Життя

Який насправді вигляд мав Ісус Христос

Який насправді вигляд мав Ісус Христос

Звісно, що кожен із нас чув про те, як Діва Марія народила Сина Божого і тривалий час оберігала Його від розправи Ірода. Знаємо також про останні роки земного життя Месії, які супроводжувалися чудесними зціленнями хворих, страшними муками Христа, розп’яттям і воскресінням. Але як би кортіло нам зазирнути в минуле і з уст Ісуса почути Його мудре слово та на власні очі побачити Спасителя людства.

Дослідниця історії християнства та іудаїзму, професорка Королівського коледжу в Лондоні Джоан Тейлор теж вирішила зазирнути в минуле й серед іншого дізнатися, який вигляд мав Месія, який одяг та взуття носив. Що ж вдалося розкопати дослідниці? Результатами цих досліджень ви будете вражені!

Митці зображали не реальну людину, а символ володаря світу

Завдяки іконам із зображенням Сина Божого ми звикли думати, що Ісус Христос мав довге волосся та бороду, одягався в довгу (переважно білу) туніку з довгими рукавами та мав при собі накидку (як правило, синього кольору). Та чи справді таку зовнішність мав Ісус із Назарета? Професорка Джоан Тейлор каже: «Найімовірніше, ні!»

Річ у тім, що звичний нам образ Христа почав використовуватися приблизно в 4 ст. Зображаючи Месію, художники тієї епохи хотіли зобразити Сина Божого як символічну постать, а не як реальну людину, яка проживала чотирма століттями раніше.

«Праобразом Ісуса стало зображення імператора на троні, зразок якого можна побачити на мозаїці вівтаря у церкві Санта-Пуденціана в Римі. Христос одягнений у золоту туніку. Це образ небесного правителя світу, який нагадує відому статую довговолосого бородатого Зевса, що сидить на троні, – розповіла дослідниця виданню «ВВС». – Цей пам’ятник був дуже популярним в античному світі. Відтак візантійські митці, перед якими постало завдання показати Христа царем усього сущого, вирішили створити його в образі молодого Зевса. І згодом таке зображення Боголюдини стало нормою».

Коротке волосся і відсутність бороди

Гаразд. Але яку ж насправді зовнішність мав Ісус із Назарета? Професорка Тейлор, базуючись на архівних відомостях тієї епохи, визначила: у греко-римському світі І століття чоловіки обов’язково мусили голити бороду й підстригати волосся. Бороди носили тільки філософи, мандрівні мудреці. А довге волосся й борода вважалися елементом зовнішності, притаманним богам.

«У стародавні часи борода не була розпізнавальною рисою євреїв. Тому можна припустити, що в Ісуса могла бути хіба що коротка борідка (за традицією філософів), – зауважує дослідниця. –  А от волосся, найімовірніше, було коротким. Бо євреїв із нестриженими бородами і довгим волоссям вважали назореями – тими, хто прийняв обітницю на якийсь час присвятити себе Богові, зобов’язавшись не пити вино і не стригти волосся. В кінці своєї обітниці на спеціальній церемонії назореї голили голову в єрусалимському храмі (про це можна прочитати в новозавітній книзі Діянь глава 21, вірш 24). Але Христос не приймав обітниці Назорея, тому що в Біблії вказується: він пив вино».

Одяг не міг бути ні довгим, ні білим

Як пам’ятаємо, на більшості ікон Христос зображується в довгому світлому одязі. Проте в ті часи довгий одяг був засобом демонстрації свого високого статусу в суспільстві. Іншими словами, довга одіж була прямою дорогою до гріха марнославства.

Ось чому в одній із промов Ісус каже: «Стережіться тих книжників, що люблять у довгих одежах проходжуватись, і привіти на ринках, і перші лавки в синагогах, і перші місця на прийняттях, що вдовині хати поїдають, і моляться довго напоказ, вони тяжче осудження приймуть!» (Євангеліє від Марка, глава 12, вірш 38 – 39).

А оскільки Євангелія – це книга, яка найточніше відтворює події з життя Ісуса Христа, то можемо припустити, що довгий одяг не був властивий Месії.

