Поради

Ця хвороба є в кожної людини віком 80+

Ця хвороба є в кожної людини віком 80+

У світі близько 20 мільйонів людей осліпли через катаракту – помутніння в оці кришталика.

Близько 17% населення планети мають ту чи іншу стадію цього захворювання. Діагностують катаракту навіть у дітей. Але чимало людей і не здогадуються, що мають хворобу, через яку ризикують осліпнути. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Тож як її розпізнати? Чи складно лікувати? І що буде, коли зволікати зі зверненням до окуліста? Про все розпитаємо в лікарки-офтальмологині медичного об’єднання ЛМТГ Оксани Ніколайчик.

Оксано Василівно, слово «катаракта» чули всі. Але яка хвороба ховається за цим терміном?

– Катаракта – це офтальмологічне захворювання, що характеризується помутнінням кришталика – «природної лінзи» очей.

Чому кришталик починає мутніти? І яку роль відіграє спадкова схильність?

– До основних причин виникнення захворювання належать природні вікові зміни в організмі, травми ока та інша очна патологія. Можуть спровокувати катаракту наявність ендокринних розладів, як-от порушення обміну речовин, цукровий діабет тощо. Також помутніння кришталика можливе внаслідок впливу ультрафіолетового та радіоактивного випромінювань або після тривалого прийому деяких лікарських засобів (наприклад гормональних препаратів). Що ж до ролі спадкової схильності, то значний відсоток припадає і на цю причину.

Як людині зрозуміти, що в неї вже є катаракта?

– Першими ознаками захворювання є затьмареність зору: коли людина бачить предмети ніби крізь пелену, туман. Ще один симптом катаракти – погіршення зору в сутінках: тобто коли темніє, людина стає дуже погано бачити. Ознаками хвороби є також поява перед очима «мушок», смужок, штрихів, плям, підвищена чутливість до яскравого світла, труднощі під час шиття, читання дрібного шрифту, ослаблення колірного сприйняття.

Із якого віку зазвичай починаються такі проблеми?

– Катаракта в українців починає розвиватись зазвичай у віці 60 років і  старших.

Я читала, що в США більше від половини людей віком 80+ мають катаракту. За вашими спостереженнями це так?

– У віці 80 років майже у всіх є помутніння кришталика, тобто катаракта, але в кожної людини цього віку – на різних стадіях.

А в дітей звідки береться хвороба?

– У дітей вона може бути вроджена і набута. Вроджена форма хвороби виникає через неправильне формування кришталика в період внутрішньоутробного розвитку дитини. Статися це може з таких причин, як: перенесені матір’ю інфекційні захворювання у першому триместрі вагітності (краснуха, токсоплазмоз, герпес); вживання майбутньою матір’ю алкоголю чи наркотичних речовин; метаболічні порушення (галактоземія, цукровий діабет, гіпокальціємія тощо);  генетична схильність; різний резус-фактор у мами й малюка;  авітаміноз; прийом вагітною заборонених лікарських препаратів. Часто діагностується вроджена катаракта у недоношених дітей. Бо система зору в них погано сформована, і це загрожує проявом різних очних захворювань.

А набута дитяча катаракта чому з’являється?

– Помутніння кришталика в дітей може виникнути як ускладнення інших хвороб (діабет, глухота, вади серця, синдром Дауна, синдром Лоу та інших). Іноді проблему провокують погані екологічні умови, травма ока, радіаційне випромінювання, порушення обміну речовин.

Як батькам зрозуміти, що в їхньої дитини катаракта? Адже малюк не скаже, що він бачить предмети, як у тумані…

– Побачити, що в дитини помутнів кришталик, можна за такими симптомами: неприродний колір зіниць (при катаракті вони не чорні, а сіро-білі); відсутність у малюка інтересу до того, що відбувається навколо (тобто він не реагує на яскраві предмети, бо просто їх не бачить); косоокість; розгляд предметів одним оком (здоровим), коли катаракта одностороння. Також розпізнати патологію можна за фотографіями, зробленими зі спалахом. На них зіниця буде вкрита нетиповим білим зображенням. Якщо ви помітили хоча б деякі небажані ознаки у дитини – обов’язково потрібно відвідати офтальмолога. 

