Спільна оренда, яка прийшла на український ринок нерухомості як чергове модневіяння, запозичене із західної практики, довгий час була втіхою для студентів, яким набриднув гуртожиток.
Чергова криза дає шанс спробувати життя в сучасній комуналці всім тим, хто хоче заощадити на оренді і забезпечити собі ненудне життя.
Дешева популярність
Багато власників квартир не готові до такого сценарію і намагаються залучити традиційних орендарів, надаючи їм знижки. А ті, хто все ж погоджується на подібні варіанти, накидають декілька тисяч на стандартну ціну, закладаючи в ній можливі ризики. Або жорстко обмежують кількість мешканців, наприклад не більше трьох осіб у трикімнатній квартирі.


Причини, через яку орендарі знімають житло, різні. По-перше, як вже зазначалося, не всім доходи дозволяють знімати окреме житло. Але є і інші категорії наймачів: хтось відкладає гроші на власну квартиру, дехто вже купив квартиру в новобудові і чекає, коли здадуть будинок, а гроші відкладає на ремонт, хтось воліє витрачати гроші на різні недешеві задоволення: подорожі, шопінг, автомобілі, економлячи на оренді.
Мешканці – хто вони?
Не тільки студенти разом винаймають житло. Часто це друзі чи приятелі, які вирішили разом переїхати в мегаполіс з інших регіонів, колеги по роботіз невеликими зарплатами (особливо ті, у кого дохід залежить від премії або обсягів продажів), які орендують житло поруч з офісом, співробітники бюджетних організацій, є також молоді пари, які хочуть жити окремо від батьків і теж зі знайомими однолітками (парами або друзями). Крім того, бувають і зовсім незнайомі між собою наймачі, які просять підібрати не тільки житло, але й таких же орендарів, охочих знімати квартиру.
У пошуках дому
Як організований процес пошуку і які ресурси допомагають майбутнім сусідам знайти один одного у величезному мегаполісі? Спочатку в Інтернеті з'являлися окремо взяті проекти, націлені на пошук житла, в тому числі без агентів такі, як TheLocals. Свого часу був популярний і «Живий Журнал». Але поступово вони стали поступатися соцмережам. Вже створені спеціальні групи в мережах «ВКонтакті» і «Фейсбук», які допомагають знаходити квартири і сусідів і при цьому зекономити на комісії.Це зручно з тієї точки зору, що з майбутнім сусідом по квартирі відразу можна познайомитися та обговорити деталі спільного проживання.
Платять усі
Припустимо, потрібна квартира знайдена. І перед заселенням треба вирішити ще одне важливе питання: хто і скільки буде платити власнику житла. Як правило, вартість спільної оренди залежить від кількості орендарів. Відповідно, чим більше народу збирається жити в одній квартирі, тим вище ставка.
Наприклад, якщо однокімнатну квартиру планує знімати одна людина – вона буде здаватися за однією ціною, а якщо двоє-троє, то орендодавець підніме ціну. Як правило, підвищення в таких випадках становить 10-30%. Такий підхід вже давно застосовується за кордоном і перейшов на ринок оренди житла в Україні.
Так, кожен з орендарів сам вибирає собі кімнату: чим менше кімната, тим нижче плата. І навпаки, це правило теж працює: якщо у когось з наймачів пристойний дохід, він живе у найбільшій кімнаті. За комуналку всі платять приблизно в таких же пропорціях. Втім, витрати на комунальні послуги нерідко ділять порівну.
Спосіб розв'язання конфліктів
Договір оренди укладається у звичайній формі, і ніяких особливостей в ньому немає. У договорі зазвичай є пункт, в якому вказуються всі наймачі.
При цьому конфліктні ситуації між сусідами по квартирі – не рідкість. До того ж, у когось з мешканців можуть змінитися плани та життєві обставини, і він надумає з'їхати. Тоді мешканцям доводиться підшукувати нового сусіда. Якщо є договір, в нього вносяться зміни. Труднощів зазвичай не виникає, якщо орендарі заздалегідь попередили власника про заміну мешканця.
Зазвичай домовляються заздалегідь: про дотримання тиші після 23:00, про гостей і планове прибирання. Якщо сусіди, що називається, «знайшли один одного» і збігаються у поглядах на життя, буває достатньо усних домовленостей.
Також просто домовитися про заселення в квартиру домашніх тварин. Тут все залежить від доброї волі господарів та сусідів. Якщо квартирант доглядає за своїм вихованцем, не завдає незручностей сусідам, то компроміс знайти завжди можна.
Конфлікти виникають найчастіше в перенаселених квартирах – зранку вишиковується черга у ванну. Сусіди нервують, стукають у двері. З готуванням на кухні проблем набагато менше. Але є одна вічна біда – з миттям посуду. Іноді сусіди не сходяться характерами і роз'їжджаються. Таке найчастіше відбувається, коли дві людини знімають одну кімнату.
Ще один спосіб посваритися – шкідливі звички. Хтось потайки курить у своїй кімнаті, хтось постійно тривожить сусідів, які живуть в кімнаті з балконом. Але в цілому, як запевняють досвідчені орендарі, механізм спільного найму працює безвідмовно, а прагнення до компромісу дозволяє загладити складні ситуації.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.