Поради

Чому з приходом осені крутить суглоби і хапає спина?

Чому з приходом осені крутить суглоби і хапає спина?

Кожної осені в людей загострюються чимало хвороб. І дуже багато наших читачів просять розповісти, чому з настанням холодів у них хапає спина, чому крутять коліна та як від цього болю рятуватися. Тож до розмови я запросила лікарку-ревматологиню медичного об’єднання ЛМТГ Оксану ІЩИК.

Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

Оксано Миколаївно, скільки відсотків людей мають проблему із суглобами та яку саме?

– Запалення суглоба називаються артритами. А його найпоширеніша форма – остеоартрит – уражає 15 відсотків населення світу віком 30+. Очікується, що до 2050 року майже мільярд людей матимуть остеоартрит. Також хворі суглоби є лідером серед причин утрати працездатності. Для людей, яким 70 і більше років, цей стан посідає сьоме місце серед причин інвалідності.

Які суглоби першими виходять із ладу?

– Найвразливіші суглоби – коліно, кульшовий (він кріпить ноги до таза, авт.), дрібні суглоби кисті, суглоб першого пальця стопи. Натомість ліктьові та плечові суглоби уражаються рідше.

Якщо людина використовує суглоби інтенсивніше, ніж передбачено природою, то вони будуть швидше зношуватися?

– Так. Особливо це стосується спортсменів, людей, чия робота пов’язана з тривалим перебуванням на ногах (кухарі, кондитери, продавці) або з перебуванням у холоді та безпосереднім контактом із замороженими продуктами. Надмірні навантаження і постійне переохолодження негативно впливають на всі структури суглоба: хрящ, сухожилки, зв’язки, фасції, меніски у колінних суглобах. Як результат – виникає запалення, яке (при подальшій наявності тих же негативних факторів) стає хронічним, провокує біль, деформацію суглоба і незворотні зміни в ньому.

Із якого віку суглоби починають боліти і крутити?

– Ближче до 45 – 50 років, особливо в жінок, які мають ризик розвитку артриту. Але й людей молодшого віку можуть турбувати захворювання суглобів, які є аутоімунного характеру (ревматоїдний артрит, ювенільний, спондилоартрит), інфекційного характеру (реактивний артрит), метаболічного (подагричний артрит у молодих чоловіків).

Які найпоширеніші причини появи проблем із суглобами?

– Є передумови, на які можна вплинути, а є такі, які змінити не можливо. Причини, яких можна уникнути, – надмірні навантаження та велика вага тіла, специфіка роботи, спосіб життя, шкідливі звички, супутні захворювання (цукровий діабет). Але ми не можемо змінити такі причини розвитку хвороб суглобів, як стать, вік, генетична схильність. У жінок, особливо в клімактеричному періоді, пік розвитку захворювання суглобів і хребта розпочинається тому, що в організмі стає менше гормону естрогену, і це негативно відображається на кістково-суглобовій системі.

Але біль у суглобах то ще й нерідко сигнал про якісь інші хвороби?

– Так, цей біль може бути симптомом вірусних гепатитів В, С, онкологічних захворювань, проблем щитоподібної залози. Натомість якщо маємо справу з остеоартритом, то біль у суглобах виникає зазвичай на фоні навантажень, під кінець дня чи при перших кроках, а коли людина розходиться, то болі зменшуються і минають. Також коли йдеться про остеоартрит, то можливі хрускіт у суглобах, посилення болю на зміну погоди, які без лікування не проходять.

Ви ще згадували про остеохондроз. Що то за болячка?

– Це дегенеративне захворювання хребта, яке провокує зміни, схожі до остеоартриту. Річ у тім, що хребет ховає у собі спинний мозок та нервові корінці, які приводять у рух ноги та руки. Ось чому, коли починають хворіти міжхребцеві хрящі й диски, то боліти можуть не лише спина, а й руки, ноги.

Якщо при перших проявах болю у спині й суглобах звернутися до лікаря, то можна лише сповільнити прогресування згаданих хвороб чи все-таки є шанс повністю вилікуватися?

