31 Жовтня 2017
Новини

«200- 300 тис грн у конвертах»! Додаткові абонплати для нардепів?

«200- 300 тис грн у конвертах»! Додаткові абонплати для нардепів?

До наступного року нардепи збираються підняти собі зарплату – з нинішніх 17 тис. грн до 30 тис. грн. Такий законопроект вже обговорювали в регламентному комітеті, і підвищення буде закладено в новому бюджеті. Втім, навіть самі народні обранці зізнаються, що основний дохід їм приносить не депутатська зарплата, а так звані партійні гроші, лобіювання та проштовхування законопроектів.

Експерти пропонують прив'язати заробітки обранців не до окладів міністрів, а до зарплат бюджетників – заради справедливості.

Сидять на абонплаті

За словами депутата Сергія Капліна, високі зарплати будуть закладені в новому бюджеті. «Це своєрідний хабар депутатам, які, в принципі, випадково потрапили в парламент на хвилі змін. Вони самі розуміють, що на наступних виборах їм нічого не світить, але зараз їм потрібно якось жити. Таких в парламенті чоловік 30. Отримавши підвищення, вони будуть слухняно голосувати за бюджет. З іншого боку, ні для кого не секрет, що в провідних фракціях парламенту депутатам доплачують у конвертах. Я вам скажу, що кожного місяця в парламенті в конвертах видається 200 – 300 тис. грн. Щоб не збільшувати такі тіньові витрати, зарплату депутатам теж потрібно піднімати», – зазначив Каплін.

Політтехнолог Сергій Биков каже, що в парламенті приблизно 20% депутатів сидять на «абонентській платі». «Тобто їм просто платять за те, що вони належать до фракції або якоїсь депутатської групи. Розцінки – від $ 10 тис. до $ 50 тис. Всі ці гроші вони не можуть просто прогуляти в ресторанах – їх потрібно витрачати на роботу в окрузі або на території, яка цікава їхній політсилі. Тобто депутати зобов'язані показувати свою активність», – повідомив Биков.

В принципі, зарплати – не єдиний спосіб заробітку депутатів. Як неофіційно розповідають самі народні обранці, за лобіювання законопроекту парламентарій може отримати від $ 3 тис. до $ 10 тис. Існують і свої розцінки на депутатські запити.

Це старий вид заробітку в Раді. Зрозуміло, що коли в прокуратуру або податкову запит пише народний депутат, то на нього доведеться реагувати і щось робити. Тому за такий запит просять від $ 500. Є депутати, які тільки тим і займаються, що пишуть запити пачками.

Немаленькі розцінки і на допомогу депутатів в отриманні ліцензій, дозволів. Наприклад, восени, два роки тому, виник скандал з депутатом-радикалом Ігорем Мосійчуком. На відео, яке оприлюднив тодішній генпрокурор Віктор Шокін, Мосійчук нібито бере гроші за дозвіл на розробку надр. І називає розцінки. «Запит по комерційному питання варту в районі $ 10 – 15 тис. Запит – не звернення. А звернення – десь від $ 3 тис. до $ 5 тис.», – каже на відео Мосійчук. Правда, справа так і зависла, народний депутат опротестував зняття з нього недоторканності в суді.

Сергій Биков вказує, що є ще один вид заробітку – проштовхування постанов Кабміну. «Правда, зараз цей вид діяльності користується меншою популярністю. Оскільки брати мало депутати соромляться, а багато їм просто не дадуть», – пояснив Биков.

"Щоб було, як у міністрів"

Екс-член регламентного комітету Дмитро Шлемко говорить: депутати зараз розуміють, що проведуть в своїх кріслах час до весни 2019 року, ніхто їх не розпустить, тому вони і не бояться. «Розумієте, серед депутатів є не тільки олігархи і бізнесмени. Є люди, які живуть на цю зарплату і їм потім виходити на пенсію. Щоб вона була більшою, вони зараз про це й подбають», – сказав Шлемко.

За його словами, зараз розрахунок заробітної плати депутатів прив'язаний до зарплати міністрів. «Міністри собі зарплати підняли, ось депутатам теж захотілося поліпшити своє життя. Хоча в Європі прийняті стандарти, що зарплата депутата не повинна перевищувати середній показник заробітної плати по країні в 1,3 – 2 рази. У різних країнах по-різному. Нам теж потрібно це переглянути і прив'язати зарплати депутатів не до міністерських, а до зарплат бюджетників – вчителів, лікарів. Тоді це буде справедливо», – вважає Шлемко.

Цікаво, а наскільки доходи українських депутатів відрізняються від зарплат вчителів? Як з'ясувалося, нові доходи будуть відрізнятися в 4,4 раза, в той час як в Європі, як правило, це співвідношення – в середньому 1,7 – 2 рази.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна
В тему