Серед наших читачів є багато людей, які відпрацювали не один десяток літ, сплачували податки, аби на пенсії мати гідні виплати, а коли настала пора «заслуженого відпочинку», то все одно доводиться працювати на городі, бо інакше просто не буде, що їсти.
В одному з листів читачка з Волині Лідія Пасик розповіла свою ситуацію: «Мені 69 років, із яких 25 офіційно працювала. В тому числі – на шкідливому виробництві. Були роки, що отримувала по 150 карбованців зарплати. Тобто набагато вищу, ніж багато людей. На пенсію я вийшла 16 років тому. Тоді для жінок треба було мати не менше від 20 років стажу. Але мені, яка має 25 років стажу, чомусь не платять 3120 грн. Кажуть, що я замало працювала. Маю знайомих, які не мають і 20 років стажу, а пенсію всім по 200 грн додають однаково. То так треба чи то мене дурять? Роз’ясніть, якщо можна. Бо через таку несправедливість вже й спати не можу». Про це йдеться у газеті «Твій вибір».
Пані Лідіє, насамперед – не переживайте. Бо всі хвороби починаються з переживань, а лікуватися нині – дуже дорого.


Тепер перейдемо до з’ясування ситуації. Не маємо від вас усіх документів. Але видання «На пенсії» проаналізувало схожий із вашим випадок. Там жінка з таким же страховим стажем додатково надала довідку про свою зарплату. Отож, будемо спиратися на ті дані.
Що каже закон
Роз’яснення щодо мінімального розміру пенсії за віком надає нам ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У цій статті зазначено: за наявності у чоловіків 35-ти, а в жінок – 30 років стажу мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму. Але для тих, хто пішов на пенсію до жовтня 2011 р., зберігаються старі норми. Тобто для встановлення такої пенсії достатньо мати 25 та 20 років стажу для чоловіків і жінок відповідно. Тож ви, пані Лідіє, маєте повне право на пенсію в розмірі, не нижчому від 2361 грн. Саме таким торік був прожитковий мінімум для пенсіонерів. Тобто норми закону стосовно вас не порушені.
Інше питання, що останніми роками уряд запроваджує додаткові надбавки для тих, кому більше років і хто має більше стажу. Не всі вважають таку градацію справедливою, але в конкретному випадку Кабмін ухвалює рішення, які не суперечать вказаному закону і взагалі з ним ніяк не пов’язані.
Так, відповідно до постанови Кабміну № 185 від 23 лютого 2024 р., жінкам віком від 65 р., які не працюють і мають не менше від 30 р. стажу, пенсія встановлюється у розмірі, не нижчому за 3370 грн. До березневої індексації це було 3120 грн, про які ви пишете. Для жінок віком від 80 р. постанова прописує таку ж суму (3370 грн), але за наявності лише 20 р. стажу.
Якщо дія закону на вас, як і раніше, поширюється (що гарантує суму, не меншу за 2361 грн), то зазначена постанова Кабміну, на жаль, не поширюється. Ми бачимо, що в уряді намагалися врахувати інтереси тих, хто пішов на пенсію давно і за старими правилами має лише 20 р. стажу. Однак ця норма торкнулася людей старшого віку.
Так чи інакше зазначеною постановою уряд підняв мінімальні виплати для більшості пенсіонерів. Якщо, наприклад, у вас пенсія до індексації була 2520 грн, то тепер може становити 2725 грн. А це вище за ту мінімальну пенсію, яку гарантує згаданий закон.
Від чого залежить розмір виплат
Ви, пані Лідіє, вказали у своєму листі, що в окремі періоди отримували в середньому по 155 карбованців на місяць, а люди не мали й 70 карбованців. Воно-то так. Але до уваги слід брати середню зарплату по країні та порівнювати з нею. Якщо обидва показники однакові, то це вважається коефіцієнт 1. Якщо ви заробляли менше, ніж середня зарплата того періоду, ваш коефіцієнт буде менший від одиниці. Коли ж заробили більше, то й коефіцієнт стане вищим за 1. Саме він потім і враховується під час обчислення розміру пенсії.
Тепер рахуємо. 1980 р. ви в середньому отримували 157 крб на місяць, а середня зарплата по країні була 155 крб. Тобто ваш дохід був на рівні середнього і коефіцієнт становить 1. 1981-го ви отримували 143 крб, а по країні середня зарплата була 158 крб, тобто ваш коефіцієнт менший, ніж 1. 1982-го ви заробляли по 155 крб, а середня по країні зарплата становила 163 крб: знову нижчий коефіцієнт. 1983 р. вам платили щомісяця близько 144 крб, а в середньому по країні люди заробляли 166 крб. Тобто ви мали на 15% меншу зарплату. 1984-го ви отримували на 8 крб більше, ніж у середньому по країні: 178 і 170 крб відповідно. Тож і коефіцієнт більший за 1.
Як бачимо, розмір вашої зарплати за ті роки, які ми проаналізували, був загалом дещо меншим за середній. І це негативно вплинуло на ваш нинішній розмір пенсії.
Наскільки це справедливо
Тепер щодо справедливості у підвищенні пенсій. У зв’язку зі збільшенням торік прожиткового мінімуму частина пенсіонерів почала отримувати не 2093 грн мінімальної пенсії, а 2361 грн. Усім таким пенсіонерам однаково додали 268 грн.
Якщо ми говоримо про мінімальні виплати для частини пенсіонерів, то вони зросли, наприклад, із 2520 до 2725 – у цьому випадку всім додали по 205 грн. Другій частині пенсіонерів, як показано вище, мінімальну виплату збільшили з 3120 до 3370 грн, тобто на 250 грн. Тут ми справді бачимо, що в багатьох пенсія зросла приблизно однаково. Але треба пам’ятати, що загалом індексація пенсій призвела до їхнього збільшення на суми від 100 до 1500 грн, залежно від багатьох факторів. Тому твердження, що всім додають однаково по 200 грн, не зовсім коректне.
Тому, пані Лідіє, причин переживати у вас немає. Працівники Пенсійного фонду все вам правильно нарахували: є закони, прийняті Верховною Радою, є постанови, сформовані у профільному міністерстві, і саме ними керуються працівники ПФУ, коли визначають, яка пенсія має бути в кожної конкретної людини.
Ніна Грицюк
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.