвичайно нездорова звичка, яка тільки погіршує хропіння. Якщо не вдається самостійно подолати цю проблему, варто порадитися з лікарем з приводу терапії, яка допоможе відмовитися від куріння.

Виключення алкоголю

Намагайтеся не вживати алкоголь принаймні дві години, що призводить до сну. Алкоголь розслабляє м’язи горла, викликаючи хропіння. Натомість пийте більше води. Уникайте пересихання рота, залишаючись зволоженим протягом дня.

Тренування м’язів

Вправи добре зменшують хропіння, навіть якщо це не призводить до схуднення. Це тому, що коли ви тонізуєте різні м’язи тіла, такі як руки та ноги, це призводить до тонізування м’язів у горлі, що може призвести до меншого хропіння. Існують також конкретні вправи, які ви можете зробити для зміцнення м’язів у горлі.

Дослідження показують, що, вимовляючи певні голосні звуки та завиваючи язик певними способами, м’язи у верхніх дихальних шляхах зміцнюються і, отже, зменшують хропіння.

Наступні вправи можуть допомогти:

 • Повторюйте кожну голосну (a-e-i-o-u) вголос протягом трьох хвилин кілька разів на день.
 • Помістіть кінчик язика за верхніми передніми зубами. Просуньте язиком назад три хвилини на день.
 • Закрийте рот й підтягніть губи. Утримуйте 30 секунд.
 • Відкривши рот, стискайте м’яз на задній частині горла повторно протягом 30 секунд.

Для більш веселої вправи просто провести час співаючи. Спів може посилити контроль над м’язами у горлі та м’якому піднебінні, зменшуючи хропіння.

Допоміжна вентиляція дихальних шляхів

Використовуйте апарат CPAP (безперервний позитивний тиск у дихальних шляхах). Якщо це медично доречно, надягання повітряної маски під тиском під ніс, коли ви спите, може допомогти зберегти дихальні шляхи відкритими. Таке лікування часто рекомендують для лікування обструктивної апное сну.

Препарати

Будьте обережні, перш ніж проводити самолікування безрецептурними спреями та таблетками, поки ви не проконсультуєтеся з лікарем.

Лікування народними засобами

Залишатися  гідролізованим – це завжди гарна ідея. Зневоднення призводить до того, що у носі утворюється слиз, змушуючий хропіти. Пити близько 3,7 літра води для чоловіків та приблизно 2,7 літра води для жінок настійно рекомендується. Сон на спині може призвести до блокування або звуження дихальних шляхів. Якщо ви помітили, що хропите під час сну на спині, саме час перейти в положення сну. Спати на боці, як правило, рекомендується. Використовуйте зволожувач повітря у своїй спальні. Зберігаючи повітря у вашій спальні вологим, ви запобігаєте пересиханню носових оболонок повітря і викликаєте характерний брязкіт хропіння.

Полоскання горла

Хропіння - це звук, який може виникати, коли м’які тканини в задній частині горла руйнуються та вібрують, коли ми дихаємо під час сну. Допомагає зупинити хропіння промивання горла спеціальною сумішшю з ефірними маслами, яка змащує та тонізує ці тканини, зменшуючи вібрації.

Промивання носової порожнини

Якщо у вас закладений ніс, перед сном промийте пазухи сольовим розчином. Використання горщика для неті, назального протизахисного засобу або носових смужок також може допомогти вам легше дихати під час сну. Якщо у вас є алергія, зменшіть кліщів пилу та лупцювання домашніх тварин у своїй спальні або використовуйте ліки від алергії.

Пристосування від хропіння

Використовуйте носові смужки або зовнішній розширювач носа. Носові смужки, що приклеюються, можна розмістити на мосту носа, щоб сприяти збільшенню простору в носовому ході. Це може зробити ваше дихання більш ефективним і зменшити або усунути хропіння. Ви також можете спробувати назальний розширювач, який є жорсткою клейкою смужкою, яка наноситься на ніс через ніздрі. Це може зменшити опір повітряного потоку, полегшуючи дихання. Стоматологічні мундштуки під назвою «оральна техніка» можуть допомогти утримувати повітряні проходи відкритими, полегшуючи дихання. Це запобігає хропінню. Потрібно звернутися до стоматолога, щоб виготовити один із цих пристроїв.

Як попередити хропіння?

На щастя для вас, існує велика кількість засобів для хропіння та домашніх засобів для хропіння (ми з цим поглибимось з часом), щоб запобігти хропінню і сну з відкритими ротами і повернути здоровий сон. Вони варіюються від спеціальних пристроїв для хропіння, таких як подушки (які можуть допомогти вам зберегти напругу в м’язах шиї або змінити положення) до антигістамінних препаратів без рецепта, або, у гірших випадках, ви можете розглянути можливість звернення за медичною допомогою до якісного спеціаліста.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Здоров'я
В тему