Мільйони українців нині живуть за кордоном.
Хтось виїхав із України в пошуках ліпших заробітків. Когось вигнала з дому війна. І це велика трагедія розділених кордонами сімей. Особливо тяжко тим родинам, які навіть іноді не можуть зустрітися «вживу», - йдеться у газеті «Твій вибір».
Саме про такий випадок розповіла Валентина Степанівна (свого прізвища вона не називає). Жінка вже 23 роки живе та працює в Португалії. Раніше вона щороку зустрічалася із сином, який лишився в Україні. Але після повномасштабного вторгнення єдине спілкування матері з дитиною – телефон і відеодзвінок.
«Колись, як була молодшою, то приїжджала до України на кожні проводи. Зустрічалася в селі з родиною. Гостювала десь із місяць у сина. Тепер їздити не маю здоров’я. Думала, хоч на Пасху дитина приїде, внуків бабі покаже. Але сина не випускають із України, бо воєнний стан. Як мені, скажіть, бути? Куди писати? Боюся, що вмру, а так і не попрощаюся з єдиною дитиною».
Хто з чоловіків може виїздити за кордон
Співчуваємо вам, Валентино Степанівно. Але поки путін не відчепиться від України, в нас діятиме воєнний стан. Відповідно, обов’язковою умовою для виїзду чоловіків за кордон (якщо ваш син – громадянин України і потрапляє у вікову категорію 18 – 60 років) є наявність військово-облікового документа.
Така умова не чиясь забаганка, а вимога Закону про мобілізацію, що був прийнятий у травні 2024 року.
Крім наявності військово-облікового документа, чоловіки призовного віку повинні мати підстави для виїзду з України, які чітко прописані у Правилах перетинання кордону.
За інформацією Держприкордонслужби, наразі право на виїзд за кордон мають: заброньовані на період мобілізації, визнані військово-лікарською комісією не придатними до військової служби за станом здоров’я; чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше неповнолітніх дітей; батьки-одинаки; ті, хто має дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби; інші категорії осіб, визначені ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Які документи знадобляться
Для виїзду за кордон чоловіки під час перетину повинні мати при собі військово-обліковий документ і паспорт. А також зобов’язані пред’явити їх на вимогу прикордонника чи то в контрольованому прикордонному районі, чи у прикордонній смузі, а також у пунктах пропуску через державний кордон України.
Військовий квиток може бути як у паперовій, так і в електронній формі.
У військово-облікових документах чоловіків, які мають відстрочку від призову чи виключені з військового обліку за станом здоров’я, має бути підтвердження про надання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабміну від 16 травня 2024 р. № 560.
Кого можуть розвернути
Ви не уточнювали, Валентино Степанівно, чи має ваш син підстави для виїзду з України. Але існує ряд підстав для відмови у виїзді за кордон.
У ДПСУ називають такі можливі причини: відсутність військово-облікового документа у вашого сина; відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів про подання особи в розшук до Нацполіції.
У разі виявлення таких відомостей у реєстрі на місце викликають правоохоронців для адміністративного затримання особи та доставлення її до найближчого ТЦК та СП.
Також зауважимо, що для чоловіків, яким іще не виповнилося 25 років, діятимуть нові правила перетину кордону.
Так, у грудні уряд вніс зміни до Правил перетинання кордону для чоловіків віком 18 – 25 років на період воєнного стану. Зміни стосуються тих, хто проходить службу за контрактом у ЗСУ або в розвідувальних підрозділах Міністерства оборони та до укладання контракту не проходив повноцінної військової служби, крім базової підготовки.
Ці особи можуть перетинати державний кордон за наявності таких документів: довідка від військової частини або керівника ТЦК (із зазначенням інформації про укладений контракт); військово-обліковий документ, який підтверджує проходження служби.
«Шлях» не поможе
Також наголосимо про нові правила для чоловіків, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі. 27 лютого уряд вніс зміни до Правил перетину державного кордону, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995 р., для окремих категорій громадян України.
Тож тепер під час дії правового режиму чоловіки віком 18 – 60 років, які перевозять гуманітарні та медичні вантажі, перетинатимуть кордон на загальних підставах.
Таким чином більше не діятиме норма, коли рішення про виїзд цієї категорії осіб ухвалювали Міністерство розвитку громад та територій України або військові адміністрації та здійснювали реєстрацію в системі «Шлях».
Професійні поїздки стали складнішими
Донедавна, на жаль, фіксувалися випадки, коли діячі культури, медіа, комунікацій виїздили за кордон нібито для здійснення професійної діяльності, а до України не поверталися.
Щоб запобігти таким порушенням, уряд своєю постановою № 244 вніс 4 березня зміни до Правил перетинання державного кордону зазначеними вище категоріями громадян України.
Тепер чоловіки віком 18 – 60 років із цих сфер зможуть виїхати за кордон за умови виконання правил перетинання державного кордону та наявності: листа Мінкультури і стратегічних комунікацій або Мінцифри до адміністрації ДПСУ щодо деталей поїздки; запрошення іноземної організації (з перекладом українською мовою); військово-облікового документа з відповідними відмітками ТЦК та СП або військово-облікового документа в електронній формі. Якщо мету поїздки не підтверджено – у виїзді буде відмовлено.
Отож, Валентино Степанівно, якщо у вашого сина немає передбачених законом та урядовими постановами підстав для виїзду за кордон, то треба швидше одужувати і приїздити до України, аби провідати дітей і внуків. Або є ще один варіант – ваш син стає багатодітним батьком неповнолітніх дітей. Тоді він теж отримає можливість приїхати до вас.
Ніна Грицюк
Фото: ДПСУ
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.