Життя

Чи може наука омолодити старий організм і чи тільки від генів залежить наше здоров’я

Чи може наука омолодити старий організм і чи тільки від генів залежить наше здоров’я

Скільки існує людство, стільки йому кортить дізнатися, чи можливо винайти еліксир молодості. Та й сьогодні існує безліч думок і тверджень про секрети довголіття.

Але що серед них правда, а що – вигадка? Про це розповість український генетик Олександр Коляда, який входить до ТОП-100 учених світу, що досліджують процеси старіння.

Про це йдеться на шпальтах газети "Твій вибір".

 

Усьому виною – гени-контролери

– Призупинити процеси старіння цілком реально. А от омолодити старий організм неможливо. Принаймні, поки що це вдалося лише одному живому організму – медузі. Але як саме – учені досі не можуть розгадати. Тому я відразу раджу читачам не вірити маркетинговим ходам щодо кремів, які омолоджують, чи їжі, яка поверне молодість. Це все придумано для того, щоб ви купували цю продукцію, – відверто зазначає Олександр Коляда під час розмови на проєкті «Ходят слухи». – Ось чому серед нас, учених, навіть термін «омолодження» не використовується. Ми вживаємо правдивіше словосполучення – «сповільнити старіння» чи «продовжити молодість».

Як це зробити? Однією з дієвих хитрощів учений називає зменшення споживання цукру. Якщо по-простому, то це діє таким чином: клітини, які запускають процес старіння, постійно перевіряють стан наших клітин. Щойно вони виявлять, що в клітинах накопичилося цукру стільки, скільки людина мала би спожити за 100 років, вони дають сигнал сусіднім генам, і ті натискають на кнопку «запустити старіння». Так само вмикають умовну кнопку старіння алкоголь, куріння, малорухливий спосіб життя (організм вирішує, що раз людина вже пройшла пік своєї активності, то пора вже старіти й помирати), а також хронічне недосипання. Це, зауважує вчений, ду-у-уже небезпечна штука, на яку чомусь мало звертають уваги.

А от коли ми ведемо спосіб життя, властивий для, скажімо, 20-річних людей, гени-контролери не бачать причин запускати процеси старості. Ось чому для продовження тривалості життя вчені наполегливо рекомендують активно рухатися, не зашлаковувати організму жирними продуктами, змушувати свій мозок щодня вчитися чогось нового (наприклад, опановувати ґаджети чи запам’ятовувати іншомовні слова).

– До речі, у птахів немає контролерів, які аналізують кількість цукру в організмі. І тому пернаті вважаються у тваринному світі довгожителями, – зауважує Олександр Коляда. – З’ясувавши таку особливість, науковці навчилися штучно впливати на гени-контролери, аби ті втрачали пильність щодо реального стану організму і вважали, що нам, умовно, не 70 років, а тільки 40.

 

У віці 60+ корисно бути повненькими

Проте доки ці технології стануть масовими та загальнодоступними, то подовжити молодість Олександр Коляда радить банальними, але справді ефективними методами – споживати корисну їжу (і не обов’язково вона має бути дорога чи екзотична), дбати про посильні фізичні навантаження, не забувати за профілактичні обстеження в лікарів, аби вчасно усунути той чи іншій збій у роботі організму (ми їх називаємо хворобами).

– Але заради об’єктивності скажу: не завжди здорові люди обов’язково будуть довгожителями і далеко не всі довгожителі – це прибічники здорового способу життя, – зауважує науковець. – Приміром, француженка Жанна Луїза Кальман, яка прожила 122 роки, щодня пила вино, їла багато солодкого (у поважному віці споживала до кілограма шоколаду за день), курити кинула лише у 117 років. Тобто універсального секрету довголіття не існує. Хоча для того, аби переступити 90-річний рубіж, треба мати відповідні гени.

Серед найшкідливіших факторів, які стоять на заваді довгому та щасливому життю, Олександр Коляда виділяє неправильне харчування. Зокрема – смажені та копчені страви, надмірне споживання жирного м’яса і солодощів (треба їсти не більше від 30 г цукру на день, включаючи той, що міститься в йогурті, соусах, майонезі).

Найкориснішими Олександр Коляда називає ягоди, бобові культури та свіжі овочі (денна їхня порція повинна становити не менше ніж 400 г). Картоплю, каже, ми дарма викидаємо зі свого раціону. Просто її треба не смажити, а запікати. Фруктів геронтолог радить споживати не більше ніж 250 г на добу. Корисно їсти по одному-півтора яйця в день. Молочну продукцію (не плутайте з кисломолочною!) після 40 років краще виключити зі свого раціону (в такому віці лактоза погано сприймається нашим організмом). І ще обов’язково треба пити якісну свіжу воду.

– Людям, віком до 60 років, корисно бути худорлявими. А от після 60-ти не завадить бути в міру повненькими. Бо в такому віці жири виконують ряд важливих функцій, – додає геронтолог.

 

Від зморщок рятує сонцезахисний крем

Говорячи про молодість шкіри, Олександр Коляда каже: вкрай негативний чинник – це ультрафіолет, який ми отримуємо у соляріях та під час перебування під прямими сонячними променями. Тому одним із небагатьох засобів для шкіри, які справді продовжують її молодіть, є сонцезахисні креми з високим фактором SPF (тобто фільтрами, які не пропускають ультрафіолету). Тож користуватися ним геронтолог рекомендує навіть узимку.

Що ж до впливу сексу на тривалість життя, то результатів таких досліджень у геронтологів небагато.

– В нас є дані лише одного дослідження, – продовжує Олександр Коляда. – В ньому брали участь чоловіки з Данії. За підсумками цього експерименту, було доведено, що чоловіки, які мають статеві зносини два і більше рази на місяць, живуть довше за тих, які займаються коханням менше від двох разів на місяць.

Можливо, це пов’язано з тим, що секс – це також помірні фізичні навантаження. А вони значно кращі, ніж професійний спорт, впливають на наше здоров’я. І з цього приводу також є конкретні наукові висновки.

– Люди, які двічі на тиждень протягом 15 років займалися любительським тенісом (тобто не працювали на виснаження, а грали собі в задоволення), жили на дев’ять років довше за своїх ровесників, які не виконували помірних фізичних навантажень на кшталт тенісу. Так само довше живуть люди, які щодня прочитують по десять сторінок книг. Чому так – учені ще достеменно не визначили. Але це вже підтверджений факт, – додає Олександр Коляда.

Натомість ковід украй негативно вплинув на тривалість життя. Бо навіть якщо людина подолала недугу, то коронавірусна інфекція так чи інакше спровокувала запальні процеси в організмі. А вони активізують процеси старіння.

Тим не менше, вчені вже на фінішній прямій до головної цілі – випуску таблеток, прийом яких допоможе обманути організм і відтермінує момент запуску кнопки старіння. Інше питання, що владним світу цього такий винахід не дуже цікавий. Бо одне питання, коли вони самі будуть застосовувати цю таблетку, а зовсім інше – коли її буде масово використовувати все населення країни. Бо люди тоді будуть здоровими, довго житимуть і потребуватимуть величезних грошей на виплату пенсій.

Тож поки таких таблеток в аптеці нема, Олександр Коляда пропонує скористатися іншими результатами: науковці дослідили і багато разів підтвердили, що більшість довгожителів – це оптимісти, люди, які мають хороше почуття гумору і вміють радіти життю. Відтак і ви, наш читачі, застосовуйте ці безплатні і всім доступні засоби та живіть довго, здорово та щасливо!

Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: історія, Життя
В тему