7 Липня 2018
Новини

Свято Купала: витоки, традиції

Свято Купала: витоки, традиції

Про купальські ігрища та вінки чули певне всі, однак про те що це за свято, чому воно святкується саме на початку липня та яке значення має для української культури? Саме в цих питаннях ми спробуємо розібратися сьогодні та ще й розповімо де можна гарно провести час на Івана Купала в Україні цього року.

Історія та витоки Купальских святкувань
Достеменно встановити час появи цього свята практично не можливо, деякі вчені датують появу звичних нам святкувань 12 століттям, проте спираючись на данні археологічних розкопок припускають, що це свято існувало значно раніше, ще за часів трипілля та скіфо-сарматської культури, тобто понад 3 тисячі років тому. В древні часи Свято Івана купала відображало слов’янське сприйняття та розумінні всесвіту.

За язичницьких часів, купала припадало на день літнього сонцестояння (20-ті числа червня, за старим стилем). В цей день сонце досягало своєї найвищої точки та найбільшої сили свого світіння, нагадуючи тим самим про плинність часу та те що ночі ставатимуть довшими та прохолоднішими. За віруваннями наших предків нечиста сила раділа такому повороту сонця й аби вберегтися від лихих проявів нечисті, запобігти її перемозі та підживити сонце новими силами виникла традиція запалювати святкові вогнища.

З приходом християнства з’являється свято Різдва Іоанна Хрестителя, яке відзначається за 6 місяців до Різдва Христового і припадає на 7 липня. А через деяку плутанину з календарями (юліанським та григоріанським) давнє словенське свято літнього сонцестоянні поступово трансформувалося в Іванів день, однак зберегло безліч давніх традицій та ввібрало певні християнські риси. Саме в цей період з’являється і сучасна назва свята адже слово «хреститель», перекладається з грецької мови як «купатель».

Таємниця Купальської ночі: обряди, ворожіння та давні традиції

Свято Купала: витоки, традиції
В українському мистецтві та фольклорі знайдеться безліч описів різноманітних купальських дійств та обрядів, це й не дивно адже ніч на Івана Купала, тобто з 6 на 7 липня, вважається наймістичнішою та енергетично сильною. Саме в цю ніч все навкруг наповнюється незбагненною цілющою та магічною силою. Головні елементи таких дійств вогонь, вода та трави.

Нічні купання

Одним з основних обрядів на купала є масове купання в водоймах. Вважається що в цей час уся водяна нечисть покидала свої домівки й можна було безпечно купатися, не боячись бути затягнутим на дно. Також за переконаннями наших пращурів вода набувала цілющих властивостей та очищувала тіло від лихого та хвороб. Якщо ж люди не мали доступу до відкритих водойм то вони проводили водні процедури в лазнях.

Очищення вогнем

Ще одним невід’ємним обрядом очищення в ей день – стрибки через багаття. Тих хто стрибав через багаття вище за всіх, чекали роки здоров’я, щастя та достатку. В цьому вогні спалювали одяг тяжко хворих аби допомогти швидше одужати. Також поміж багать водили худобу, щоби та не хворіла та приносила гарний приплід.

Цвіт папороті
Ніч на Купала містичний та загадковий час. Давні словяни вірили що в цю ніч тварини та рослини могли розмовляти поміж собою та набували надзвичайної цілющості. Люди що зналися на травах та лікуванні збирали в цей час найцілющіше зілля. Аби вберегти помешкання від нечисті, господарі окурювали житло зборами трав.

Особливою рослиною в цю ніч вважається папороть. ЇЇ загадковий квіт шукали і люди, і нечисть, адже той хто зірве на Івана Купала квіт папороті отримував надзвичайну магічну силу.

Русалчині ігри на Купала

Свято Купала: витоки, традиції

В Купальську ніч нечиста сила покидала свої оселі та гуляла поміж люду. Так русалки намагаючись затягнути до себе в водойми молодих парубків, перетворювалися на дівчат та причаровували юнаків. Аби при зустрічі з русалкою з парубком нічого не сталося, потрібно було носити з собою зілля, що відлякувало дочок водяного, любисток, м’яту або полин. Дівчатам же аби не втрапити до річкових німф не можна гуляти поодинці в лісі та купатися в водоймах без натільного хрестика.

Пускання вінків

Свято Купала: витоки, традиції
Дівочі ворожіння важлива частина святкування Івана Купала. Існувало багато різноманітних варіантів таких дійств, проте найпоширенішим та відомим є звісно ж – пускання вінка. Напередодні, ввечері дівчата плели вінки з яскравих квітів та духмяних трав, доповнювали вінки запаленою свічкою, загадували бажання та пускали на воду. За тим що відбувається з вінком тлумачили подальшу долю.

Якщо вінок поплив рівно та далеко загадане обовязково збудеться; якщо ж навпаки - вінок швидко прибився назад збутися бажанню не судилося; якщо вінок пристав до протилежного берега –там на дівчину чекає її доля; якщо вінок поплив на середину водойми - рік буде без особливих подій та проблем; якщо вінок відразу пішов на дно - значить суджений або заміж не візьме, або обдурить або зрадить; якщо вінок у воді розплітався - в цьому році заміж дівчина не вийде; якщо ж вінок поплив далеко та швидко – то весілля буде швидким.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, івана купала
В тему

Останні матеріали