Для дітей віком 6-10 років дуже важливо мати правильне співвідношення між годинами занять і годинами відпочинку. Це необхідно для гармонійного розвитку психіки та формування особистості. Дитина не має бути надто перевантажена навчанням, водночас вона не повинна забагато часу проводити за ґаджетами, наприклад.
Та якщо з девайсами все більш-менш зрозуміло, то скільки часу має тривати дозвілля дитини загалом? І як продуктивно чергувати його з додатковими заняттями та роботою над домашніми завданнями? Про це читайте далі в нашому матеріалі.
Поради психологів щодо навчання поза школою
Молодші школярі за віком та станом адаптованості до школи поділяються на 2 категорії:
- 6-8 років, або 1-2 клас
- 9-10 років, або 3-4 клас
За висновками психологів та педіатрів, для віку 6-8 років навчання має займати не більше 20-25% вільного часу. На практиці це означає 1,5-2 години. Якщо йдеться про додаткові заняття з репетиторами або навчальні гуртки, оптимальна частота – не більше 2 годин на тиждень. Більше можна, якщо дитина не проти, і її такий графік не перевантажує.
Для дітей 9-10 років частка навчального часу може зростати до 30-35% – орієнтовно 2,5-3 години на день. На додаткові навчальні заняття бажано виділяти не більше 2-3 годин на тиждень.
До цих обмежень не входять спортивні заняття і творчі гуртки. Окрім офіційного навчання, дитина може приділяти їм стільки часу, скільки хоче. Головне, щоб це її не перевтомлювало.
Як сформувати ідеальний для дитини режим?
Аби навчання було продуктивним, обов’язково треба робити перерви кожні 20-25 хвилин. Це той час, якого учням 1-2 класів, має вистачити для вивчення 1-2 предметів.
Для всебічного розвитку важливо, щоб дитина займалася якимось видом спорту та/або творчою діяльністю. Наприклад, ліплення, малювання, майстрування, виготовлення м’яких іграшок. Але потрібно, щоб дитина сама обрала собі заняття до вподоби та відвідувала їх із задоволенням. Не змушуйте дітей займатися тим, що їм не подобається.
Бажано, аби свої вільні години дитина проводила з користю. Тож батьки можуть подумати, як ефективно організувати спільний час: розвивальні ігри, читання, перегляд та обговорення фільмів, спільні поробки, майстер-класи тощо. Водночас у малечі має бути не менше 1 години для себе. Цим часом дитина може розпоряджатися на свій розсуд.
Отже, приблизний режим робочого дня учнів 1-4 класів має включати:
- 9 годин на сон
- 2 години на домашнє навчання
- 1-2 години для можливих додаткових занять
- 1-2 години для хобі чи творчих занять
- 1 годину для спортивних занять або фізичних вправ
- 1-2 години особистого часу
- не більше 1 години на ігри з ґаджетами
- 2-3 години на продуктивне дозвілля: прогулянки, рухливі ігри
- 1 годину на спільне дозвілля з батьками
При цьому дитина повинна дотримуватися режиму сну й прокидання в один і той самий час. Лягати спати потрібно не пізніше 22.00.
Час на додаткове навчання: чи потрібен взагалі
Якщо у дитини є труднощі з певними предметами, можна знайти для неї цікаві розвивальні заняття або ж репетитора. В основному молодші школярі можуть мати додаткові уроки з математики, англійської та української мови. Буває, що діти з раннього віку захоплюються робототехнікою чи програмуванням.
Батькам слід формувати графік дитини таким чином, щоб на день припадало не більше одного навчального заняття. 2 заняття в один день можна включити у план, якщо одне з них навчальне, а друге спортивне/творче.
Наші поради стосуються молодших школярів зі звичайним навантаженням. Діти, що професійно займаються певною діяльністю, мають дещо інший розпорядок.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.