28 Жовтня 2019
Новини

Що може врятувати Світязь від обміління (відео)

Що може врятувати Світязь від обміління (відео)

Обміління озера Світязь – наразі дуже актуальна.

Де була вода – нині пісок: знаменитий Світязь міліє. Від пляжу вода відійшла на десятки метрів. Місцеві підозрюють, що підприємці облаштовують плантації з системами поливу. «Сьогодні» з'ясували, що біда не в цьому.

Рівень води в озері Світязь продовжує падати – вода відступила на десятки метрів. Там, де влітку купалися люди, зараз видно дно курортної перлини Волині.

Тепер човни стоять на піску. Місцеві, які приймають туристів, бояться залишитися без заробітку. Єдина версія місцевих – винні підприємці, заклали майже 400 гектарів плантацій лохини. Це обговорюють усі в Шацьку. Для поливу, мовляв, викопують резервуари. Там збирають ґрунтові води. Тому, припускають, і міліє Світязь.

«Кажуть, що вода пропадає, тому що садять лохину. І висушують болота», – ділиться Влад Стадник, житель Шацька.

У свою чергу, чиновники кажуть, що біля Шацьких озер масштабні плантації лохини облаштовують відразу два інвестори. Однак вирощування ягоди на обміління Світязя жодним чином не впливає.

«Ні поблизу таких господарств, які мали б потужне водокористування. Ставки викопані в грунті», – каже Віктор Плейтух, заступник голови Шацької райдержадміністрації.

Засуха – причина обміління Світязь. Про це розповіли вчені. За вересень, говорить співробітник Шацького парку, тут випало рекордно мало – всього 40 міліметрів – опадів.

«Що таке Світязь? Це карстове утворення. Як карстова воронка себе поведе. Якщо будуть дощі на Волинській височині, дасть своє. А як не буде дощів, нічого не зробимо», – каже Василь Матейчик, науковий співробітник Шацького національного парку.

Вчені заспокоюють – таке обміління вже було кілька років тому. Все виправила сніжна зима. Навесні, коли все розтануло, озеро наповнилося водою. Тому і зараз сподіваються, що буде багато снігу.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: Волинь, світязь, екологія
В тему