– Однозначно краще прийти до лікаря на ранніх стадіях хвороби і призупинити зміни у суглобах! Також слід створити комфортні для суглоба умови (менше навантажень, більше тепла). Бо від роботи суглобів залежать якість життя людини, можливість ходити, працювати. Але високоефективного медикаментозного лікування проти остеоартриту не існує. Бо в суглобах, як і в інших органах, відбуваються вікові зміни, які остаточно зупинити не можливо ніякими ліками.

Як-то кажуть: проти природи не попреш. Але чому з приходом осені й холодів суглоби починають більше турбувати?

– Так, у багатьох людей є так звана метеозалежність, яка дуже часто проявляється посиленням болю в суглобах. Основною причиною цього є перепад атмосферного тиску повітря в зовнішньому середовищі, що впливає і на тиск у суглобі, всередині якого є порожнина й рідина. Також серед причин осіннього загострення – різкі перепади температури на вулиці і в приміщенні, через що суглобам важко адаптуватися. Існує й теорія, що зміна кровотоку та наповнення периферичних судин під час перепадів температури теж буде впливати негативно на суглоб, бо тиск локально вищий там, де інтенсивніший кровотік. Тобто чим більший тиск, тим більша пульсація болю.

Що зазвичай включає в себе лікування суглобів?

– Це не медикаменти, а насамперед зниження ваги людини та зміна способу її життя. Треба подбати про достатню фізичну активність, особливо для людей із сидячою роботою. Водночас слід уникати надмірних фізичних навантажень, тривалого перебування на ногах. А завдання лікаря – призначити пацієнту протизапальні засоби для зменшення й усунення болю і препарати, що покращують структуру суглобового хряща та сповільнюють у ньому дегенеративні зміни. Тобто не існує «чарівної таблетки», яка зробить суглоби здоровими. Є лише велика робота над собою, щоб полегшити стан суглобів.

А чи ефективні прикладання листя, примочки, втирання спиртових настоянок із грибів, зелених волоських горіхів, лікарських рослин?

– Ці всі засоби мають право на життя. Але вони дають тимчасовий ефект, знеболювальний. Тому це не можна назвати лікуванням. Пацієнти просто відстрочують похід до лікаря. І те, що вони зволікають, веде до пришвидшення змін у суглобі, які, на жаль, мають незворотний характер. Також «народні засоби» можуть спровокувати алергічну реакцію, особливо на шкірі.

Чи є напої і продукти, які поліпшують стан суглобів, та, навпаки, погіршують?

– Надмірне споживання жирних м’яса та риби, газованих солодких напоїв провокують збільшення ваги людини і, як наслідок, посилюють навантаження на суглоби та зростання болю в них. Тому харчування має не останній вплив на здоров’я загалом, і на суглоби зокрема. Я рекомендую надавати перевагу середземноморській дієті, тобто підбирати собі раціон, у якому переважають овочі, фрукти, морепродукти, біле м’ясо – курка, кролик, індик.

Які ще є методи профілактики захворювань суглобів: вправи, перебування на сонці в осінньо-зимовий період?

– Головне – не зволікати з візитом до профільних лікарів. Бо дуже часто люди нехтують сигналами власного тіла і не йдуть до спеціаліста, коли в них крутять суглоби на погоду, коли виникає довготривалий біль під час фізичних навантажень чи коли у міжсезоння з’являється різкий біль, що переходить у системний. Це все передвісники захворювання суглобів. Особливо уважними до свого здоров’я треба бути тим, у кого в родині вже є люди із хворими суглобами. Що раніше звернутися до лікаря, то більша ймовірність довше зберегти суглоби здоровими, призупинити у них дегенеративні зміни та, відповідно – жити, рухатися, займатися улюбленими справами без болю і дискомфорту.

Здоровий спосіб життя, достатня фізична активність – їзда на велосипеді, ходьба по рівній поверхні, плавання, заняття йогою, гімнастикою для суглобів і хребта – про все це можна розпитати в лікаря і виконувати його рекомендації. Бо ніхто про вас не подбає, якщо ви самі цього не зробите першими.

Спілкувалася Оксана Бубенщикова

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: медицина, лікування, Лікарі, Поради
В тему