Поради

Як підвищити дитячий імунітет

Як підвищити дитячий імунітет

Для всіх батьків вкрай важливо, щоб їх дитина була здоровою і не хворіла. Для цього необхідно ще з самого малого віку зайнятися зміцненням імунітету дитини. У цьому випадку ймовірність захворіти буде значно менше, а період одужання буде проходити набагато швидше.

Що таке імунітет?

Слово імунітет походить від латинського «immunitas» і перекладається як «позбавлення», «звільнення». Якщо говорити простою мовою, то імунітет виступає своєрідним охоронцем нашого організму.

З наукової точки зору, під імунітетом розуміють захист організму від впливу антигенів, як внутрішніх, так і зовнішніх.

Всі без винятку батьки повинні знати, як підвищити імунітет дитини. Методи зміцнення захисних сил малюка спрямовані на те, щоб малюк піддавався якомога меншій небезпеці захворіти на інфекційні захворювання.

Зміцнення імунітету - система заходів, які спрямовані на те, щоб природні захисні сили малюка не тільки підтримувалися на необхідному рівні, але й поступово зростали. Імунітет дитини до статевого дозрівання забезпечує бар'єр для хвороботворних бактерій, поки маленький організм не зміцніє.

Сенс зміцнення імунітету полягає ще в тому, що попередити інфекційне захворювання у малюків значно простіше, ніж потім позбавлятися від нього. Але якщо ваше чадо вже перехворіло (при цьому Ви лікувались протимікробними препаратами), це не означає, що імунітет до збудника виробився автоматично на довгі роки.

Ознаки ослабленого імунітету:

 • Малюк хворіє більше 5-6-ти разів протягом року, найчастіше восени і навесні;
 • Після перенесеної хвороби виникають ускладнення, а організм довго відновлюється;
 • Низький імунітет у дитини характеризується грибковими захворюваннями, які погано піддаються лікуванню;
 • Алергічні реакції сигналізують про високий рівень чутливості імунітету;
 • Задуматися над тим, як підвищити імунітет дитини варто, якщо малюк швидко втомлюється, капризує і погано спить;
 • У дитини трапляються висипання герпесу на губах;
 • Дитина хворіла на гнійний отит або пневмонію.
 • Є ознаки поганої роботи кишківника – запори або проноси.

Як підвищити та зміцнити імунітет дитини

Перш ніж почати системне і регулярне зміцнення організму вашої дитини, в обов'язковому порядку порадьтеся з дитячим лікарем. Якщо у дитини спостерігається якесь захворювання, то окремі методи зміцнення організму йому протипоказані (наприклад, при грипозному стані не рекомендуються такі методи, як фізична активність, контрастний душ і купання).

Система дій для зміцнення імунітету у дитини включає такі пункти:

 • загартовування;
 • правильне харчування;
 • спорт і фізична активність.
 • прийом вітамінів та мікроелементів;
 • народні методи;

Загартовування дітей

Загартовування дітей для підвищення імунітету
Загартовування дітей для підвищення імунітету

Більшість рецепторів людини розташовані на вухах, долонях і ступнях. Подразнюючись, вони посилають у мозок сигнал і тіло «приймає» бойову позицію. Зокрема, напоготові і імунна система.

Відтак дивно, що людей розуміють загартовування, як привчання до холоду. Насправді, загартовуючись ми тренуємо тіло швидко реагувати на різку зміну температури.

Як загартовувати дитину, щоб зміцнити імунітет? Народні методи, по типу голяка обтиратися серед зими снігом, – відразу забудьте. Та як би скептично ви не ставилися до загартовування, ефективність цього методу підтверджена науково. Загартовування – дієвий спосіб для підняття імунітету. Не швидкий, звичайно, але надійний.

Відмінним варіантом зміцнити здоров’я дитини є баня і басейн. Завдяки різниці температури судин активізується кровообіг. Як результат, відбувається підвищення стійкості дитини до переохолодження, а значить дитя не таке вразливе до хвороб.

Дієві методи загартовування дітей:

 • Повітряні ванни (перебування дитини з оголеними шкірними покривами на відкритому повітрі);
 • Сонячні ванни (вплив сонячних променів на шкіру);
 • Водні процедури (обливання, обтирання, купання);
 • Чергування низьких і високих температур (контрастний душ).

