Поради

Освітлення в саду

Освітлення в саду

Ландшафтний дизайн саду складається з багатьох речей. Тому, хто хоче створити сад своїми руками, доведеться продумати всі деталі, взяти до уваги умови дачної ділянки, свої можливості, врахувати побажання сім’ї. Проектуючи свій сад, не забудьте і про освітлення в ньому.

Дачні світильники дозволять насолоджуватися садом в будь-який час доби; крім того садово-паркові світильники стануть прикрасою саду, без них дизайн дачної ділянки здається незакінченою. Сучасні фірми пропонують широкий вибір світильників для дачі, різного дизайну і відповідних для різних стилів садів, тому кожен може вибрати відповідний для своєї дачної ділянки варіант.

 

Вибір світильників для саду

Обираючи садові світильники, орієнтуйтеся на розмір саду. Для невеликих ділянок можна придбати маленькі світильники для саду, а у великих за площею цілком можна розмістити високі садові ліхтарі. Іноді в маленькому саду досить поставити один-два невеликі садові світильники, які виступатимуть ще й в якості оригінальних елементів дизайну.

Садові світильники потрібно підбирати, враховуючи дизайн саду. У регулярному саду встановлюють садові ліхтарі з чіткими, правильними формами, які будуть ефектно виглядати на тлі строгих регулярних посадок і об’єктів. Садові ліхтарі на ділянці повинні виглядати ґрунтовно, багато. Якщо Ви хочете створити ретро-сад або Вам подобаються предмети старовини, то можна підшукати і відповідні ліхтарі для дачі, які зроблять сад, схожим на старовинні парки Європи та палацово-паркові ансамблі епохи Ренесансу. Своє місце в регулярному саду займуть ковані ліхтарі.

Природні сади дають більше свободи у виборі садових світильників, їх зовнішній вигляд може бути абсолютно різним, головне, щоб ліхтарі для дачі не виглядали громіздко або химерно, порушуючи гармонію і природний вигляд саду. Сад у сільському стилі або голландський сад завжди прикрасять антикварні садові світильники або дачні ліхтарі, зроблені «під старовину».

Сад-модерн не обійдеться без кованих ліхтарів, оскільки кування взагалі – один із елементів подібних садів. Сад у стилі модерн неможливо уявити і без контрастних сполучень кольорів, тому чорні ковані ліхтарі на тлі світлих однотонних будівель будуть дуже доречні.

Світильники і ліхтарі у східних садах відіграють особливу роль. Вони не тільки служать для освітлення саду, але і уособлюють собою елемент вогню, гармонізуючи стихії на ділянці. Це має велике значення, адже східний сад – частина східної філософії, і в ньому, як і в усьому житті людини, повинна бути гармонія. Багато сучасних фірми пропонують стилізовані садові світильники, в тому числі, і східної тематики, тому підібрати світильники в дусі справжнього східного саду не складе труднощів.

 

Розміщення світильників

Розташування освітлювальних приладів на ділянці потрібно продумувати заздалегідь і вносити їх на проекти майбутніх ділянок. Розміщення садово-паркових світильників важливо визначити на попередній ділянці, для того щоб не порушувати наявні посадки і доріжки, коли будете прокладати кабель. В установці садових світильників і ліхтарів повинні брати участь як інженер-електрик, так і ландшафтний або світловий дизайнер; садово-паркові світильники повинні бути встановлені за всіма правилами безпеки і при цьому відповідати дизайну саду, виглядати красиво протягом усього дня.

Що ж стосується місця розташування світильників для дачі, то їх варто розміщувати там, де Ви проводите час або де є гарні об’єкти. Декоративний садовий світильник ніколи не буде зайвим на ділянці, тому встановлюйте освітлення в саду там, де вважаєте за потрібне. Само собою зрозуміло, що садові світильники потрібно розмістити уздовж садових доріжок, біля ганку, під’їзду до гаража або паркувальному майданчику. Обов’язково поставте вуличні світильники для дачі в зоні відпочинку, біля водойм, найбільш красивих об’єктів на дачній ділянці; багато хто встановлює підсвічування в альпінаріях і рокарії, міксбордерах, підсвічують водоспади та фонтани, скульптурні композиції. Враховуйте і яскравість садових світильників і колір випромінюваного світла. У тихій зоні відпочинку краще поставити світильники з м’яким, приглушеним світлом, а там, де Ви будете збиратися компанією, буде потрібно потужне освітлення. Садові світлодіодні світильники (що дають різнокольорове освітлення і динамічні ефекти) можуть додати саду ті кольори, яких йому не дістає, та й просто потішать Вас і Ваших гостей яскравими квітами. Садові світильники незвичайних форм привернуть до себе увагу, але стежте за тим, щоб вони не виглядали безглуздо.

