Як позбутися цвілі в будинку
Тільки прийшли дощі та холод, як у домівках зразу полізла цвіль.
Експерти, з якими свого часу спілкувалася, пояснили: коли на вулиці холодно, а в домівці тепло, то в точці «зустрічі» двох протилежних температур утворюється конденсат. Саме його ми бачимо, коли вікна «плачуть» або коли стіни стають вогкими. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».
І от коли в кімнаті погано циркулює повітря, то ця вологість стає ідеальним середовищем для розмноження цвілі, а потім – і появи грибка.
Колись такої проблеми було менше, бо у дерев’яних віконних рамах були щілини, крізь яке задувало повітря. Тобто відбувалася циркуляція повітря. А ще колись люди не економили газу, сильніше обігрівали приміщення, повітря в будівлях було сухе, і тому цвіль не так стрімко розмножувалася.
Оцет, перекис водню чи хлорка?
Якщо цвілі не усунути вчасно, від неї почорніють усі кутки на стінах та стелі. Тому, що раніше ви почнете боротьбу із грибком, то легше його усунете.
Насамперед треба кухонною губкою витерти цвіль із поверхні. Після цього залишки цвілі можна прибрати, змочивши губку в оцті чи перекисі водню і протерши уражене місце або поприскавши на нього. Адже в кислому середовищі грибки не можуть рости.
Якщо оцет і перекис водню не допомогли, можна придбати1 магазинний засіб, який містить кислоту потужнішої дії.
Коли ж і він не усунув проблеми, доведеться брати хлоровмісні засоби. Для початку – розвести воду й білизнУ та протерти уражені грибком ділянки.
Але особисто мені у місцях, де цвіль сильно в’їлася, допоміг імпортний аерозольний засіб. Щоправда, він має два мінуси. Перший – дуже сильний запах хлорки, який не зникає, навіть якщо вікно в кімнаті було весь день відчинене (тому спати краще в іншій кімнаті із зачиненими дверима і відчиненим вікном). Другий мінус – знебарвлення стін: від хлоровмісного засобу вони побіліли.
Повітря має постійно циркулювати
Коли всі кутки вже чисті, вам слід подбати про те, аби грибок не повернувся взагалі чи бодай не в таких масштабах.
Для цього треба вікна, якщо у вас пластикові, ставити на мікровентиляцію або провітрювати кімнати зранку, в обід та ввечері протягом 10 – 15 хв.
Щоб на стінах не було прямої «зустрічі» теплого повітря з кімнати і холодного – з вулиці, в ідеалі слід утеплити зовнішні стіни будинку.
Що ж до вікон, то щойно вони «потекли» – відчиніть на провітрювання. Якщо вологи на склі багато – протріть сухою тканиною, щоб вода не текла на підвіконня і не створювала у кімнаті підвищену вологість.
Зауважте, що вазони на підвіконні теж сприяють запотіванню скла, адже затримують циркуляцію повітря. Тому їх краще переставити. Так само слід лишити порожніми всі ті кути в кімнаті, де зазвичай з’являється цвіль: відсунути штори, тюль, меблі, якщо вони щільно стоять при стіні. Це відновить циркуляцію повітря.
Існують декілька видів приладів
У Португалії, де проживають мої родичі, взагалі немає опалення в будинках. Тому з настанням холодів і дощів сирість у будинках там страшенна. Аби з нею боротися, люди купують спеціальні прилади для збирання вологи зі стін – на кшталт пилососа. І в дощові дні моя тітка у трикімнатній квартирі назбирує зі стін по три літри вологи щодня.
На українському ринку теж пропонують вологопоглиначі. Але не механічні. Цей прилад витягує з повітря молекули води і «вкладає» їх собі всередину. Далі зібрана рідина вступає в контакт з абсорбуючою речовиною, перетворюючи її на сольовий розчин. Таким чином з часом таблетки або картриджі вологопоглинача переходять у рідкий стан і вимагають заміни. Але, як розповідають користувачі, прилад не надто ефективний.
А от що справді ефективно діє, особливо у ванній кімнаті та кухні, так це витяжка. Вона швидко прибирає пару й конденсат, викидаючи їх назовні.
Ще нині можна придбати осушувачі повітря. Щоб поглинати у себе вологу, вони працюють на електриці. Для кращого результату вони можуть на 5 – 7 градусів нагрівати повітря у приміщенні, таким чином його підсушуючи. Найдешевший із осушувачів я знайшла в межах 3000 грн. А дорожчі, які додатково іонізують (тобто знезаражують) повітря, можуть коштувати й по 10 000 грн.
Поліна Костюк
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.