Якщо ви серйозно задумалися над тим, як зміцнити імунітет у дитини за допомогою загартовування, практикувати можна наступний метод:

Почергово обливайте холодною і гарячою водою передпліччя – від кисті до ліктя та ноги від стоп до колін. При цьому терпима різниця коливань води – 15°C. Тобто гаряча вода +35°C, холодна вода – +20°C. Обливання слід проводити раз в день по 5-7 хвилин. Найкращим часом для початку такого загартовування є літо або рання осінь. Також поступово слід знижувати температуру води, яка використовується для таких процедур.

Для дітей старше 2-х років температуру повітря можна знижувати і доводити її до 14°C. Також збільшується і тривалість повітряних ванн – до 30 хвилин.

Протипоказанням для загартовування є:

 • Підвищення температури тіла;
 • Гострі кишково-шлункові захворювання;
 • Запалення верхніх дихальних шляхів.

Звичайно, не кожній дитині прийдеться така процедура до смаку. Але під час даної маніпуляції виробляються гормони стресу, які приводять в тонус судини, а весь організм до бойової готовності.

Основні правила загартовування:

 • Систематичність. Процедури потрібно виконувати щоденно. Довга перерва анулює набуті захисні властивості;
 • Збільшення контрасту. Захисний механізм формується лише коли організм піддаватимуться стресу;
 • Індивідуальний підхід. Враховуйте вік та особливості фізичного розвитку дитини;
 • Позитивний настрій. Хороший результат не можливий, якщо дитина категорично проти загартовування.

Практикуйте інші форми і способи підвищення імунітету дитини. Загартовування принесе хороші результати, якщо поєднувати його з фізичними вправами.

Правильне харчування

Правильне харчування - запорука високого імунітету
Правильне харчування - запорука високого імунітету

Щоб підвищити опір дитячого організму до респіраторних захворювань, треба давати йому продукти, багаті вітаміном А (каротином). Дітям обов'язково треба їсти салат із сирої моркви зі сметаною і гарбузове пюре з вершковим маслом, печінкові оладки і яйця.

Вітаміни групи В нормалізують загальний обмін речовин, позитивно впливають на процеси кровотворення, що в результаті дозволяє зміцнити здоров'я дитини. Ними багаті молочні та м'ясні продукти, крупи, листові і стручкові овочі, морепродукти.

Але особливо добре зміцнює дитячий імунітет вітамін С. У першу чергу, продукти, що містять вітамін С, це свіжі овочі та фрукти. Готувати овочі і фрукти дитині потрібно з мінімальною тепловою обробкою, щоб не зруйнувати дуже нестійкий вітамін С. А якщо подрібнювати їх свіжими, то робити це безпосередньо перед вживанням. Годувати дитину овочами і фруктами треба регулярно.

Велике значення має не тільки те, що їсть дитина, але і скільки разів на день вона це робить. Стандартна «доросла» схема «сніданок-обід-вечеря» категорично не підходить для дітей. До цих обов'язкових прийомів їжі повинен додатися ланч, або другий сніданок і полуденок. Навіть якщо в дитячому садку або в школі дитина забезпечена чотириразовим харчуванням, це не привід відпускати його з дому без «свого» сухого пайка (зрештою, дитині може не сподобатись їжа з їдальні і він залишиться голодним).

Спорт і фізична активність

Спорт для підвищення імунітету
Спорт для підвищення імунітету

Негативно на дитячий організм впливають не лише хвороби, а і малорухливий спосіб життя. Як зміцнити імунітет дитини? Не забувайте про помірне фізичне навантаження.

Хочете, щоб дитина росла здоровою – запишіть її до спортивної секції. Найкращий варіант – басейн. Такий спорт активує всі групи м’язів, вирівнює дихання і кровообіг, прискорюється обмін речовин, і, як зазначалося вище, загартовує.

Особливо корисне плавання для школярів, які по кілька годин проводять за партами. Плавання знімає відчуття скутості в суглобах, особливо в хребті і плечовому поясі.

Втім, для зміцнення організму підходить будь-який спорт: це може бути теніс, футбол, легка атлетика чи танці. Якщо конкретний гурток вам не по кишені, то не забувайте про ранкову зарядку та короткочасні вправи, які повинні регулярно проводитися протягом усього дня. Важливо, щоб дитина рухалася.

Вітаміни та мікроелементи для підвищення імунітету дитини

Вітаміни підвищують дитячий імунітет
Вітаміни підвищують дитячий імунітет

Практично всі батьки добре обізнані про те, як важливо приймати вітаміни для росту дитини. Те ж стосується і підтримки організму цими корисними речовинами при статевому дозріванні. Також батьки добре знають, що дітям необхідно приймати вітаміни для поліпшення пам'яті. А ось про імунно-зміцнюючі властивості вітамінів забувають, хоча вони можуть творити справжні дива. Навіть самі звичайні яблука, які ви регулярно даєте дитині, в майбутньому убереже її від важких інфекційних захворювань. А що вже говорити про вітамінні комплекси!

