6 Липня 2020
Новини

«Слуги народу» вигадали новий податок для селян — 6 тисяч за пай

«Слуги народу» вигадали новий податок для селян — 6 тисяч за пай

Обранці народу з «Слуги народу» та групи «Довіра» ініціюють ухвалення закону, який зобов'яже власників земельних паїв платити до 6 000 гривень за власність.

Їхню ініціативу підтримує великий агробізнес, йдеться в матеріалі DW.

Згідно з даними Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру, близько 7 млн українців володіють земельними паями – в середньому близько 4 га кожен. З-поміж них 4,7 млн ??власників паїв є одноосібниками, тобто тими, хто обробляє землю самотужки. Решта – здають паї в оренду великим агрофірмам або холдингам.

Останнім часом українці дедалі частіше відмовляються віддавати землю в оренду і обробляють її самостійно, зазначив голова Комітету підприємців агропромислового комплексу при Торгово-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський. «Після 2014 року тенденція до розірвання договорів оренди прискорилася ... Дрібний бізнес непогано розвивається. Це створило проблеми для великих компаній», – додав Юхновський.

Однак, за його словами, відродження мікрофермерства може зупинити законопроект №3131 про детінізацію виробництва сільгоспродукції, підготовлений народними депутатами.

Законопроект був зареєстрований у Верховній Раді в лютому, а в червні фінансовий комітет рекомендував ухвалити його в першому читанні. Його головним нововведенням є впровадження мінімальної податкової плати з кожного гектара землі сільськогосподарського призначення, незалежно від того, скільки заробив фермер.

Нині одноосібники сплачують лише земельний податок, який, відповідно до підрахунків експертів, становить близько 140 грн за гектар. Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, спираючись на нормативну грошову оцінку землі, то він може становити до 300 грн за гектар. Доходи від продажу сільгосппродукції декларують ті, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад 2 га. І тільки тоді виникає необхідність оплатити 18% податку з цього доходу.

При цьому великий агробізнес вважає, що одноосібники зловживають можливістю не звітувати про доходи. Зокрема, виконавчий директор одного з найбільших агрохолдингів України – «ІМК» –Алекс Ліссітса стверджує, що в Україні 30% землі обробляється «по-чорному», неофіційно».

У разі ухвалення проекту № 3131 фермерів змусять із кожного гектара щороку платити до місцевих бюджетів близько 1,5 тис. грн – це 5% від нормативної оцінки землі, за розрахунками авторів законопроекту – незалежно від доходу. Для пересічного одноосібника з його чотирма гектарами це означатиме 6 тис. грн. Цей податок, вважають прихильники закону, ще й завадить спекуляції на ринку землі. Оскільки її буде невигідно утримувати, нічого не вирощуючи.

Економіст Київської школи економіки Олег Нів'євський вважає законопроект №3131 небезпечним. «Це просто land grab, як по-англійськи називається феномен силового витіснення дрібних фермерів з їх землі великими агрокомпаніями. Таким чином, будуть просто «віджимати» землю у одноосібників», – застеріг аналітик.

Він також не згоден зі звинуваченнями в бік одноосібників в нечесній конкуренції. Експерт зазначає, що дрібні фермери платять мінімум податків завдяки спрощеній четвертій групі оподаткування. «Вони платять близько 300 грн з гектара єдиного податку, це замінює собою два податки: земельний та податок на прибуток», – наголосив Нів'євський.

Експерти відзначають, що формально новий податок поширюватиметься на всіх, але фактично агрофірми і холдинги платити його не будуть. Аналітики пояснюють це тим, що сукупні податки, які сплачують юрособи, зокрема разом із ПДВ, зазвичай становлять понад 1,5 тис. грн в перерахунку з гектара і, згідно із законопроектом №3131, їм нічого додатково платити не доведеться.

Нагадаємо, вільний ринок сільгоспземлі в Україні відкриють з 1 липня 2021 року. Протягом перших двох років землю зможуть купувати тільки фізичні особи-громадяни України і не більш як 100 гектарів в одні руки. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. Для них – не більше ніж 10 тис. гектарів в одні руки.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: ринок землі, податки, економіка, Україна
В тему

Останні матеріали