16 квітня: на Чистий четвер українці купаються, печуть паски, фарбують яйця
В Україні 16 квітня українці вшановують священика та настоятеля монастиря Микити Сповідника.
А ще цього року на 16 квітня випадає Чистий четвер або Страсний четвер. У цей день християни вшановують Таємну Вечерю Ісуса Христа з 12 апостолами, на якій Спаситель зробив обмивання ніг своїх учнів.
Однією з найвідоміших традицій у Страсний четвер є купання – християни вірять у те, що вода в цей день має унікальні цілющі й очисні властивості – пише 24 канал.
Іменини сьогодні святкує Микита.
Народні прикмети на 16 квітня
- Тривалий гуркіт грому цього дня – чекайте негоди на декілька днів вперед.
- Якщо мати-й-мачуха зацвіла, то вночі трапиться щось погане.
- Дощ 16 квітня – прикмета того, що весна буде пізньою і похмурою.
- У грозу 16 квітня чути грім – незабаром почнеться негода.
Що можна робити 16 квітня
- Цього дня треба згадати своїх рідних, які померли та за можливості відвідати їхні могили.
Що не можна робити 16 квітня
- Не рекомендується в цей день вирішувати важливі фінансові питання.
- Сьогодні не можна шити і в'язати, адже згодом у вас можуть виникнути проблеми із зором.
Що потрібно зробити в Чистий четвер: традиції
Зранку в Чистий четвер у православних храмах проводиться літургія Василя Великого, освячують миро, після літургії проводиться обряд омивання ніг, що нагадує про те, що Христос на Таємній вечері омив ноги апостолам. Цей обряд проводиться в кафедральних соборах, де архієрей омиває ноги 12 священикам, а також у деяких монастирях.
Православні в Чистий четвер сповідаються у гріхах і причащаються в церквах. Увечері в храмах проводиться служба з читанням 12 Євангелій. Віруючі в церкві стоять із запаленими свічками в руках.
За народною традицією у Великий четвер прийнято прибирати і прикрашати свій дім, пекти паски, фарбувати яйця, готувати святкові страви до Великодня, купатися (звідси й назва "Чистий четвер").
Чому прийнято купатися в Чистий четвер
Вважається, що вся вода в Великий четвер – свята і має лікувальні властивості. Віряни в цей день приймають душ, ходять у лазню, занурюються у водойми. При цьому принципово важливо мати чисті помисли й усвідомлено відмовитися від негативних і гріховних думок.
У Чистий четвер вода може змити всі гріхи і неприємності, які накопичилися за минулий рік. Обов'язковою дією під час обмивання є щире читання молитви. Віряни при цьому звертаються до Бога з проханням вигнати зі свого життя всі печалі і погані думки, а також захистити від негативного посилу недоброзичливців.
Як і коли правильно митися в Чистий четвер
Водні процедури рекомендується приймати в ніч на четвер, до настання світанку, і вже з чистими думками лягати спати.
Сімейні обряди в Чистий четвер проводяться також і вранці – кожен із членів сім'ї після пробудження повинен умитися зі срібної монетки або ложки. Вважається, що подібне умивання обдаровує людину не тільки міцним здоров'ям, але і красою та молодістю. Хворих у цей день умивають із позиченого у сусідів срібла.
Щоб "зарядити воду" для вмивання, потрібно в посудину опустити срібні вироби — ложки, прикраси — і залишити їх у воді на ніч.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.