27 Лютого 2019
Новини

НАБУ про скасування статті про незаконне збагачення: «Крок назад до старої системи»

НАБУ про скасування статті про незаконне збагачення: «Крок назад до старої системи»

У Бюро вважають, що Конституційний Суд «надав індульгенцію посадовцям на вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень».

Національне антикорупційне бюро увечері у середу, 27 лютого, виступило з різкою критикою рішення Конституційного суду скасувати статтю про незаконне збагачення. У заяві, яка оприлюднена на сайті НАБУ, такі дії названо «політично вмотивованими». Нацбюро також наголосило, що після рішення КС усі кримінальні провадженні в частині, що стосується незаконного збагачення посадовців, будуть закриті, передає ТСН.

«Позбавлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, яке є наслідком рішення Конституційного Суду, відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень. Відтепер мільйонні статки, отримані з джерел, законність яких не доведена, в Україні не вважаються карним злочином, – йдеться у заяві НАБУ. – Такий крок, на думку Національного бюро, є політично вмотивованим і входить у протиріччя із зобов’язанням України за ратифікованою Конвенцією ООН проти корупції, домовленостями із Міжнародним валютним фондом та Європейським Союзом».

У Бюро зазначили, що Україна – не перша держава, яка вагається щодо конституційності норми про переслідування за незаконне збагачення. Подібні суперечки щодо нібито неконституційності редакції статті точились і у Литві.

«Однак, розглянувши це питання, литовський Конституційний Суд визнав норму «Незаконного збагачення» такою, що відповідає Основному Закону держави. Зазначимо, що ця норма у Литві набагато жорсткіша за українську редакцію. Її дія поширюється не лише на фізичних, а й на юридичних осіб. Зокрема, стаття передбачає, що особа, яка на основі речового права володіє майном вартістю понад 500 мінімальних розмірів прожиткового мінімуму (понад 19,5 тис. євро) і знала або повинна була знати, що це майно не могло бути придбане за рахунок законних доходів, підлягає покаранню у формі штрафу або арешту, або тюремного ув’язнення на строк до 4 років з обов’язковою конфіскацією власності», – зазначили у НАБУ.

Національне бюро у заяві також висловило переконання, що страх відповідальності напередодні початку роботи новоствореного Вищого антикорупційного суду України, який розглядатиме справи від НАБУ і САП зокрема і з цією кваліфікацією, «увімкнув своєрідні політичні механізми регуляції».

«Наразі детективи НАБУ розслідують факти незаконного збагачення на загальну суму понад півмільярда гривень в межах 65 кримінальних проваджень. Серед осіб, походження статків яких викликає питання на предмет законності джерел походження, – чимало суддів, прокурорів, народних депутатів, колишніх та чинних керівників органів державної влади. Рішення КС означає, що всі кримінальні провадженні в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті. Так само як і справи, які вже слухаються в суді. Йдеться про голову Державної аудиторської служби (обвинувачується у незаконному збагаченні на майже 10 млн грн), військового прокурора сил АТО (майже 3 млн грн незаконного збагачення), судді з Луганщини (понад 13 млн грн), міністра інфраструктури (понад 4 млн грн)», – йдеться у заяві.

У НАБУ наголосили, що поновити розслідування стосовно фігурантів усіх 65 кримінальних проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення (в разі повернення відповідної статті до ККУ) буде неможливим, адже закон не має зворотної сили. Тому набуте майно за замовчуванням вважатиметься законним, безвідносно до джерел його походження.

«Переконані, що такий перебіг подій не відповідає суспільним інтересам та вимогам очищення влади від корупції. Прийняте рішення Конституційного Суду – це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи», – підсумували у НАБУ.

Нагадаємо, незаконне збагачення – більше не злочин. Конституційний Суд визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу, яка передбачала покарання для чиновників, які не можуть пояснити походження своїх статків. Ухвалення такого закону було умовою отримання безвізу для України. Про відповідне рішення КС стало відомо напередодні, 26 лютого. Саме впровадження статті про незаконне збагачення у 2015 році було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації, а також одним із зобов’язань України перед МВФ, закріпленим меморандумом.

Доводити законність своїх статків владі більше не доведеться. Конституційний Суд скасував статтю ККУ, згідно з якою чиновник мав доводити легальність свого збагачення. Але офіційне рішення ще не оприлюднили. Про скасування статті учора, посилаючись на власні джерела, повідомила «Українська правда». 

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Політика, Україна, набу, конституційний суд
В тему