Життя

Як змінюється мозок людини, якщо вона читає газети

Як змінюється мозок людини, якщо вона читає газети

Нині багато людей перестають передплачувати газети. Бо, мовляв, нащо гроші витрачати, коли по телевізору чи в телефоні й так багато інформації. Але чи знаєте ви, що коли людина припиняє читати, вона тим самим шкодить своєму мозку та здоров’ю загалом? Адже під час читання активізуються одразу 17 ділянок головного мозку!

Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Знижується ризик появи  хвороб

Доктор медичних наук, професор Роберт П. Фрідленд, який вивчає роботу нашої нервової системи, дослідив: як фізична активність зміцнює наші серце, м’язи та кістки, так і розумова діяльність зміцнює наш мозок у боротьбі із хворобами.

До прикладу, читання, розгадування головоломок і гра в шахи у 2,5 раза знижує ризик розвитку хвороби Альцгеймера у старшому віці, а перегляд телепередач, навпаки, підвищує його.

Ще один професор Мікаель Ролл у журналі Neuromage, де публікуються статті про роботу нервової системи, оприлюднив дані свого дослідження про те, як читання впливає на структуру мозку. Проаналізувавши результати більш як тисячі учасників дослідження, Ролл дійшов висновку: у людей, які регулярно читають, у лівій півкулі мозку з’являються виражені анатомічні особливості, що відіграють головну роль в обробленні звуків мовлення, швидкості  та загалом аналізі отриманої інформації.

Також під час читання текстів, де треба помислити, спрогнозувати, розкрити інтригу чи загадку, людина тренує вміння мозку складати багато різних фактів у загальну картину та на її основі дійти певних висновків. Це називається здатність до аналітичного та критичного мислення.

Для чого воно нам? Бо саме критичне мислення ми щодня використовуємо, коли приймаємо навіть такі елементарні рішення, як коли та де нам переходити дорогу, який із продуктів обрати в магазині. Адже мозок спочатку збирає частинки інформації (пішохідний перехід, зелена лампа світлофора, відсутність рухомого транспорту), тоді складає ці частинки в загальну картину (йти безпечно) і приймає рішення – переходити дорогу. Так само потрібне критичне мислення, коли ми бачимо в магазині багато товарів та вирішуємо, які з них найкраще підійдуть нам за якістю, ціною, смаковими вподобаннями.

Тобто читання вимагає від людини не лише розпізнавати текст, а й обробляти отримані дані. Ось чому інформацію з газети ми краще розуміємо та запам’ятовуємо, ніж інформацію з телевізора чи телефона.

Також читання тренує ту частину нашого мозку, що відповідає за уявне мислення. Бо в телевізійних передачах чи відео з інтернету ми отримуємо готову картинку, а під час читання самостійно створюємо її, тим самим тренуючи мозок.

Зменшується тривожність

Не менш важливу роль відіграє читання газети, коли йдеться про наше психічне здоров’я. От зверніть увагу на молодь. Вона одночасно і щось робить, і в телефон заглядає, бо прийшло сповіщення, і з вами балакає. Від цього не може ні на чому зосередитися, забуває, що й коли має зробити, дратується, агресує. У подібних ситуаціях часто виникає відчуття, ніби забув якусь важливу справу, з’являється тривожність. Через це підвищується рівень стресу.

Натомість спокійне, вдумливе читання розлогих текстів дає можливість відійти від метушні, зануритися в те, що ми читаємо. Тобто читання вчить наш мозок зосереджувати увагу на важливому і не відвертатися на другорядне. А ще допомагає зняти стрес, заспокоїтися. Із цього приводу постійна наша читачка якось розповідала: «Так люблю ввечері, коли за день натомилася, сісти на дивані, взяти до рук газету й читати. Часом настільки захоплюся, що до пізньої ночі не можу відірватися! Бо відпочиваю і тілом, і душею».

Думаю, таке ж задоволення отримує не лише ця жіночка, а й усі наші читачі. Бо читання визнане одним із найкращих способів долати стрес і заспокоюватися. Про це популярна британська газета «The Telegraph» опублікувала дослідження, проведене Університетом Сассекса 2009 року. Так-от, воно показало: усього шість хвилин спокійного читання допомагає знизити рівень стресу більш ніж на 68%. Настільки хорошого результату не дають навіть прослуховування музики, прогулянка чи відпочинок за чашкою чаю. Ось чому перед сном, коли треба заспокоїти тіло й розум, так корисно почитати цікаві статті.

Те саме стосується пригніченого настрою і депресії. Дослідження на цю тему провели в Університеті Толедо (США). Експерти запросили учасників, одна частина з яких щовечора дивилася телевізор понад дві години, а інша – менш як дві. Так-от, у 77% людей із першої групи рівень пригніченості, тривоги, емоційної напруги був вищий, ніж в учасників іншої групи.

Ось вам іще одна причина, чому вечорами потрібно менше дивитися телевізор й більше читати.

Душа радіє, а стосунки з людьми стають кращими

До речі, я завжди, коли спілкуюся з читачами, запитую, які саме теми їх найбільше цікавлять. Після відповіді «у вас усі статті цікаві» я дякую і прошу уточнити: «А які теми вам найбільше подобаються?» Усі опитані, у тому числі чоловіки, зізнаються: найбільше задоволення отримують від розповідей про долі людей, сімейні стосунки, любовні історії. А знаєте, чому? Бо людям подобається отримувати ті ж емоції, що їх відчувають герої публікацій: радість, закоханість, приємне хвилювання перед чимось важливим, щастя від щасливого фіналу.

Ви будете здивовані, але наш мозок однаково вірить емоціям, одержаним у реальному житті та під час читання. Це підтвердили й дослідження Університету Еморі (США). Так, коли ми читаємо, що герої статті обіймаються, цілуються, то мозок переробляє текст у реальну картинку, то переміщаємося у створений нашою уявою світ, і нам здається, що все це відбувається з нами. Ось чому ми плачемо разом з героями публікації, усміхаємося або переживаємо в якийсь небезпечний момент, описаний у статті.

А ще, коли відчуваємо те саме, що й герої, ми вчимося краще розуміти думки та почуття інших. Така звичка дуже потрібна в реальному житті. Бо якщо ми вміємо поставити себе на місце іншої людини, відчути те, що в цей момент відчуває вона, це допомагає нам будувати кращі стосунки з родичами, друзями, сусідами, шукати правильні рішення.

Бачите, скільки бонусів ви отримуєте? А якщо хочете читати ще більше цікавих історій для душі та здоров’я мозку, запрошую вас до клубу цікавих газет:

«ДУХОВНІСТЬ. Як жити довго у здоров’ї та щасті» (індекс 86802);

«ТВОЄ ЖИТТЯ. Цікаві люди. Історії. Любов. Поради» (індекс 76305).

Передплатити ці газети ви можете, скориставшись  грошима із «Зимової єПідтримки». Попросіть у працівників «Укрпошти» використати частину від вашої «державної тисячі» – і вже з наступного місяця будете регулярно отримувати цікаві та пізнавальні газети від нашої редакції.

А ще не забувайте: передплата газет «Твій вибір», «Духовність» і «Твоє життя» – це чудовий подарунок для ваших рідних та друзів. Щоразу, коли їм буде приходити свіжий номер, вони із вдячністю згадуватимуть вас. А ви радітимете тому, що ваш дарунок приніс людині користь для здоров’я і задоволення для душі.

Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

В тему

Останні матеріали