Життя

Чим відрізняються мозок жінки й чоловіка та як це впливає на здоров’я

Чим відрізняються мозок жінки й чоловіка та як це впливає на здоров’я

Чомусь організм жінки науковці схильні розцінювати як схожий до чоловічого, тільки з іншою статевою системою.

А от нейробіологиня, тобто дослідниця нервової системи, доцентка , викладачка медичного факультету Нью-Йоркського університету Ліса Москоні (на фото) зауважила виданню ВВС: за 20 років вивченням мозку вона знайшла суттєві відмінності між мозком жінок і чоловіків. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Ви видали про це цілу книгу, що називається «XX-мозок». На що передусім звернули увагу?

– На те, що протягом життя мозок жінки зазнає більших впливів, ніж чоловічий, через величезні гормональні коливання в період, наприклад, вагітності чи клімаксу, яких нема в чоловіків. Ці гормональні коливання, як дослідили вчені, зменшують кількість сірої речовини у певних ділянках жіночого мозку. Бо мозок у такий спосіб ліквідовує непотрібні нейрони (клітини нервової системи, що передають сигнали, ред.) і звільняє місце для нових зв’язків, які потрібні жінці під час переходу, скажімо, із вагітності до материнства. У підсумку жіночий мозок стає меншим, але ефективнішим на цих переломних етапах.

Хоча в чоловіків розмір мозку більший, як ви пишете у книзі, однак у жінок кора головного мозку щільніша. Що це означає?

– Що мозок жінки має більший резерв, порівняно з чоловічим. А саме від цього резерву залежить здатність мозку протистояти хворобам, травмам і навіть старінню. Ось чому жінки в будь-якому віці показують вищі результати в тестах на пам’ять, навіть після розвитку в жінки деменції (слабоумства, ред.). Щоправда, це має й негативні наслідки. Бо через кращу роботу головного мозку жінки звертаються до лікарів на пізніших стадіях деменції, коли вже надто складно застосувати ефективне лікування.

Чим іще відрізняється мозок жінок та чоловіків?

– Загалом чоловічий мозок виробляє більше серотоніну. Це такий нейромедіатор, який іще називають «гормоном радості та щастя». Насправді серотонін виконує значно більше функцій. Серед іншого він відповідає за настрій, сон і навіть апетит. Тому з цим у чоловіків менше проблем, порівняно з жінками. Натомість мозок жінок більше виробляє дофаміну – гормону, який регулює рішучість і мотивацію.

Яким чином відмінності мозку впливають на розвиток хвороб в осіб обох статей?

– У жінок удвічі частіше діагностують тривожні розлади чи депресію. У них утричі частіше розвиваються аутоімунні захворювання, що вражають головний мозок, як-от розсіяний склероз. Жінки вчетверо частіше страждають від головного болю та мігреней. Також жінки більше схильні до інсультів зі смертельними наслідками та розвитку менінгіоми – найпоширенішого типу пухлин головного мозку.

А як щодо хвороби Альцгеймера вікового погіршення пам’яті та розумових здібностей, дослідженням чого ви займаєтеся багато років?

– Від цієї хвороби у світі потерпають майже 40 мільйонів людей, і фактично дві третини з них – це жінки. Раніше таку тенденцію пояснювали тим, що жінки живуть довше, а, отже, й ризик появи хвороби Альцгеймера в них більший. Але тепер вдалося дослідити, що й у 45-річної жінки шанс захворіти на хворобу Альцгеймера становить 1 до 5, тоді як у чоловіка того ж віку – лише 1 до 10. А в 60-річної жінки ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера майже вдвічі вища, ніж розвитку раку грудей.

Із чим це пов’язано?

– Із тим, що в жінок і чоловіків різний механізм старіння головного мозку. Жіночий мозок працює на естрогені. А під час менопаузи (коли в жінки припиняються місячні, ред.) яєчники перестають виробляти гормони естроген і прогестерон, що напряму впливає на роботу мозку.

Ось чому багато симптомів клімаксу (припливи, нічна пітливість, тривога, депресія, безсоння, ослаблення пам’яті) виникають у мозку, а не в яєчниках. Тобто ми маємо справу з неврологічними симптомами.

Чи можна цьому зарадити?

– Не просто можна, а й треба. Жодна жінка не повинна страждати. І рішення для цього є. Багато наших пацієнток під час менопаузи надають перевагу замісній гормональній терапії. Є ті, які приймають негормональні препаратам, натуральні засоби. Всі вони корисні. Просто треба знайти оптимальну стратегію для кожної конкретної жінки. А ще абсолютно всім треба обов’язково звернути увагу на свій спосіб життя.

Що ви маєте на увазі?

– Щоб захистити здоров’я мозку, кожна жінка, не залежно від віку, може зробити кілька речей: утриматися від куріння, бути фізично активною, їсти більше фруктів, овочів, горіхів, зменшити рівень стресу, висипатися. Це вимагає від неї самодисципліни, але переваги жінка буде отримувати все життя. Бо турбота про себе – це не егоїзм, а необхідність.

Ніна Грицюк

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: жінки, чоловіки, наука
В тему