В центрі уваги

Обираємо сонцезахисний крем: що необхідно знати

Обираємо сонцезахисний крем: що необхідно знати

З приходом літа надзвичайно важливим для кожної людини є захист шкіри від шкідливого впливу сонячного випромінювання. Застосування сонцезахисних засобів знижує ризик виникнення раку шкіри та попереджує фотостаріння шкіри. Про те, як зрозуміти маркування на упаковках з сонцезахисними засобами та обрати найкращий для себе, читайте в нашій статті.

Ультрафіолет стосується всіх

На жаль, в Україні сонцезахисні засоби застосовують здебільшого жінки. Але ж сонячні промені впливають на всіх. За даними національного інституту раку, у 2020 році серед злоякісних захворювань рак шкіри в Україні був першим за розповсюдженістю у чоловіків і другим у жінок.

Найбільшим фактором ризику для всіх типів раку шкіри, в тому числі й меланоми, є ультрафіолет. Ці промені шкідливо впливають на будь-який тип шкіри, спричиняють опіки, сприяють утворенню зморшок та сухості шкіри. Ми перебуваємо під впливом сонця практично в будь-який час, навіть у приміщенні, якщо знаходимося біля вікна.

У той же час, згідно з результатами досліджень, навіть застосовуючи сонцезахисні креми, люди отримують достатню кількість сонячного світла для вироблення нормального рівня вітаміну D.

Види та склад сонцезахисних кремів

Сонцезахисні засоби випускаються у вигляді кремів, лосьйонів, гелів, спреїв. Для обличчя зазвичай застосовують креми, інші форми – для інших частин тіла.

Основним активним компонентом є УФ-фільтри. Вони бувають фізичні та хімічні. В якості фізичних фільтрів до кремів додають оксид цинку або діоксид титану. Вони створюють бар'єр для променів.

Хімічними фільтрами є, зокрема, авобензон, оксибензон, параамінобензои?на кислота, октіноксат та інші. Вони поглинають УФ-промені, попереджуючи їх проникнення у шкіру. Креми з такими фільтрами іноді викликають подразнення, але їх легше застосовувати, вони краще втираються в шкіру, не залишають густого білого шару, на відміну від кремів із фізичними фільтрами.

На що звернути увагу, обираючи сонцезахисний засіб?

Сьогодні є великий вибір сонцезахисних кремів, їх можна купити як онлайн, так і безпосередньо в магазинах. Якщо ви любите робити покупки в магазині, але не хочете провести там багато часу, читаючи етикетки різних кремів, ви завжди можете заздалегідь перевірити їхні ціни і характеристики в каталогах. Насправді це значно зручніше. У каталогах, таких, який має мережа Eva, можна відразу переглянути косметику, BB креми, лак для волосся з SPF-фактором. Звертайте увагу на наступне:

  • Позначка SPF, що означає Sun Protection Factor ("сонцезахисний фактор"), вказує наскільки повільніше шкіра почервоніє під впливом сонця у порівнянні зі шкірою без захисту. Тобто, якщо ваша шкіра червоніє через 20 хвилин, при правильному застосуванні засобу з SPF 30 цей час збільшиться в 30 разів. Відомо, що крем із SPF 15 блокує 93 відсотки UVB-променів, із SPF 30 - 97%, а SPF 50 — 98%. Американська дерматологічна асоціація рекомендує застосовувати засоби із SPF 30 або вище.
  • Крізь озоновий шар проникають два види ультрафіолетових променів - UVB і UVA. Захищатися слід від обох.

UVB-промені викликають почервоніння, спричиняють сонячні опіки, SPF позначає захист саме від них. Найбільш активним UVB-світло є влітку, з 10 до 16 годин.

UVA-промені сприяють утворенню зморшок та пігментних плям, відіграють значну роль у фотостарінні шкіри, але не спричиняють почервоніння та опіків. Вони активні цілий рік і навіть проникають крізь скло.

Обидва види променів можуть призвести до раку шкіри. Тож завжди обирайте засіб, на упаковці якого вказано, що він захищає як від UVB, так і від UVA променів.

  • Врахуйте свій тип шкіри. Для тих, у кого акне або жирна шкіра, підійде сонцезахисний крем з позначкою некомедогенний. Якщо ваша шкіра суха, шукайте креми, що містять зволожуючі інгредієнти. Для чутливої шкіри краще застосувати крем із фізичними фільтрами.
  • Звісно, звертайте увагу на термін придатності та тривалість застосування після відкриття упаковки. 

Як та коли застосовувати

Сонцезахисний засіб працюватиме лише при правильному нанесенні. Кількість визначається відповідно до правила чайної ложки: одна чайна ложка (5 мл) крему потрібна для кожної частини тіла. Тобто на обличчя та шию слід нанести 5 мл засобу. Наносіть крем також на руки, пальці рук та ніг, вуха, литки. Бажано робити це за 30 хвилин до виходу з приміщення.

Оскільки хмари не є перешкодою для UVA-променів, захист слід наносити в будь-яку погоду. Можна скористатися інформацією про UV-індекс у додатках із прогнозом погоди. Якщо цей індекс від 1 до 3, то ризик опіків від UVB-променів мінімальний, але UVA-промені діють постійно.

На стійкість нанесеного засобу впливають такі фактори: потовиділення, перебування у воді, обтирання рушником. Поновлюйте його щонайменше кожні дві години.

Сонцезахисний крем для дитини

Діти потребують особливого захисту, адже їхня шкіра чутливіша до сонця, опіки виникають швидше. На ринку є засоби, які можна застосовувати від народження. Основні вимоги до них такі:

  • не повинні містити хімічних УФ-фільтрів; 
  • сонцезахисний фактор – 30-50;
  • вологостійкі;
  • є можливість візуально контролювати наявність захисту на шкірі (після нанесення залишається білястий шар);
  • відсутні ароматизатори, барвники та синтетичні консерванти.

Наголосимо, засіб треба ретельно нанести на всі відкриті частини тіла. Втім, пам’ятайте, що дитині завжди краще перебувати більшу частину часу в тіні. Обов’язково одягайте її в панамку, футболку та штанці. На візку використовуйте накидку, що не пропускає ультрафіолет.

Наостанок

Для повноцінного захисту від ультрафіолету одного засобу із високим SPF не достатньо. Це оманливе відчуття безпеки. Під сонцем обов’язково носіть легкий одяг з довгими рукавами, штани чи довгу спідницю, широкополий капелюх, одягайте сонцезахисні окуляри. Обмежуйте перебування на сонці між 10:00 та 16:00. Солярій та ультрафіолетові лампи також можуть спричинити ураження шкіри та сприяти раку шкіри.

Сонцезахисний крем необхідний кожному, незалежно від віку, статі, кольору шкіри. Це норма життя, як миття рук та чищення зубів.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: діти, Україна, Здоров'я
В тему