Життя

Найдивніші студентські традиції зі всього світу

Найдивніші студентські традиції зі всього світу

Мабуть, у кожного День студента асоціюється з молодістю, веселощами та безтурботністю. Не дивно, що у різних країнах це свято супроводжується своїми унікальними та колоритними традиціями.

Міжнародний день студентів був заснований 1941 року у Лондоні. Тоді ціллю зустрічі молоді була боротьба проти фашизму. Що ж змусило піднятися юнацтво? Історія Дня студента розпочалася 28 жовтня 1939 року в окупованій фашистами Чехословаччині. Саме в цей день прості студенти та викладачі вийшли на демонстрацію, аби мирно відзначити річницю утворення Чехословацької держави. Проте німецькі окупанти розігнали натовп. Тоді ж був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал. Поховали безневинного юнака 15 листопада.

Така подія неабияк обурила народ. Похорони перетворилися у акцію протесту. Тоді ж були заарештовані десятки бунтарів. А 17 листопада гестапівці і есесівці вранці оточили студентські гуртожитки. Понад 1 000 студентів ув'язнили і заслали в концтабір. Дев'ятьох активістів студентського руху без суду стратили.

За наказом Фюрера всі чеські вищі навчальні заклади були закриті і відновили свою роботу лише наприкінці війни.

І ось тоді, через три роки, в 1942, пройшла Міжнародна зустріч студентів, на якій було вирішено на честь загиблих щорічно відзначати цю дату як День студента.

Нині не те, що кожна країна, а кожний навчальний заклад має свої традиції святкування Дня студента.

Отож, як святкували День студента у різні роки і як відзначають цю дату у деяких країнах?

Росія, XIX століття

Юнацтво святкувало День студента ще до прийняття офіційної дати. Так, у XIХ столітті в Російській імперії це свято відзначали 12 (25) січня на Тетяни, в день, коли був заснований Московський університет.

Тоді студенти відзначали цю дату гучно та весело. Нерідко майбутні спеціалісти напивалися так, що засинали просто на вулиці. Проте за наказом самого імператора, в цей день гультяїв не затримували. Якщо котрийсь із вартових бачив п’яного студента на вулиці, він лише мав право запитати, чи пан студент не потребує допомоги.

Карнегі-Меллон

Дивної традиції дотримуються і в університеті Карнегі-Меллон, що в Пітсбургу. Адміністрація дозволяє будь-якому студенту розфарбувати бетонний паркан. Проте зробити це потрібно у визначену ніч і зубною щіткою. Традиція прижилася. А в 1993 році паркан просто впав, не витримавши ваги фарби, тож його замінили на новий.

Університет Прінстона

В університеті Прінстона, що в США, студенти здають письмові екзамени без нагляду викладачів. Чому? Тому що вони ще на першому курсі дають клятву чесності. Відтак студент, як порядна людина, як би не хотів, не може дозволити собі списати.

Джорджтаунський університет

Джорджтаунський університет також вирізнився. Студенти цього закладу раз в п’ять-шість років відкручують стрілки з годинника вежі Healy Hall і відправляють їх посилкою тому, кого бажають побачити у кампусі. Зокрема відомо, що таку посилку відсилали Папі Римському та Бараку Обамі. Навіть посилена охорона та прохання адміністрації не зупиняють розбишак. Востаннє стрілки знімали в ніч на 30 квітня 2017 року.

Вітчизняні вузи

Вітчизняні студенти не рідко кличуть «халяву». Для цього вони опівночі, перед екзаменом відривають навстіж вікно, розкривають залікову книжку та на всю силу кричать: «Халяво,  прийди». Після цього студенти перев’язують книжку резинкою, попередньо насипавши туди цукру, та кладуть у морозилку.

Якщо екзамен буде дуже важким, то можна пробігтися у нижній білизні по вулиці та покликати шару.

Вроцлавський університет

Студенти Вроцлавського університету, що розташований у Польщі, також мають свою традицію. В ніч перед отриманням диплому дівчата та хлопці одягають у смішний одяг статую фехтувальника, який стоїть перед приміщенням.