 

Основні типи садових світильників

Всі освітлювальні прилади можна розділити за їх функціями. У класичних, сферичних садових світильників (з плафоном у вигляді кулі) і болардів (стовпчиків) синусна крива розподілу світла, тобто, світло спрямоване в сторони (тому їх не використовують для освітлення доріжок). Такі світильники добре висвітлюють горизонтальні поверхні, але мають сильний сліпучий ефект.

Багато сучасних фірми пропонують велику кількість класичних світильників. Їх висота становить від 0,5 до 5 метрів. Класичні світильники найбільш поширені в садово-парковому дизайні, але їх конструкція зроблена таким чином, що вони можуть «засліплювати», а також у темряві буде видно безпосередньо саме джерело світла, а не об’єкти, що розташовані поруч із ним.

Сферичні і напівсферичні світильники влаштовані так, що потік рівномірно розподіляється на всі боки. Плафони таких садових світильників роблять зі скла або матового пластику. Сферичні світильники влаштовані таким чином, що на відстані в саду будуть виднітися лише вони, а не те, що розташовується навколо них. Найчастіше в садах встановлюють напівсферичні світильники, верхня частина яких представлена відбивачем, який направляє світловий потік у сторони і вниз. Напівсферичні світильники краще освітлюють горизонтальну поверхню.

Боларди або стовпчики досить поширені в ландшафтному освітленні, часто їх виконують у стилі «хай-тек», і вони добре виглядають в садах-модерн. Боларди застосовують у висвітленні доріжок і паркувальних майданчиків.

Ще один різновид садових світильників – це вбудовані світильники. Такі світильники можна вбудовувати в горизонтальні і вертикальні поверхні. Світловий потік у вбудованих світильників направлений строго вгору щодо плафона (можна вибрати і різнокольорові плафони). Вбудовані світильники залишаються непомітними на території ділянки, вони підсвічують елементи ділянки, але самі приховані від ока. Вночі у вбудованих світильниках немає засліплювльного ефекту, а вдень їх не видно.

Садові світильники, які встановлюють для освітлення доріжок, потік світла у них спрямований строго вниз. Це стосується і світильників відбитого світла. Конструкція індиректів являє собою порожню трубу з джерелом світла і світловодом і широку кришку-відбивач, яка направляє світловий потік вниз. Такі світильники мають рівний світловий потік і не «засліплюють».

Найчастіше в садовому освітленні використовують металогалогенні, галогенні лампи розжарювання і світлодіодні лампи. Також популярні дачні світильники на сонячних батареях. Іноді в садах можна побачити натрієві та ртутні газорозрядні лампи, які часто застосовують у висвітленні відкритих просторів.

У світлодіодних садових світильників є чимало плюсів:

  1. можна легко підібрати бажані кольори і забезпечити їх плавні переходи;
  2. ставляться до світильників підвищеної безпеки, стійкі до ударів і вібрацій;
  3. їх можна встановлювати під водою;
  4. простіше, ніж галогенні світильники, в монтажі та обслуговуванні;
  5. прослужать набагато довше, ніж галогенні світильники.

Однак обійдуться світлодіодні світильники дорожче за галогенні, хоча вони повністю себе окупають з плином часу.

Останнім часом особливо популярні садові світильники на сонячних батареях. У них є свої плюси і мінуси. Сонячні садові світильники екологічні, не зношуються і потребують мінімального догляду. Мінуси садових світильників на сонячних батареях – їх висока вартість, низький ККД, залежність працездатності від кліматичних умов і пори року. Для зарядки акумуляторів садові світильники на сонячних батареях потрібно встановлювати на відкритій місцевості, вони не повинні бути закриті деревами або будівлями. Ліхтарі і світильники на сонячних батареях не поступаються за красою традиційним світильникам, вони легкі і мобільні. При установці садових світильників на сонячних батареях Вам не доведеться замислюватися про проводку електроживлення з дотриманням всіх правил безпеки, маскування шнурів. Хоча, в цілому, сонячні садові світильники призначені для декоративного ефекту, вони дають неяскраве світло.

Ще один прийом, який використовують для освітлення садів, – фібероптика. Фібероптика коштує дорого, але дає приголомшливий ефект. У фібероптиці не застосовується електрику, в її основі лежить використання оптоволокна. Тому фібероптика безпечна для рослин, тварин і людини.

