Життя

Чому переселенці покидають Україну та їдуть в окупацію?

Чому переселенці покидають Україну та їдуть в окупацію?

Нещодавно інфопростір сколихнула заява нардепа від «Слуг народу» Максима Ткаченка про 150 тисяч українців, які переїхали на окуповані росією території України.

У відповідь на цю заяву колега по партії Ірина Верещук, яка раніше керувала профільним міністерством, а нині курує цей напрям на посаді заступниці глави Офісу Президента, відповіла: озвучені Ткаченком цифри – то брехня. Після цього вже й сам нардеп сказав, що про «150 тисяч» ляпнув просто на емоціях, - йдеться у газеті «Твій вибір».

То що це було: гірка правда, яку не бажано було озвучувати, чи некомпетентність депутата Верховної Ради?

Тих, хто переїхав, точно не 150 тисяч

Соціологиня Лідія Куземська, яка не перший рік займається дослідженням вимушеної міграції українців до рф, зазначила в розмові з журналісткою ВВС Діаною Куришко, що точних даних справді не існує – ні в Україні, ні за кордоном.

Торік Міжнародна організація з міграції на прикордонному пункті у Латвії провела опитування, яке показало: 49% українців, які в’їжджали до рф із ЄС, мали намір прямувати саме на окуповані території України; 29% їхали до росії чи на окуповані нею території України для короткотривалого візиту; 20% не знали, скільки часу лишатимуться в рф чи на окупованих територіях.

Нині потрапити до росії з Латвії або через перехід на кордоні Сумської та курської областей уже не можливо. Єдиний шлях – виїхати з України й літаком дістатися москви, аеропорту «шереметьєво». Тут теж маємо лише статистику окупантів, які стверджують: до аеропорту «шереметьєво» прибули 107 тис. українців, із яких відмову отримали 24 тис. осіб. Але про який період ідеться – не відомо. Так само неможливо й перевірити, наскільки правдивими є ці дані.

Крім того, ми не знаємо, скільки українців потім покинули територію росії, скільки переїхали до своїх міст і сіл, які є українськими, але наразі перебувають під окупацією рф.

Натомість та ж таки Міжнародна організація з міграції провела опитування серед переселенців в Україні. І 88% опитаних сказали, що не планують нікуди переїжджати протягом наступних трьох місяців, а 70% заявили: не збираються змінювати місце проживання і протягом більш ніж трьох місяців.

Як бачимо, немає ніяких підстав казати про те, що у переселенців зараз аж така нестерпна ситуація в Україні, що вони масово хлинули в окупацію.

Люди бояться втратити майно, яке рф пригрозила конфіскувати

Але частина людей із-поміж переселенців справді повертається в окупацію. Одні не змогли працевлаштуватися. Іншим скасували виплати для ВПО. Гострою лишається проблема із житлом.

Особливо непросто людям пенсійного віку. Адже працювати вони не мають здоров’я, на пенсію та доплати ВПО складно винаймати житло. А бути тягарем для своїх дітей люди не хочуть. Тому й їдуть. Особливо, коли мають на окупованих територіях власне, придатне для зимування житло, чи ще якусь нерухомість, на яку все життя заробляли.

Підштовхнути до поїздки на окуповані території міг переселенців і указ путіна. Відповідно до нього, люди без російського громадянства можуть проживати з українським паспортами на окупованих територіях лише до 31 грудня 2024 року. Після цього вони зобов’язані звернутися за посвідкою на проживання, інакше ризикують стати депортованими і втратити свою нерухомість. Звісно, що люди бояться втратити майно, на яке все життя заробляли. І, аби цього не допустити, вони їдуть до того ж таки Маріуполя, отримують російські паспорти, перереєстровують свою нерухомість. А далі – як вийде: хтось продає житло і виїжджає з росії, а хтось і лишається. Втім це явище, стверджують соціологи, не є масовим.

Та й окупаційна влада не зацікавлена в поверненні українців. Навпаки, московити діють за тим же принципом, що в часи влаштованого ними голодомору 1932 – 33 років. Тоді вони в порожні домівки українців, померлих від голоду, масово звозили кацапів – цілими родинами, заманюючи «халявним» житлом. Подібне відбувається й зараз. Хтось із українців устиг евакуюватися, тисячі людей московити вбили, і в усі порожні помешкання тепер заселяється кацапський мотлох. Усе це кремль робить цілеспрямовано: аби ці території перестали бути ментально українськими.

Директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки, правозахисник Павло Лисянський підтвердив: в’їзд до рф і на окуповані території України росіяни забороняють 80 – 90% громадян України і при цьому ставлять заборону в’їзду мінімум на п’ять років.

«Наразі на окупованих територіях України йде масова конфіскація нерухомості місцевих мешканців. Це десятки тисяч квартир, – каже правозахисник. – А в планах окупантів – конфіскувати понад 300 000 об’єктів нерухомості».

Ніна Грицюк

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: війна з Росією, Україна
В тему