І навіть якщо у дитини, як здається батькам, немає проблем із зором, усе одно потрібно щорічно перевірятися в офтальмолога?

– Звичайно.

Яким чином проводиться діагностика катаракти? Вона не болюча?

– Діагностування патології відбувається під час офтальмологічних оглядів. Хочу наголосити, що після 40 років відвідувати консультацію потрібно щонайменше раз на рік, навіть якщо ви не відчуваєте якихось особливих проблем із зором. Адже за допомогою біомікроскопа лікар огляне кришталик і зможе побачити навіть зачатки проблеми. А це, як ви розумієте, дозволить призначити відповідні препарати і сповільнити помутніння кришталика. Під час консультації в лікаря акцент робиться на визначенні гостроти зору. Також ми оглядаємо очне дно, визначаємо внутрішньоочний тиск, що допомагає визначити хворобу і встановити її ступінь.

Що передбачає лікування катаракти і чи можна повністю її позбутися?

– Що стосується лікування, то єдиний спосіб позбутись катаракти раз і назавжди – провести хірургічне втручання. Тобто видалити помутнілий кришталик і замінити його на прозорий штучний. У цьому випадку йдеться про застосування внутрішньоочної лінзи, яка підбирається згідно зі станом ока та побажаннями пацієнта.

Скільки часу триває операція із заміни кришталика?

– Операція триває недовго: хвилин 15 – 20-ть. При цьому застосовується місцева анестезія (тобто людині не треба вводити загальний наркоз), без накладання швів. Такий пацієнт не потребує навіть госпіталізації.

Таку операцію може зробити кожен, хто має катаракту, чи все-таки існують протипокази?

– Операцію із заміни кришталика не проводять, якщо в пацієнта є інфекційні, запальні захворювання очей або якщо в нього загострилися хронічні, системні, аутоімунні, ендокринні захворювання. Не буде ефективною операція із заміни кришталика, коли суттєве зниження зору зумовлене проблемами із сітківкою ока. Не замінюють кришталик у випадках декомпенсованої глаукоми (коли високі показники внутрішньоочного тиску), при наявності ГРВІ чи інших станів, що супроводжуються підвищенням температури, а також під час вагітності та грудного вигодовування.

Скільки приблизно коштує ця операція і чи може за неї заплатити Національна служба здоров’я України?

– Заміна кришталика на одному оці коштує від 13000 гривень і більше. На жаль, держава не оплачує цього втручання.

Скільки років людина зможе нормально бачити з новим кришталиком?

– Штучну лінзу імплантують один раз і назавжди.

Чи дієві народні методи в лікуванні катаракти?

– Насправді вони не просто не допомагають, а можуть створити додаткові проблеми. У своїй лікарській практиці я не раз стикалася з випадками, коли люди займалися самолікуванням і ті «народні методи» призводили до опіків поверхневих частин ока – кон’юнктиви та рогівки, спричиняли запальні захворювання органів зору. Тому моя настійлива рекомендація – не експериментувати, особливо коли в людини і так є захворювання очей.

А щось можна робити, аби сповільнити розвиток катаракти, коли її вже діагностували?

– На ранніх стадіях лікар може призначити краплі для покращення метаболізму в кришталику, а це, відповідно, зменшить швидкість прогресування катаракти. Однак зупинити помутніння кришталика і тим паче повернути прозорість за допомогою такого методу лікування неможливо.

На початку розмови ви сказали, що у кожної людини віком 80+ є катаракта, питання лише у стадії захворювання. Що робити, аби навіть при помутнінні кришталика не втратити зір?

– Треба берегти свої очі від агресивного впливу ультрафіолету: тобто носити якісні сонцезахисні окуляри, головні убори, які створюють тінь для очей. Також потрібно щодня споживати продукти, збагачені вітамінами й антиоксидантами – молекулами, які захищають клітини нашого організму від хвороб і старості (якщо говорити по-простому). Дуже корисними в цьому плані є помідори і томатний сік, червоний і зелений перець, капуста, смородина, чорниця, петрушка, гарбуз, морква, свіжий чи морожений зелений горошок, яйця, горіхи. Причому вживання таких продуктів позитивно впливає не лише на органи зору, а й на весь організм.

Спілкувалася Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: хвороби, луцьк, Лікарі
В тему

Останні матеріали