Гарвард

Не менш цікаві традиції у Гарвардському університеті. Студенти вірили, що за час навчання їм потрібно обов’язково виконати три ритуали: помочитися на статую Джона Гарварда, зайнятися сексом у гарвардській бібліотеці та підкинути шматочок масла так, що б він прилип до стелі. Проте за статуєю постійно спостерігали, у бібліотеці було важко усамітнитися, а обідній зал змінили на приміщення з високою стелею. Відповідно традиції потрібно було змінювати. Так з’явився обряд «Primal Scream», тобто «Примарний крик». Студенти після двохтижневої перерви, яку їм виділяли на підготовку до екзаменів, відкривали вікна та протягом десяти хвилин щодуху кричали, аби звільнитися від накопиченого стресу.

Проте в 90-х роках минулого століття традиція змінилася. Замість криків студенти почали бігати голяка там, де стояв пам’ятник Джону Гарварду. Вважається, що ще до 1800 року в цій зоні під дією алкогольного сп’яніння бігало голими декілька студентів.

Традиція відбувається двічі на рік: в січні та травні. У голому забігу приймають участь як хлопці, так і дівчата. До речі, до них нерідко приставляють охорону. Також цікаво, що в інші дні за подібну витівку студента можуть притягнути до відповідальності.

Фінляндське свято Ваппу

Ваппу відзначають 1 травня. Коли молоді люди отримують дипломи, їм вручають студентські кашкети, які символізують перехід до дорослого життя. Саме таким кашкетом юнацтво прикрашає голову статуї Хавіс Аманди – символу Гельсінкі. Голову попередньо намилюють, а для обряду використовують спеціальний кашкет, довжина якого 85 сантиметрів. Честь покладання кашкету щороку переходить від одного вузу до іншого.

Оксфорд

Не всі традиції йдуть на благо студентам. Наприклад, у Оксфорді один із учнів під час екзамену зажадав у викладача кухоль пива та копчену телятину. У XVIII столітті така традиція дійсно існувала. Молодику швидко подали пінний напій та їжу. Проте, професор його оштрафував (а за іншою версією студента взагалі відрахували з університету), у зв’язку з невиконанням іншої традиції. Виявляється, на іспит не можна було з’являтися без шпаги.

Політехнео у Греції

Не лише в Чехословаччині День студента пов'язаний із кривавими подіями. У Греції, у листопаді 1973 року, студенти виступили проти хунти «чорних полковників». Тоді сотні юнаків заарештували, тисячі поранили, а 24 людини вбили. Саме тому у цей день студенти Греції несуть квіти до могил жертв репресії.

Геттінгенський університет

Своя традиція є  і у Геттінгенському університеті. Там є дівчина, яку цілують найчастіше у світі. Хто це? Ну звичайно Ліза, – героїня казок братів Грім. Її встановили в кінці ХІХ століття. Тоді хлопці, які вступали до університету, цілували статую у щічку. Через надмірну увагу джентльменів пам’ятник почав руйнуватися. Влада заборонила цілувати Лізу та наклала штраф на тих, хто торкатиметься до казкової героїні. Проте молодиків це не спинило. Але з роками традиція трансформувалася. Тепер з поцілунками до Лізи приходять лише чоловіки, які отримали науковий ступінь.

Португалія

Традиція університету португальського міста Коїмбра стала місцевою легендою. Це церемонія «спалювання стрічок»: студенти спалюють у спеціальних горщиках широкі стрічки, пофарбовані в кольори свого факультету, що символізує закінчення їхнього студентського життя.

 Галина Луцька

БІЛЬШЕ ВРАЖАЮЧИХ ТА ДУШЕВНИХ ЖИТТЄВИХ ІСТОРІЙ ЧИТАЙТЕ В ГРУПІ «ЖИТТЄВІ ДРАМИ»  В FACEBOOK! ЩОБ ПІДПИСАТИСЯ НА НЕЇ — НАТИСНІТЬ ТУТ!

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Найцікавіше, Життя
В тему