Життя

І після цього жаху вони знайшли в собі силу жити далі…

І після цього жаху вони знайшли в собі силу жити далі…

У нещодавньому інтерв’ю звільнена з полону Мар’яна Чечелюк зізналася: із коханим, якого нещодавно теж вдалося звільнити з російського полону, вони домовилися не говорити про полон.

Та й сама дівчина не хоче згадувати, як російські воєнні злочинці знущалися з неї, били, ґвалтували. Про це пише «Твій вибір».

На жаль, українок та українців, над якими поглумилися нелюди з рф, дуже багато. Далеко не всі з постраждалих готові розповісти про пережите. Декому для цього треба час. А дехто все життя триматиме в собі цей біль.

Побили, зґвалтували і лишили голого серед поля

То був березень 2022-го. Невеличке селище, яке окупували росіяни. 60-річна жінка ховалася від них у підвалі. Їй було дуже холодно і дуже страшно. Але росіяни знайшли жінку, витягнули з підвалу, завели в будинок, наказали роздягнутися. Ґвалтували по черзі, більш ніж десятеро. А потім наказали готувати їм їжу. Цей жах тривав упродовж декількох днів. Ніхто не заступився за жінку. Сама вона теж нічого не могла вдіяти. Не могла втекти чи якось себе захистити. Коли московити пішли, від болю та сорому жінка плакала. Кожен день. Упродовж двох років. Соромилася будь-кому сказати те, що пережила. Не хотіла, щоб на неї тикали пальцями. Бо ж у селищі всі одне одного знають.

«Але через два роки ця жінка знайшла в собі сили і зателефонувала нам», – розповіла для «Радіо Свобода» Олена – кейсменеджерка Центру допомоги врятованим. Вона працює з потерпілими, щоб вони отримали належну медичну, юридичну і соціальну допомогу.

Немало й чоловіків зазнали сексуального насильства, але їм іще тяжче зізнатися в тому. «Чоловік потрапив у полон. Із нього дуже знущалися, цигарками випалювали на сідницях букву Z. А одного разу вивезли в поле, автоматом перебили пальці на руках, зґвалтували й лишили, повністю роздягнутого, в полі», – розповіла Олена про ще один зі злочинів. Чоловік дуже важко переживав усе, що з ним сталося. Але рідні підтримали й таки переконали звернутися за психологічною допомогою. Тепер чоловік починає життя по-новому.

«Я вже подумки попрощалася з онуками й правнуками»

Анна Сосонська, яка в Офісі Генерального прокурора України очолює управління з переслідування злочинів насильства на сексуальному ґрунті, пов’язаного з конфліктом, теж поділилася жахливими деталями злочинів армії рф.

«російські військові в окупованому селі Запорізької області зайшли до будинку, де мешкало молоде подружжя з двома малолітніми дітьми. Погрожуючи зброєю, наказали чоловікові з дітьми їхати до магазину. Далі один із військових приставив жінці до голови автомат, а інший ухопив за волосся, побив, після цього вони затягнули жінку до лісу, де були вогневі позиції їхньої артилерії, та ґвалтували по черзі», – розповіла Анна Сосонська «Новинам Приазов’я».

Журналістам цього видання вдалося також поспілкуватися із жінкою, яка пережила насильство на окупованій Херсонщині: «Тільки відчинила двері – мені удар в лице. Зуби посипалися, кров. Він схопив мене за волосся1, бив прикладом автомата і тягав по кухні. Потім кинув на диван і почав душити. Я вже прощалася з дітьми, внуками, правнуками. Далі став роздягати. Ножем чиканув два рази по животу. Досі шрам. Потім із годину допитував мене. А далі почав ґвалтувати. Пішов, коли вже світало. Перед тим, як сісти на велосипед і поїхати, пригрозив: «Нікому ні писку». А в кінці кинув мені патрон і сказав: «Цим патроном я тебе вб’ю». До цього часу у мене той патрон лежить».

Коли жінці вдалося вибратися з окупації, вона через сильний біль у печінці пішла до лікарні Кривого Рогу. І там медики побачили в постраждалої чотири зламані ребра, які травмували печінку.

За даними українського омбудсмена Дмитра Лубінця, найбільше злочинів сексуального характеру окупанти вчинили у Херсонській, Донецькій, Київській і Харківській областях. Особливо вразлива група – це матері, сестри та дружини захисників.

Офіс Генерального прокурора станом на червень 2024-го зафіксував 303 факти сексуального насильства, зумовлених війною. Серед постраждалих – 112 чоловіків і 191 жінка, є навіть діти. Але реальна кількість постраждалих значно більша, оскільки не всі після пережитого готові про це розповісти.

Куди звертатися за допомогою?

Чому ж російські військові скоюють такі жахливі злочини, навіщо настільки знущаються з ні в чому не винних людей?

Психологиня Катерина Шатковська пояснює: зґвалтування використовується ними як тактика ведення воєнних дій, оскільки такі дії ламають людину зсередини. «Здорова повноцінна відновлена людина більш дієва і спроможна на певні вчинки. А після сексуального злочину відбувається злам гідності. Людина зламана зсередини. І їй потрібен довгий час, щоб відновитися, – каже психологиня. – Але це можна відновлювати. Дуже важливо вчасно на це реагувати. І головне – що після відновлення людина стає ще сильнішою».

Ну, а російським злочинцям не вдасться уникнути покарання за все, ними скоєне. Принаймні заочного. Офіс Генпрокурора наразі ідентифікував і повідомив про підозру 45 російським військовим. «До суду вже направлено акти щодо 29 осіб. 5 злочинців уже отримали вирок в українських судах, – зазначила заступниця Генерального прокурора України Вікторія Літвінова. – Зібрані нами факти свідчать, що російське військове командування не робить нічого, аби запобігти сексуальному насильству. Навпаки, заохочує. Така ситуація і в місцях несвободи. Сексуальне насильство використовується росією з метою залякування, приниження і терору. Для росіян сексуальне насильство є зброєю для знищення українців як нації».

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що Україна ще у травні 2022-го підписала рамкову угоду з ООН «щодо запобігання та протидії сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом».

Також в Україні, і насамперед у деокупованих регіонах, розгорнуто центри допомоги врятованим – людям, які стали жертвами сексуальних злочинів.

Окрім того, в Україні діє гаряча лінія – 1547 – куди можна не лише звертатися в питанні сексуального насильства в умовах окупації, а й отримати підтримку, зокрема і юридичну, у випадках домашнього насильства, насильства за ознакою статі та насильства стосовно дітей. Дзвінки на гарячу лінію безкоштовні. Так само безоплатно надається й допомога, а людині – гарантована конфіденційність.

Ніна Грицюк

На фото «Укрінформу»: у Лондоні провели акцію у пам’ять замордованих росіянами українців

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: війна з Росією, полон
В тему