Люди

При цій хворобі навіть «банальна висипка» може призвести до інвалідності

При цій хворобі навіть «банальна висипка» може призвести до інвалідності

За останні 30 років кількість жертв атопічного дерматиту зросла на 300%. І це ще не межа!

Чому ця хвороба так стрімко поширюється та в яких випадках недуга може спровокувати інвалідність? Про це й не тільки – у розмові з дерматовенерологом ВОДТМО Лесею Охримович.

Лесю Анатоліївно, чому атопічний дерматит настільки стрімко поширюється навіть у заможних країнах Заходу?

– Одна з причин – негативний вплив довкілля та активне використання побутової хімії вдома, на роботі, в громадських закладах харчування (це якщо говорити про зовнішній чинник). Але основний фактор – спадковість. За 25 років роботи дерматовенерологом я переконалася: якщо в батьків – атопія (бронхіальна астма, алергійний риніт чи атопічний дерматит), то з гарантією 80% ця недуга з?явиться й у їхньої дитини.

І цьому ніяк не можна протидіяти?

– Можна принаймні спробувати. Приміром, коли жінка вагітна, вона повинна мінімізувати контакт із «синтетичними» мильними засобами. Прати одяг ліпше порошком для дітей, бо в ньому менше агресивних елементів; не використовувати ополіскувачів та підкрохмалювачів. Харчі варто споживати виключно натуральні. Уникати приміщень зі шкідливими випарами, цигарковим димом. Адже через повітря, яке вдихає вагітна, через її шкіру та їжу в організм іще не народженої дитини потрапляють як корисні, так і шкідливі речовини. А останні негативно впливають на внутрішні органи малюка, провокують інтоксикацію маленького організму, а потім це стає одним із факторів появи у дитини атопічного дерматиту.

Як і коли ця хвороба починає проявлятися?

– У 80% атопічний дерматит (колись його називали екземою, діатезом) з?являється протягом перших двох років життя, починаючи з двомісячного віку. У решті 20% недуга може проявитися в дитячому (10 – 12 років) та підлітковому (до 18 років) віці. Її типовими ознаками є висипка на щічках малюків, на лобі, кінцівках. З віком висипання трансформується у плями від рожевого до яскравого червоного кольору, поширюється на згини рук та ніг, в частині випадків шкіра у проблемних ділянках стає сухою, лущиться і тріскає, покривається гнійничками. Фактично завжди проблемні ділянки сверблять, особливо вночі. Дитина стає дратівливою, погано спить та їсть.

Чи може дерматит зникнути сам?

– Чимало батьків, які приводять дитину на прийом, перед тим сподівалися: «Ай, переросте». Це велика помилка. По-перше, щоразу, коли хвороба переходить у гостру форму і проявляється у вигляді висипань та плям, дитині дуже некомфортно. По-друге, якщо зволікати з лікуванням та відповідним доглядом за шкірою, висипання охоплюватиме все більші ділянки тіла і здебільшого ті, які на видноті: руки, ноги, обличчя (особливо навколо рота й очей). Через це дитина соромиться контактувати з ровесниками, у хворого виробляються комплекси, він не хоче навіть на вулицю виходити. По-третє, дерматит, якого не лікувати, провокує появу бронхіальної астми, алергічних риніту і кон?юнктивіту. А потім – навіть призвести до інвалідності!

Щоб такого не сталося, як треба діяти?

– Звісно, що при перших шкірних проблемах у дитини необхідно прийти до дерматолога, щоб він визначив, чи це простий дерматит, чи висипання через продукти харчування (в маленьких дітей таке часто трапляється), чи дійсно атопічний дерматит. А після огляду, залежно від стану хворого, підбирається лікування. Це не тільки медпрепарати, а й креми, дієта, інші не шкідливі для здоров?я методи. Буває, що таблетками від алергії ми забираємо в дитини свербіж, мазями – запалення шкіри (тобто знімаємо гостру форму недуги), а в подальшому достатньо буде підібрати дитині лікувальні мило, шампунь, зволожувальний крем. Буває, що проявів атопічного дерматиту можна уникнути, виключивши з раціону дитини яйця, молоко, шоколад чи яскраві овочі та фрукти, усунути вплив побутових алергенів (домашній пил, синтетичний та вовняний одяг), не тримати домашніх тварин.

Але основним є правильний і постійний догляд за шкірою. Необхідно підібрати спеціальні неагресивні засоби для купання та креми-емульгенти, що відновлюють та зволожують шкіру.

БІЛЬШЕ ПРО ВІДОМИХ ТА ЦІКАВИХ ЛЮДЕЙ ЧИТАЙТЕ В ГРУПІ «ЖИТТЄВІ ДРАМИ» В FACEBOOK! ЩОБ ПІДПИСАТИСЯ НА НЕЇ — НАТИСНІТЬ ТУТ!

Спілкувалася Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Найцікавіше, Інтерв'ю
В тему

Останні матеріали