12 Жовтня 2018
Новини

Україна отримала рішення про надання Томоса

Україна отримала рішення про надання Томоса

Синод Вселенського патріархату прийняв рішення надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні.

Відповідне рішення затверджено Синодом 11 жовтня у Стамбулі

У документі сказано, що Вселенський патріархат підтримує надання Автокефалії Українській церкві.

Також зазначається, що Київська церква завжди підпорядковувалася і підпорядковується напряму Вселенському патріархату.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи буде Томос: в Константинополі суперечать одне одному 

У рішенні сказано, що синод Вселенського патріархату зняв анафему з патріарха Української православної церкви Київського патріархату Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними.

Вселенський Патріархат також скасував юридичне зобов'язання Синодального листа від 1686 року, який надавав право патріарху московському висвячувати київського митрополита у порядку ікономії.

Також Синод ухвалив закликати всі залучені сторони запобігти привласненню церков, монастирів та іншого майна, а також будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб мир і любов Христа перемагали.

Водночас у Києві президент Петро Порошенко заявив, що після рішення Синоду усі українські православні церкви повинні зібратися на Собор і обрати главу нової Помісної церкви.

"І після Собору обраний предстоятель української помісної церкви отримає Томос" – сказав він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія атакує українську церкву

Український переклад рішення Синоду:

Оголошення

Під головуванням Його Всесвятості, Вселенського Патріарха, Святий і Священний Синод зібрався на чергове засідання з 9 по 11 жовтня 2018 року для вивчення та обговорення питань порядку денного.

Священний Синод детально та тривалий час обговорював церковну справу України в присутності Його Преосвященства Архиєпископа Даниїла Памфільського та Його Преосвященства Єпископа Іларіона Едмонтонського, Патріарших Екзархів в Україні, та ухвалив після розширеного обговорення:

1) Підтвердити вже прийняте рішення про те, щоб Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України.

2) Відновити станом на сьогоднішній день Ставропігію Вселенського Патріарха в Києві, одну з його багатьох Ставропігій в Україні, які завжди там існували.

3) Прийняти та розглянути прохання про апеляцію від Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин, у відповідності до канонічних прерогатив Константинопольського патріарха отримувати такі звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх Автокефальних Церков. Таким чином, згадані вище особи були канонічно поновлені у своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою.

4) Скасувати зобов'язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставин того часу, який надавав у порядку ікономії право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного собором духовенства та вірян його єпархії, який мав згадувати Вселенського Патріарха як свого Першоієрарха за будь-яким богослужінням, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя.

5) Звернутися до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христа.

Вселенський Патріархат, 11 жовтня 2018 року

Головний Секретаріат
Святого і Священного Синоду

Оригінал Томосу

Нагадаємо, цій заяві передувало кількаденне обговорення українського питання. Учасники Синоду заслухали доповідь екзархів Вселенського патріарха, яких він призначив у вересні для підготовки створення в Україні помісної церкви.

Що далі і хто може очолити помісну церкву?

Наступним кроком на шляху надання автокефалії –  проведення Собору нової помісної церкви, яка має обрати предстоятеля. Для цього в Україні можуть продовжити роботу екзархи Вселенського патріархату, які й організують цей Собор.

У ньому мають взяти участь ієрархи, які підписали звернення до Вселенського патріарха щодо автокефалії від УПЦ КП, УАПЦ та підпорядкованої Москві УПЦ МП.

Наразі найімовірнішим претендентом на посаду майбутнього глави помісної церкви називають нинішнього предстоятеля УПЦ КП Філарета.

Як соцмережі відреагували на новини про Томос?

У соцмережах активно обговорюють останні новини щодо засідання Синоду Вселенського патріархату, де йшла мова про надання Україні автокефалії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Оприлюднили стенограму суперечки Вселенського патріарха та Гундяєва щодо українського питання

Журналіст Гоша Тихий вважає, що Україна "закриває гештальт":

"Надзвичайне відчуття. Жити у дні, коли багатостраждальна Україна дорогою ціною і надзвичайними зусиллями виправляє власну історію. Історію, сповнену жаху, крові, несправедливості, знущання і поневолення. 1686 рік. Руїна. Довге, безжальне придушення, розчленування, помста за волелюбство, і майже вічне, яке тривало сторіччями, перетравлення у російському коконі. 2018 рік. Ми дожили. Гештальт Руїни закривається", - написав він у Facebook.

Не обійшли тему автокефалії і в уряді. Міністр інфраструктури Володимир Омелян вважає події "символічними".

"Глибоко символічно, що в цей день розвалилася ракета "Союз". Всі живі, а Союз впав", - написав міністр.

Журналістка "Прямого" Катерина Лісунова написала ось такий пост:

"Плачу від радості...щиро і просто плачу...це неймовірна новина!! Це велика благодать і величне свято!! ... Сьогоднішня перемога, - це більше ніж незалежність. МИ ЖИВЕМО У ДИВОВИЖНІ ЧАСИ! Слава Богу! Слава Україні!".

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Почали створювати Українську помісну автокефальну церкву

Що таке томос?

Томос – це в дечому унікальний вид церковного документа. Видавати його може тільки предстоятель помісної автокефальної церкви.

Зрідка томос видається з питань, які стосуються положень християнського віровчення. Але найчастіше такі документи стосуються церковного устрою.

Коли Церква-матір хоче надати автономію (без відділення) чи автокефалію (фактичну незалежність) якійсь зі своїх частин, то випускається відповідний томос.

Власне, з грецької саме слово τ?μος, яке означає "шматок" або "том", походить від дієслова τ?μνω – різати, ділити.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, томос, релігія, церква
В тему