У 1893 році археолог-аматор Вікентій Хвойка під час проведення земляних робіт на вулиці Кирилівській помітив декілька заглиблень від видобутку глини. Детально розглядаючи місцевість, він побачив бивні мамонта й зрозумів: саме там варто копати.
Згодом археолог натрапив на ще більше знахідок у селищі Верем'є, а потім і біля Трипілля. Саме у другій локації знахідок, що належали цій культурі, було найбільше, тож і вирішив Хвойка її назвати трипільською. З того часу минула вже понад сотня років, про трипільську культуру написали безліч книг і наукових статей, але трипільцям досі подекуди приписують те, чого вони не робили. Про це йдеться в газеті «Твій вибір».
Розібратись, яка інформація є міфом, «ШоТам» допоміг історик Артур Бабенко.


Трипільці винайшли землеробство та заснували перші міста
Хоч трипільська культура й виникла досить давно – приблизно у V тисячолітті до н. е., – міста й землеробство вже існували до цього. Наприклад, у місті Єрихоні у Палестині археологи знайшли сліди поселень, які датуються IX тисячоліттям до н. е., а найдавніші міські укріплення – VI тисячоліттям до н. е.
Землеробство виникло на Близькому Сході, у регіоні, що називають «Родючим Півмісяцем», близько 10 тисяч років тому. Саме там почали вирощувати ячмінь, пшеницю та інші культури, і вже потім ці знання поширились на інші території, зокрема й до трипільців.
Трипільці – предки українців
Багато народів прагнуть віднайти свої витоки, і коли виринає питання про те, хто ж є предком українського народу, то нерідко можна почути: «Трипільці». Але це досить сумнівно: насамперед трипільські племена жили не тільки на території сучасної України, але й на землях Румунії та Молдови.
Ще одна суперечність стосується того, що слов'яни, які дійсно вважаються пращурами українців, не були споріднені з трипільцями. Наприклад, історик Кирило Галушко наводить аргумент, що слов?яни належали до індоєвропейської мовної сім'ї, а от трипільці не були індоєвропейцями. Що ж до реальних українських пращурів, то тут усе було складно, бо на наших землях жили настільки багато племен, народів і культур, що частка кожної з них мала вплив на формування українців як етносу.
Трипільці були цивілізацією
Навколо цього твердження й досі точаться запеклі суперечки. Багато українських археологів, зокрема Леонід Залізняк, заперечують його. Один з головних аргументів – трипільці не мали ознак цивілізації, таких як міста, писемність і держава. З деякими тезами можна посперечатися, наприклад, про міста – у трипільців були великі поселення, де могли проживати до 10 тисяч людей. На той час це був справжній мегаполіс.
Але все ж важливо зазначити, що в цих поселеннях не було знайдено характерних для міст релігійних чи адміністративних споруд. Щодо писемності – її в трипільців не було: дехто намагається довести, що орнамент на кераміці міг бути писемністю, але, найімовірніше, це релігійні символи.
Трипільці створили державу Аратта
Існує версія Юрія Шилова, що трипільці не лише були цивілізацією, а й створили державу Аратта. Як доказ прихильники теорії наводять малюнки на стінах Кам'яної Могили в Мелітополі. Однак нюанс полягає в тому, що ті зображення є петрогліфами, тобто певними символами, але аж ніяк не текстом.
У селищі Трипілля на Київщині навіть є історико-археологічний приватний музей «Прадавня Аратта – Україна». Важливо зазначити, що ця версія є елементом альтернативної історії, проте музей містить багато цікавих і достовірних артефактів, залишених трипільцями.
Трипільці приручили коня
У деяких джерелах можна знайти версію, що коней приручили саме на території українських земель, і подекуди там додають, що це зробили трипільці. Тривалий час науковці не могли визначити регіон, де це справді сталося, проте у 2021 році було опубліковане дослідження, в якому команда зі 162 вчених зрештою дійшла висновку, що вперше коней одомашнили на землях північного Кавказу.
Чим дійсно дивують трипільці
Візитівкою трипільців є унікальний орнамент на їхній кераміці, який досі викликає жвавий інтерес у науковців. Мальована кераміка має численну символіку, зокрема, різні геометричні фігури, зображення рослин і небесних тіл (місяця, сонця, зірок). Усе це свідчить про розвинену систему релігійних уявлень, а деякі зображення стали традиційними елементами української вишивки.
Вражає й час існування цієї культури – 2 тисячі років. Для порівняння, християнська цивілізація існує ті самі 2 тисячі років. І важливо, що за цей час трипільці змогли створити власну систему світогляду, обробітку землі, будівництва житла і ведення господарства. Те, що на наших землях була поширена ця культура, є безумовним свідченням того, що з прадавніх часів наші території були населені спільнотами, які формували основи цивілізаційних процесів.
За матеріалами ЗМІ підготувала Ірина Світляковська
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.