«У ті часи чоловік зазвичай носив туніку до колін – хітон, а жінка – туніку до щиколоток. Якщо в цьому порядку щось змінювалося, виникав скандал. В апокрифічних Діяннях Павла і Фекли, які належать до II століття, йдеться про те, який шок спричинив випадок, коли жінка одягнула чоловічу туніку», – зазначає професорка Тейлор.

Що ж до накидки, то її Ісус дійсно міг мати. Накидку носили в різний спосіб: і без туніки зі споду (тоді одне плече лишалося оголеним), і так, що вона повністю закривала туніку. Цей елемент одягу, як і довгий одяг, слугував засобом для визначення статусу та рівня багатства людини.

Синя або червоно-фіолетова (тобто пурпурова) накидка коштувала дуже дорого (бо високо цінувалася фарба такого кольору) і була ознакою розкошів. Натомість люди прості та скромні носили накидку з нефарбованої тканини. Дослідниця Джоан Тейлор вважає, що саме накидки Ісуса торкнулася жінка, яка багато років потерпала від кровотечі: «А жінка одна, що дванадцять років хворою на кровотечу була, що чимало натерпілася від багатьох лікарів, і витратила все добро своє, та ніякої помочі з того не мала, а прийшла ще до гіршого, як зачула вона про Ісуса, підійшла через натовп іззаду, і доторкнулась до одежі Його...» (Євангелія від Марка, 5, вірш 25 – 27).

Не міг Ісус Христос носити й сніжно-білий одяг. Бо, щоб отримати тканину такого забарвлення, її теж потрібно було спеціально обробляти. А, отже, білий одяг не міг бути дешевим.

Різницю між одягом Христа і сніжно-білим вбранням описано також в одному з євангельських епізодів: «Шість же день по тому бере Ісус із собою Петра, Якова та Йоана і веде самих їх окремо на високу гору. І преобразився перед ними: одежа його заблищала й так вельми збіліла, що на землі й білильник так не вибілив би» (Євангелія від Марка: 9, 2 – 3).

Дослідила Джоан Тейлор і тему взуття, яке міг носити Ісус із Назарета.

«Це, безумовно, були сандалі. Їх носили всі. У печерах, розташованих неподалік від Мертвого моря і Масади, археологи виявили сандалі доби життя Христа. Тому ми маємо досить точне уявлення про них. Вони були простими, підошви зроблені з товстих шматків шкіри. Верх сандалій робили зі шкіряних смуг», – розповідає професорка.

Його риси обличчя не були якимись особливими

Що ж до рис обличчя Ісуса Христа, то Джоан Тейлор каже: «Вони були єврейськими. Цілком очевидно, що Христос був євреєм (або юдеєм). Про це можна прочитати зокрема в посланнях апостола Павла. В Євангелії від Луки також сказано, що на початок свого служіння Ісусові було 30 років».

В описі Христа, додає професорка, нічого не йдеться про те, що він мав якусь виняткову зовнішність. Ось чому римляни, коли мали заарештувати Ісуса в Гетсиманському саду, не могли вирізнити його посеред учнів-апостолів. На думку науковиці, зріст Ісуса був приблизно 167 см, шкіра його була смугла, волосся темне, а очі карі.

«На мій погляд, найкраще уявлення про зовнішність Ісуса Христа дає зображення Мойсея на стіні синагоги III століття в місті Дура-Европос, – каже Джоан Тейлор. – Саме так юдейського філософа бачили в греко-римському світі. Мойсей на стіні синагоги зображений у нефарбованому одязі з накидкою. Вочевидь, цей образ дає точніше уявлення про справжнього Христа, ніж його пізніша візантійська адаптація, яка стала загальноприйнятим стандартом».

До речі, 20 років тому антрополог Річард Нів провів дослідження на основі черепа невідомого чоловіка епохи ранніх християн. Цей череп було виявлено на території, де колись була Галілея. Так-от на основі ДНК-аналізу антрополог відтворив зовнішність типового мешканця того регіону, де жив, проповідував і був розіп’ятий Ісус Христос. Але наскільки схожою  чи, може, абсолютно іншою була зовнішність Ісуса з Назарета й чоловіка, чий череп виявили археологи, – про це ми навряд чи дізнаємося достеменно.

Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: історія, церква, релігія
В тему

Останні матеріали