Джерела «живого вогню» (в яких використовують свічки) часто встановлюють у сучасних садах. Вони безпечні і служать, в основному, для декоративного ефекту.

 

Підсвічування водних елементів в саду

Підсвічування водойм, водоспадів і фонтанів заслуговує окремої уваги, адже такі красиві об’єкти, як ставок і водні пристрої з рухомою водою не можна залишити без освітлення; підсвічена різними кольорами вода виглядає приголомшливо, перетворюючи сад на чарівний світ і даруючи йому нові фарби. Монтаж садових світильників для водойм буде проводитися в залежності від того, чи буде підсвічуватися водна гладь або берег водойми.

Освітлення водойм можна встановити таким чином, що буде освітлена вся гладь води (для цього встановлюють світильники прожекторного типу) або, у другому випадку, будуть підсвічені будь-які елементи, рослини, наприклад (у цих цілях застосовують точкові світильники; світло в них фокусується з допомогою спеціального пристрою, залежно від конструкції світильника). Світильники для водойм можна розміщувати і на невеликій глибині. Також популярні плавучі лампи, які абсолютно точно зроблять водойму особливою. Потужність таких ламп невелика, і їх використовують для створення затишної атмосфери, ніж для освітлення. Плавучі лампи являють собою водонепроникні кулі, з’єднані одна з одною кабелем; в комплекті до них, як правило, додаються дротові гаки, за допомогою яких лампи закріплюють на дні ставка.

На березі водойми садові світильники краще встановлювати таким чином, щоб вони висвітлювали не всю водойму, а окремі його частини, це виглядає більш ефектно.

Підсвічування фонтанів здійснюється за допомогою різних типів світильників. Це можуть бути прожектори світла для підводного освітлення, рефлектори відбитого світла для освітлення окремих деталей, прожектори з розбіжним пучком променів для висвітлення окремих струменів і каскадів, рефлектори з параболічним пучком променів для висвітлення композицій з водних струменів... Підсвічування можна зробити і багатобарвним. Для підсвічування вертикальних фонтанних струменів прожектор або світильник потрібно розташувати під насадкою, а світловий потік направити уздовж струменів. Для освітлення похилих струменів фонтану світильник встановлюють не під насадкою, а біля неї.

Перед організацією підсвічування у водних пристроях з потоком води потрібно розрахувати траєкторію падіння води. Зазвичай в таких пристроях використовують світильники із широким кутом світла. Їх відстань один від одного визначають, виходячи з розміру водоспаду або каскаду.

 

Новорічне підсвічування саду

Зустріч Нового року в заміському будинку для багатьох давно вже стала доброю традицією. Адже так хочеться відпочити від міської передноворічної метушні, подивитися на засніжену природу, насолодитися казковим настроєм. Та й зимові канікули дозволяють знайти час для заміського відпочинку.

У такі дні хочеться, щоб сад виглядав особливим. Правильне освітлення – найголовніше, а, мабуть, і достатня новорічна прикраса саду.

Новорічне оформлення саду має бути кольоровим і радісним. Акуратно розвішані по гілках електричні гірлянди прикрасять дерева біля будинку в сутінках і не зіпсують їх виду в денний час. Гірлянди з великими рідко розташованими ліхтариками (лампочками) добре виглядають на деревах без листя. Гірлянди з маленькими ліхтариками (лампочками) краще підійдуть для хвойних. Для новорічного підсвічування краще вибирати дерева з незвичайними загадковими силуетами.

Лампочки в сучасних електричних гірляндах нагріваються слабо, споживають мало електроенергії і можуть довго працювати при зимових погодних умовах. Особливо зручні для новорічного підсвічування дерев і будівель – прозорі еластичні трубки з освітленого ПВХ, в яких укладені ланцюги з мініатюрних лампочок. Шнури можуть бути одного кольору або багатоколірні: з білими, жовтими, червоними, зеленими, синіми лампочками. Такі гірлянди-шнури можуть працювати при температурі до -20 градусів. Крім новорічної підсвічування дерев, такими шнурами можна здійснити і підсвічування хвіртки, воріт, ґанку та ін.

Особливою прикрасою стануть новорічні світлодіодні фігури для саду. Олень, сніговик або Дід Мороз на засніженій галявині стануть ефектними елементами зимового ландшафтного дизайну. Новорічні світлодіодні фігури для саду безпечні, можуть встановлюватися на вулиці в зимовий час. Світлодіодні фігури можуть бути двох кольорів: білі і сині.

 

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: дім
В тему