Володимир Зеленський обіцяв українцям «нові обличчя» у владі, а зрештою зробив керівником свого Офісу Андрія Богдана, який до цього працював на державній службі за трьох різних президентів. Та не лише сам факт тривалого перебування у владі Богдана йде врозріз з обіцянками глави держави. Але і те, як він при цьому ставився до українських законів.
Богдан працював Урядовим уповноваженим з питань антикорупції в уряді Азарова – при цьому не припиняючи адвокатської діяльності. Обіймав посаду заступника міністра за Ющенка – і в той же час був керівником приватної адвокатської фірми. Навіть за часів Кучми він був адвокатом – і одночасно помічником судді. Все це було заборонено цілою низкою різних норм: закону про державну службу, антикорупційного законодавства. Того самого, за імплементацію якого сам Богдан і відповідав за часів Януковича. «Схеми» виявили, як Андрій Богдан систематично у різні періоди своєї кар'єри попри заборону суміщав державну службу з іншою діяльністю.
Квітень 2019 року. Напередодні вирішального другого туру президентських виборів Володимир Зеленський нарешті представив свою команду, яка працюватиме з ним в Адміністрації президента. При чому – в ефірі телеканалу «1+1», пов’язаного з олігархом Ігорем Коломойським.


«Це моя команда. Це люди, професійні люди, фахівці, молоді, світлі, розумні люди, які підуть зі мною в Адміністрацію президента», – розповідав Зеленський під час прямого етеру програми «Право на владу» 18 квітня.
Утім, тоді серед членів команди майбутнього президента у студії не виявилося людини, яка незабаром стане другою за впливовістю в країні. Поруч із Зеленським не булоАндрія Богдана– майбутнього керівника Офісу президента.
Натомість його журналісти перестріли в той день за лаштунками перед ефіром.
На запитання, чи буде він офіційно представлений в команді Зеленського, Богдан тоді відповів: «Не знаю, якщо запросять». А на уточнення, чи пропонували йому вже якусь посаду або яку він би сам обрав, зазначив: «не знаю, у мене немає таких амбіцій».
Чому ж його не представили в студії? Можливо, тому, що він не був тим «новим обличчям», які кандидат Зеленський обіцяв своїм виборцям?
«Андрій Богдан суперечить тезі, яку використовував Володимир Зеленський під час передвиборчої кампанії про те, що вони – нові політики, нові обличчя, і буде нова команда, – аналізує журналістка видання «The Бабель»Марія Жартовська. – Наскільки ми пам’ятаємо, Андрій Богдан співпрацював з різними командами під час різних періодів і, в тому числі, співпрацював з прем’єр-міністром Миколою Азаровим на той час», – розповідає вона.
Публічно Андрій Богдан уперше з’явився поруч із Володимиром Зеленським лише через три дні після презентації на каналі «1+1» – уже під час оголошення результатів екзит-полу.
Тоді Андрій Богдан вийшов на сцену з подружжям Зеленських та їхнім найближчим оточенням.
Андрій Богдан: сюрприз для виборців
Попри те, що Зеленський протягом майже всієї передвиборчої кампанії публічно не представляв Богдана як частину своєї команди – у ЗМІ ще навесні заговорили про нього та його зв’язок з олігархом Ігорем Коломойським.
Так, наприклад, у квітні служба BBC писала про нього так: «Адвоката Андрія Богдана називають «неформальним керівником» штабу Зеленського і «куратором» від бізнесмена Ігоря Коломойського, інтереси якого він захищає».
Про зв’язок із Богданом говорив і сам олігарх Ігор Коломойський. У коментарі «Схемам» він відзначив, що юридичний радник штабу Зеленського Андрій Богдан – його «особистий адвокат».
Журналістка «The Бабель» Марія Жартовська вважає, це – ще одна причина, чому Зеленський не поспішав представляти Богдана публіці.
«Те, що Андрій Богдан був адвокатом Коломойського, свого часу могло бути тим фактором, чому його не показували під час передвиборчої кампанії задля того, щоб не давати опонентам робити такі висновки і намагатися якимось чином підловити на цьому», – відзначає журналістка.
