Відео

В Україні через коронавірус з в’язниць можуть вийти кілька десятків зловмисників

В Україні через коронавірус з в’язниць можуть вийти кілька десятків зловмисників

В Україні на волю з тюрем можуть вийти уже невдовзі до 16 тисяч ув'язнених. І якщо тисяча ув’язнених залишить в’язниці  через закон про амністію, то більша частина – 15 тисяч зловмисників – вийдуть, якщо ВР підтримає запропонований Мін'юстом законопроект про умовно-дострокове звільнення через коронавірусну хворобу.

Обидва документи парламент може розглянути вже найближчим часом. Такі ініціативи підтримали чимало правозахисників на чолі з обмудсменом, йдеться у сюжеті "Спецкор" на каналі 2+2.

Вони ізольовані від суспільства, проте не захищені від коронавірусу. Недуга може потрапити в переповнені камери від нових ув’язнених, їхніх родичів на побаченнях і навіть наглядачів. Тож умови за ґратами стали ще суворішими. 

"Це обмеження побачень, це спеціальні процедури при прийомі-передачі посилок і головне джерело ще – це наш персонал. З цим набагато важче. Тому що персонал має бути забезпечений засобами індивідуального захисту і до цього на початок карантину ми не були готові", - пояснює заступниця Міністра юстиції України Олена Висоцька.  

Не готові були й працівники Чернівецького СІЗО. Там днями ув'язнені влаштували бунт проти прийняття до слідчого ізолятора арештанта з підтвердженим COVID-19. Бунтарі почали різати собі вени. Їх утихомирила адміністрація. А нового "пацієнта"  помістили в ізольований блок.

Якщо ще кілька тижнів тому хвороба оминала ув'язнених та тюремний персонал, то сьогодні серед них офіційно вже п’ятеро слабих. Троє працівників установ виконання покарань та двоє в'язнів Чернівецького СІЗО. Аби не допустити епідемії за ґратами, в Мінюсті вже думають над амністією. Ідею підтримують і правозахисники. 

"Амністії відбулися в таких країнах, які відзначаються жорстким ставленням до засуджених. Такі, як Іран, наприклад, там понад 75 тисяч засуджених звільнили, Туреччина оголосила, що вона звільнить понад 100 тисяч засуджених, Франція звільнила понад 6 тисяч засуджених, США також розглядають питання, як швидко звільнити велику кількість засуджених", - каже виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

За амністією випускатимуть тих, хто сидів за так званими "легкими" статтями, говорить уповноважена з прав людини Людмила Денісова. Передусім - вагітних жінок, пенсіонерів та інвалідів. Запропонований депутатам законопроект передбачає амністію для майже тисячі засуджених. Іншим проєктом закону цим категоріям пропонують умовно-дострокове звільнення. Під нього підпадуть ті, хто відбув більшість покарання і не порушував режиму. Чи давати волю достроково, мала би вирішувати спершу спецкомісія, а потім і суд.

"Ми пропонуємо, щоб все ж таки це скоротити до 5 днів. Щоб 5 днів на те, що всі документи підготувати і передати до суду. Суд, згідно з цим проєктом, розглядає 72 години. Далі, щоб засуджений брав участь у режимі відеоконференції", - пояснює Денісова.

Поки що обидва законопроекти чекають на розгляд. І, навіть якщо один із них швидко ухвалять, перші амністовані можуть вийти на волю не раніше середини травня.

Кореспондент "Спецкор" Віталій Афанасієнко

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, коронавірус, тюрма
В тему