18 Травня 2018
Новини

Як діятиме механізм видачі субсидії грішми

Як діятиме механізм видачі субсидії грішми

Держдопомогу хочуть перераховувати на картки, а контроль за її використанням – посилити.

Мінсоцполітики готується до монетизації субсидій на житлово-комунальні послуги. Механізм монетизації розробляється. Він буде різним – для тих, хто живе в індивідуальних будинках, і для жителів багатоповерхівок.

Монетизація пройде в один етап, а не в два, як планували в Мінфіні, і не вплине на розмір субсидії. Скажімо, є види послуг, що надаються централізовано (опалення, водопостачання тощо), і тут складно працювати зі споживачем. Тому планується впровадити два різні механізми: перший – віддавати кошти частини населення як виплату, другий – перераховувати на певні рахунки в банках, технічно забезпечивши їхнє цільове використання.

А от прямі виплати на банківську карту підуть субсидіантам, які проживають в індивідуальних будинках. І якщо субсидіант витратить гроші не на оплату компослуг (газу, використаного для опалення, електроенергії, вивезення сміття), його через місяць-два, по-перше, позбавлять субсидії, по-друге, «відріжуть» від енергоносіїв, припинять вивозити його побутові відходи.

Натомість для жителів багатоповерхівок такий контроль неможливий, адже відключити від послуг окремого неплатника нереально. Тому запропонований інший спосіб – індивідуальні карткові рахунки в банку для кожного субсидіанта, з яких можна розрахуватися лише за компослуги, причому від конкретних постачальників. Оплатити покупки в супермаркеті такою карткою не можна, перевести в готівку гроші через банкомат або касу – теж. Тобто у споживача не буде можливості витратити субсидію на щось інше, крім оплати рахунків за компослуги. Якщо він не платитиме – субсидію перестануть нараховувати. Поки не ясно, як в такому випадку люди можуть використовувати заощаджену частину субсидії, якщо витратять менше води або електроенергії.

До теми, міністр соцполітики Андрій Рева нагадав, що готується посилення перевірок субсидіантів – в Раді вже є відповідний законопроект. Головні нововведення: доходи всіх членів родини враховуватимуться за місцем фактичного проживання, а не реєстрації, а за недопуск соцінспекторів для перевірки умов проживання у родини субсидіанта держдопомогу відберуть. Як пояснив Рева, причина в тому, що часто для оформлення субсидій люди беруть довідки, що вони не проживають за місцем реєстрації, а потім не реєструються там, де проживають, унаслідок цього їхні доходи не враховуються ні в одному домогосподарстві.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже, що влада змушена піти на такі заходи, оскільки в держбюджеті не вистачає коштів для виплати субсидій і необхідно скоротити кількість одержувачів.

Нагадаємо, з нового опалювального сезону субсидіантів стане менше приблизно на 20%, або на 1,2 млн родин, що заощадить скарбниці близько 15 млрд грн.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, субсидії, гроші, виплати
В тему