Чи можна цілувати ікони?
Друга Заповідь Божа гласить: «Не сотвори собі ідола, і ніякого зображення того, що на небі вгорі, і що на землі долу, і що у воді нижче землі; не поклоняйся їм і не служи їм».
Зважаючи на текст Святого Письма, напрошується запитання: а чи не є порушенням заповіді поклоніння іконам, статуям Ісуса й Богородиці, іншим святиням? За роз’ясненнями звернемося до викладача Львівської православної богословської академії, протоієрея Івана Голуба, - йдеться у газеті «Твій вибір».
– Отче Іване, чи не гріх ушановувати матеріальні речі, як-от ікони?
– Коли ми схиляємо голову перед образом, то поклоняємося не дереву й фарбам, а тій Божественній Силі, яка зображена на іконі. Тому ми не створюємо ідола.
– Чи є усталені правила пошанування святинь?
– Перед тим, як підійти до ікони, краще свої речі (верхній одяг, сумки) лишити під чиїмось наглядом. Підійшовши до ікони, потрібно двічі перехреститися, поцілувати її, та перехреститися третій раз.
– Чи можна цілувати ікони?
– Можна, але не обличчя святих. Бо такий цілунок символізує мить зради Іуди. Якщо на іконі Господь зображений у повний зріст, то Йому слід цілувати ноги, в інших випадках – руку. Так само руку прийнято цілувати Богородиці та святим.
– Але є ікони, на яких не зображено рук чи ніг, лише обличчя.
– Так, є: до прикладу – «Нерукотворний образ Спасителя» чи ікона «Усікновення глави Іоанна Хрестителя». Там уже можна поцілувати волосся, але тільки не лице чи тим паче – вуста.
– Чи існують іще якісь застереження щодо пошанування святинь?
– Не треба підходити до ікони, якщо тримаєте в душі гнів, образи, злі помисли. Господь Бог – то вияв найбільшої Любові. Саме з таким почуттям ми й повинні підходити до ікони: даруючи свою любов та наповнюючи себе любов’ю Божественною. Відтак не варто штовхати людей, щоби першому підійти до святині. Поспішаєте – скажіть це ближнім, і вас охоче пропустять. Не гнівайтеся, коли в черзі до святині хтось вас штовхнув чи наступив на ногу. Бо від того лукавий тільки потирає руки. А ще звертаю увагу жінок щодо косметики: хочете до храму прийти у гарному вигляді – це похвально. Адже кожна зустріч із Богом – свято для християнина. Але, будь ласка, не використовуйте помади. Адже вона лишає сліди на всіх церковних реліквіях, яких торкнуться нафарбовані вуста. Якщо всі жінки, присутні у храмі, почнуть лишати свою помаду на іконі, на що перетвориться святиня?
– Чи передбачає устав Церкви, яку молитву перед яким образом промовляти?
– За традицією, перед іконою Сина Божого годиться промовити «Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішну (-ого)» або просто: «Господи, помилуй». Перед іконою Матері Божої зазвичай промовляють «Богородице Діво, радуйся» або коротко: «Пресвятая Богородице, спаси нас». Коли підходимо до ікони святого, кажемо: «Святий угоднику Божий (називаємо його ім’я), моли Бога за нас грішних (або називаємо ім’я конкретної людини – раби Божої такої-то). А коли ми робимо земний поклін перед Животворним Хрестом, то промовляємо: «Хресту Твоєму, Владико, поклоняємося і святе Воскресіння Твоє славимо».
– А якщо вірянин не знає тексту стількох молитов або раптом забув?
– Головне – щоб він із вірою та побожністю прийшов до храму, подумки поспілкувався з Богом. А Господь прийме будь-яке наше звертання, якщо воно йде від серця.
Спілкувалася Оксана Бубенщикова
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.