Життя

А ви знаєте, коли насправді народився Ісус?

А ви знаєте, коли насправді народився Ісус?

За традицією, 25 грудня ми святкуємо 2023-й день народження Сина Божого Ісуса Христа.

Науковці знайшли чимало доказів того, що два тисячоліття тому у світ прийшов чоловік на ім’я Ісус. Він ходив із проповідями, був підданий тортурам і розіп’ятий на хресті. Однак, коли саме народився Ісус, дослідники досі сперечаються. І не знають ні місяця, ні навіть року. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Найімовірніше, Різдво відбулося на декілька років раніше

Одна з найповажніших газет Великої Британії, Daily Mail, днями опублікувала сенсаційну статтю про те, що Син Божий, найімовірніше, народився не в грудні і не в перший рік нашої ери, а значно раніше. На підставі стародавніх астрономічних записів експерти припускають, що Ісус народився навесні.

Точно відомо, що маленький Ісус з’явився на світ у провінції Галілея, яка входила тоді до складу Римської імперії. Оскільки Його батьки вважалися простолюдинами, то жодного запису про народження сина в них не лишилося.

Професор із Університету Пердью (США) Лоуренс Микитюк переконаний: аби точно встановити дату народження Ісуса, треба пов’язати Його життя з відомими діячами того періоду, про яких лишилося чимало письмових згадок.

Так, ми знаємо, що в ті часи правити землями, на яких розташувалися  Віфлеєм і Єрусалим, влада Римської імперії призначила юдейського царя Ірода Великого. Про його життя збереглася праця єврейського історика Йосипа Флавія «Єврейські старожитності», написана через 60 років після смерті Ісуса.

Із цієї праці відомо, що цар Ірод посідав крісло правителя приблизно з 37 року до нашої ери. Згідно з Біблією, Ірод, почувши, що ось-ось має народитися Син Божий, наказав убивати всіх єврейських хлопчиків до двох років. Якщо це правда, то Ісус повинен був народитися принаймні за два роки до смерті царя Ірода.

Також Йосип Флавій говорить про те, що незадовго до смерті Ірода сталося місячне затемнення. Вчені порахували, що воно могло відбуватися 15 вересня 5 року до нашої ери, або 13 березня 4 року до нашої ери, або 10 січня 1 року до нашої ери, або 29 грудня 1 року до нашої ери.

Професор Микитюк, посилаючись на працю Йосипа Флавія, зауважує на ще одну деталь: невдовзі після смерті Ірода Великого євреї святкували Пасху (Песах). А оскільки Пасха святкується лише навесні, то сонячні затемнення у вересні, грудні та січні не слід брати до уваги, підраховуючи точну дату Різдва. Це говорить нам про те, що цар Ірод мав померти незабаром після 13 березня 4 р. до н. е.

Зважаючи на всі ці факти, вчені схильні вважати, що Ісус Христос мав народитися в проміжку від шостого до четвертого року до нашої ери, а не в першому році нашої ери: тобто на п’ять-сім років раніше, ніж ми звикли вважати.

Яка це була пора року?

Перша письмова згадка про святкування Різдва 25 грудня знайдена в римському альманаху і датована серединою 4 ст. н. е. Але професор Микитюк каже: «Навряд чи Ісус народився в будь-який день грудня, не кажучи вже про 25 грудня, тому що «були пастухи в полі, які вночі стерегли свої отари». А взимку пастухи мали би тримати овець у кошарі, щоб захистити від холоду».

Ще один аргумент, чому це не був грудень, – наявність трави для випасу овець. На цій території трава соковита в березні, бо далі вигорає на сонці. І цей місяць збігається в часі із сонячним затемненням, яке відбулося перед смертю царя Ірода, 13 березня, а також зі святом Пасхи.

Також учені дослідили ще одну подію, пов’язану з Різдвом. Євангелія від Матвія (2:1 – 2) пише: «Коли ж народився Ісус у Віфлеємі Юдейськім, за днів царя Ірода, то ось мудреці прибули до Єрусалима зо сходу, і питали: Де народжений Цар Юдейський? Бо на сході ми бачили зорю Його, і прибули поклонитись Йому».

Так-от, китайські астрономи тих часів детально описали, що в 5 р. до н. е. протягом 70 днів небом проносилася «зірка-мітла1» (можливо, це була комета). Факт існування цього астрономічного явища підтвердив і фізик Колін Хемфріс, професор Кембриджського університету, додавши: це явище відбувалося саме весною. Цілком можливо, саме то й була описана в Біблії Віфлеємська зірка.

А в 6 році до нашої ери сталося ще одне рідкісне астрономічне явище: Юпітер і Сатурн за дуже короткий проміжок часу тричі зблизилися на небі. Саме це, вважає американський історик Майкл Молнар, могло сприйматися тодішніми людьми як особливо сприятливий знак, який віщував народження нового правителя.

Отже, якщо опиратися на біблійну оповідь про Віфлеємську зірку, то часом народження Ісуса могла бути весна шостого або п’ятого року до нашої ери. Тобто знову ж таки аргументи на користь версії, що Ісус Христос народився на шість-сім років раніше, ніж ми думали.

Звідки взялося число 25-ть?

Ще до появи християн у Римській імперії 25 грудня відзначали так звані Сатурналії – язичницьке свято Sol Invictus (Сонця нескореного).

Коли нові правителі почали сповідувати християнство, люди все одно за давнім звичаєм відзначали «поганське» свято Сатурналій. Ніякі заборони на народ не діяли. І християнські правителі пішли на хитрість: надали язичницькому святу християнського змісту. Тільки якщо язичники поклонялися богу Сонця, то християни в центрі події поставили народження Сина Божого – Ісуса Христа. З плином часу вшанування Сонця нескореного відійшло на задній план, призабулося, й таким чином без жодного тиску язичницьке стало християнським.

Однак це лише одна з версій. Бо, скажімо, професор Ендрю Макгоуен із Єльської богословської школи зазначає: перші припущення про язичницьке походження Різдва з’явилися лише в 12 ст., тобто більш ніж через тисячу років після народження Христа.

Натомість професор висуває ще одну версію. Ранні християни твердо вірили, що Ісус помер у той самий день, коли його вперше зачала Діва Марія, тобто 25 березня. Зважаючи на це, народитися він мав через дев’ять місяців після зачаття, – 25 грудня.

Щодо цієї теорії, то в «Біблійному археологічному огляді» професор Макгоуен пише: «Такий зв’язок між зачаттям і смертю Ісуса, безсумнівно, здасться дивним сучасним читачам, але це відображає стародавнє та середньовічне розуміння зв’язку всього спасіння».

Ніна Грицюк

Фото dailymail

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: релігія, свято
В тему

Останні матеріали