Що робити, аби ваше житло не опинилося в руках шахраїв
Нещодавно на Харківщині сталося гучне затримання. Поліція вдягнула кайданки десятьом особам, яких підозрюють у скоєнні майже 50 злочинів. Зокрема – заволодінні квартирами на понад вісім мільйонів гривень.
Щоб отримати житло, бандити не просто провертали афери – катували власників осель та навіть убивали!
Били, споювали, ламали ребра
Обласна поліція два роки працювала над тим, аби вичислити зловмисників, затримати і притягнути до відповідальності. І от розслідування скандальної справи вийшло на фінішну пряму.
Керівник відділу розслідувань особливо небезпечних злочинів слідчого управління ГУ Нацполіції в Харківській області Олександр Мартиш розповів:
– Спочатку бандити підшуковували самотніх та вразливих людей. Потім діяли за декількома сценаріями. У когось викрадали документи на право власності. Декого вивозили до заміських будинків і знущалися. Людей насильно утримували до того моменту, доки вони не погоджувалися підписати документи про відчуження свого майна (тобто квартири).
Під час оперативної зйомки Нацполіції звільнені люди розповіли, що їх тримали по троє в тісних кімнатах. Били, ламали ребра. Когось споювали сурогатом. Комусь підмішували різну гидоту в їжу та напої. Через це у бранців виникали не тільки розлади травної сім’ї, а й тимчасова втрата пам’яті. В однієї із жертв навіть зупинилось серце!
– Внаслідок затримання до кримінальної відповідальності притягнуто десять членів злочинної організації, – повідомив Олександр Мартиш. – Їм усім загрожує довічне ув’язнення.
Під час зізнань бандити не соромилися сказати, що їх абсолютно не хвилювала доля людей, яких вони мордували та навіть позбавили життя. І якби не правоохоронні органи, злочинці й надалі забирали б у людей житло. Тож таких ділків, які вчиняють шахрайські дії з нерухомістю, в народі називають «чорні ріелтори».
Хто допомагає злочинцям?
Криміналіст Руслан Сушко не здивований таким злочинам. Під час роботи у правоохоронних органах він іще 20 років тому боровся з не чистими на руку ділками. Бо саме тоді, наприкінці 1990-х, люди почали приватизовувати своє житло, потім його обмінювати, продавати, ділити, переписувати, а де крутяться великі гроші, там неодмінно з’являться шахраї.
– Зараз ми фактично повертаємося в ті часи, коли виник бум діяльності «чорних ріелторів. А певна «юридична імпотенція» правових органів сприяє розвитку цих проявів. Адже таких масштабних злочинів, які траплялися на Харківщині, не можливо було провернути без співпраці з правоохоронними органами, працівниками державних структур, нотаріусами, – вважає криміналіст. – Щоб знайти потенційну жертву, «чорні ріелтори» повинні мати доступ до реєстрів нерухомості, де фіксується перелік житла і його власників. Злочинцям також необхідно дізнатися, чи має власник житла близьких родичів або інших правонаступників. Таку злочинну схему неможливо було би провернути без свого нотаріуса. А ще «чорні ріелтори» чудово обізнані з роботою правоохоронних органів. І це дозволяє їм на рівні поліції або прокуратури пригальмувати рух провадження й не довести справи до суду.
Хто в зоні ризику?
Найбільший ризик потрапити на гачок до шахраїв – у самотніх людей похилого віку, а також у нездорових, психічно не стійких і тих, які мають наркотичну, ігрову або алкогольну залежності.
Саме такі особи, за твердженнями психологів, є найвразливішими. Цим і користуються зловмисники. Вони втираються в довіру. А далі діють за одним із трьох варіантів.
Перший – проводять фіктивну операцію купівлі-продажу. Завдяки підкупленому нотаріусу готують угоду, в якій зазначається, нібито власник отримує гроші за квартиру і відмовляється від неї (або від своєї частки, якщо житло у спільній власності). Хвора людина чи у стані сп’яніння підписує папери, які їй підсовують, ніяких грошей не отримує та опиняється фактично на вулиці.
Другий варіант, за яким діють «чорні ріелтори», – миттєвий продаж квартири. Його застосовують до людей, які мають залежності. В період «ломки» ці особи потребують «дози». Заради неї готові за мінімальну суму підписати документ щодо продажу квартири (або її частки). І здійснити таку угоду вони можуть, навіть якщо інша частка житла належить батькам, які в цій квартирі проживають.
Ну, і ще один поширений сценарій – фіктивний шлюб. «Чорні ріелтори» знаходять людей із вразливих категорій (неповносправних, алко-, ігро- чи наркозалежних). Офіційно їх одружують із потрібними особами. Далі активно постачають власникам велику кількість неякісних алкоголю чи наркотиків і чекають природної смерті власника житла. Після цього фіктивна дружина/чоловік отримують у спадок квартиру, продають її і гроші ділять із «чорними ріелторами».
Як себе захистити?
Щоб зупинити діяльність «мисливців на нерухомість», Руслан Сушко ще у 2000 роках, працюючи у правоохоронних органах і розуміючи всі «підводні течії», звернувся до Міністерства внутрішніх справ із ініціативою, яка б зменшила кількість афер із квартирами:
– Я запропонував: а давайте законодавчо пропишемо, що момент відчуження майна має обов’язково фіксуватися на відео і цей відеозапис повинен зберігатися в державних реєстрах. Однак тоді цієї пропозиції не підтримали.
Чому? Можемо тільки здогадуватися.
Тож якщо на законодавчому рівні нас не спішать захистити, то зробити це ми повинні самі. Приватний детектив Руслан Богов каже:
– Найчастіше в афери з нерухомістю потрапляють власники квартир, які не зареєстровані у новому Державному реєстрі прав на майно. Для того, аби не стати жертвою злочинців, я раджу періодично перевіряти в цьому реєстрі, чи не було змін із вашим майном. Якщо люди старшого віку не мають електронного реєстру, то їм краще передати документи на житло своїм дітям чи внукам.
Коли ж ідеться про осіб із залежностями чи про тих, які мають проблеми зі здоров’ям, то тут родичі повинні бути особливо пильними. Бо навіть перебування такої особи у психоневрологічному диспансері не означає, що вона є недієздатною. А відтак усі документи, які вона підписує, юридично є законними, набувають чинності, й оскаржити їх доволі не просто. В таких ситуаціях протидіяти «чорним ріелторам» могли би завчасно оформлені родичами документи про недієздатність особи. Але все це робиться через суд, потребує грошей та часу і не завжди приносить очікуваний результат. Тому вам, як мінімум, треба тримати на контролі ситуацію з нерухомістю.
…У випадку з «чорними ріелторами» на Харківщині підозрюваним «світить» довічне ув’язнення. Але далеко не всіх «мисливців на нерухомість» вдається затримати та ще й покарати. Тому пильнуйте своє житло і будьте дуже обачні з тими, кого зацікавили ваш будинок чи квартира.
Оксана Бубенщикова
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.