Утім, досліджуючи професійне минуле Андрія Богдана, «Схеми» звернули увагу на одну цікаву обставину, яка може красномовно свідчити про його ставлення до необхідності дотримуватись українських законів.
Так, сумісництво посад попри заборони – характерна особливість Андрія Богдана, яка простежується протягом всієї його кар’єри як державного посадовця.
Богдан: заступник міністра - керівник приватної фірми - помічник нардепа Портнова
(14 грудня 2007 року)
Андрій Богдан став помічником на громадських засадах на той момент народного депутата Андрія Портнова. Того ж Портнова, який згодом буде радником президента Януковича та одним із керівників його Адміністрації під час протестів на Євромайдані.
В одному з інтерв’ю сам Портнов також підтвердив, що Богдан певний час значився його помічником.
«Богдан не був співробітником. Він значився кілька тижнів помічником у мене. Інколи потрібно було, щоб переміститися з однієї посади на іншу – потрібно було бути помічником депутата, і далі людина кудись стартувала. Тому, якщо ви зараз поставите питання будь-якому колишньому депутату Ради, чому в нього той чи інший помічник працював, вам у 99% випадків ніхто не згадає. Значить, кудись переходив на якусь іншу роботу. Але так, щоб він у мене був моїм помічником і реально мені допомагав – такого ніколи не було», – розповів він.
Дійсно, через 15 днів після того, як Андрій Богдан став помічником депутата Портнова, його призначають заступником міністра юстиції України. Понад рік він буде на громадських засадах працювати помічником депутата Портнова і заступником міністра юстиції одночасно.
В той час міністром юстиції був Микола Оніщук.
– Чи можна було працювати заступником міністра юстиції і помічником народного депутата? – запитали у нього «Схеми».
– Звісна річ, поєднувати закон забороняє державним службовцям – поєднувати оплачувану роботу. Що стосується громадських засад – мені здається, що тут таких імперативних вимог, які б це забороняли робити, немає. Можливо, є етична проблема, яка пов’язана з тим, що виконавча влада і законодавча влада є відокремленими і таке поєднання, мені видається, не є бажаним. І взагалі з етичної точки зору я цього не підтримую.
Сам Андрій Портнов згадуючи про Богдана, говорить про нього як про бізнесмена.
«Він – бізнесмен. А в нас, як і в будь-якому...В бізнес-світі, у юридичному бізнес-світі всі один-одного знають. Богдан був самостійною юридичною одиницею. У нього була своя компанія. Вона хоч і називається «Пукшин і партнери» – там, скажімо так, Пукшин десь там на якомусь не першому плані. А він управляв увесь час цим бізнесом», – пояснював Портнов в інтерв’ю.
14 січня 2008 року Андрій Богдан поставив підпис, що ознайомлений з усіма обмеженнями на держслужбі. Зокрема, і з тим, що він «не має права займатися підприємницькою діяльністю, виконувати роботу на умовах сумісництва. Не може входити до складу правління, в тому числі… об’єднань».
Водночас протягом майже двох місяців після призначення на посаду заступника міністра юстиції Богдан буде зазначений як керівник об’єднання «Адвокатська фірма «Юридичні радники» – відповідно до реєстру юридичних осіб.
Юрист Богдан Боровик вважає це порушенням норм декількох законів.
«Він одночасно був заступником міністра юстиції, керівником адвокатського об’єднання і чинним адвокатом, який не зупинив свою діяльність. Відповідно були порушені норми закону про адвокатуру, державну службу і про боротьбу з корупцією. За таке порушення передбачена відповідальність – за всіма цими законами. З точки зору закону про адвокатуру – це дисциплінарна відповідальність. Дисциплінарна відповідальність адвоката може бути у вигляді попередження, зупинення чи припинення адвокатської діяльності», – пояснює Боровик.
Такої ж думки дотримується й інший юрист Денис Свириденко.
«Законом про боротьбу з корупцією були встановлені так звані спеціальні обмеження – це ті обмеження, які забороняли якраз займатися роботою за сумісництвом. І якщо особа порушувала ці вимоги – це означає, що це порушення цього закону, за яке передбачена відповідальність», – відзначає він.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.