Вітамінна підтримка імунної системи - це приймання:

 • натуральних вітамінів (не тільки в складі овочів, фруктів, ягід, а й зернових, бобових, м'яса, риби і так далі);
 • вітамінних комплексів, які можна придбати в будь-якій аптеці;
 • мікроелементів;

Приймання вітамінів в натуральному вигляді будь-яких обмежень не має ( «передозування» яблуками або лимонами - це нонсенс). А ось перш ніж купувати в аптеці вітамінні комплекси, ви повинні проконсультуватися з педіатром, щоб він порадив, які вітаміни можна давати дітям для підвищення імунітету.

Вітаміни для підвищення імунітету дитини

 • Вітамін А. Сприяє зміцненню слизових оболонок дихальних шляхів, щоб вони успішно протистояли чужорідним мікроорганізмам.
 • Вітамін С. Сприяє у виробленні інтерферону - речовини, яка перешкоджає розмноженню мікробів.
 • Вітамін Е. Допомагає підвищити несприйнятливість організму до хвороботворних вірусів і бактерій.

Мікроелементи, що сприяють підвищенню імунітету у дітей

 • Цинк. Бере участь в синтезі ферментів, що захищають від впливу мікробів.
 • Залізо. Сприяє формуванню у дитини підвищеного імунітету, особливо місцевого. В результаті мікроорганізми не можуть потрапити, оскільки гинуть ще на слизовій дихальних шляхів.
 • Селен. Допомагає підвищити вироблення клітин-кілерів, які знищують збудників різноманітних хвороб, що потрапляють в організм.

Народні способи підвищити дитячий імунітет

 • Пропустити через м'ясорубку 1,5 склянки родзинок, стакан ядер волоських горіхів, 0,5 склянки мигдалю, шкірку двох лимонів, а самі лимони вичавити в утворену масу і змішати її з 0,5 склянки розтопленого меду. Настояти суміш один-два дня в темному місці і давати дитині по 1-2 чайні ложки тричі на день за годину до їжі.
 • Візьміть морські округлі камінці (купіть в зоомагазині). Облийте камінчики теплою кип'яченою водою з морською сіллю і крапелькою оцту. Три рази в день дитина повинна ходити босоніж по цим камінцям протягом трьох-п'яти хвилин. З такою профілактикою малюк не буде часто хворіти.

  Відвар шипшини: 200 грамів свіжих плодів шипшини або ж 300 грамів сушених ягід, 100 грамів цукру і один літр води. Залити плоди шипшини водою і поставити на вогонь. Варити, поки ягоди повністю не розваряться. Після цього додати цукор, кип'ятити ще близько двох хвилин. Каструлю щільно укутати рушником і настоювати до охолодження відвару, процідити. Пити не менше 100 грамів на кожні 10 кілограмів ваги дитини в день.
 • Дітям старшого віку (10 - 14 років): головку часнику пропустити через м'ясорубку, перемішати з 100 грамами липового меду. Дати суміші настоятися тиждень, давати по одній чайній ложці під час їжі тричі на день.

Додаткові методи зміцнення імунітету у дитини

 • Дотримуйтесь режиму

У дітей, в порівнянні з дорослими, прискорений обмін речовин. Тому дітлахи швидше виснажуються, але і швидше відновлюється. Важливо підібрати, залежно від віку дитини, правильний режим дня. Дитина не повинна виснажуватися і перевтомлюватися.

Не забувайте, що діти ростуть у сні. Дівчаткам і хлопчикам для хорошого самопочуття слід спати двічі на добу: вночі і вдень, при цьому вночі спати довше, ніж дорослим. Правильний відпочинок впливає на клітини імунної системи і допомагає підвищити імунітет дитини.

 • Правильний одяг

Не перетворюйте дитину у капустину. Температура тіла дітей і частота серцебиття (до підліткового віку) вищі, ніж у дорослих. Тому там, де батькам тепло, дитині жарко.

 • Напруга голосових зв’язок

Як не дивно, але спів і читання вголос – відмінні методи профілактики ангіни. При цьому необхідно пити воду, щоб уникнути пересихання в горлі.

 • Профілактика паразитів

Кожні пів року варто перевіряти дитячий організм на наявність паразитів. Якщо виявили глисти – прийміть відповідні заходи. Важливо і прищеплювати любов малюка до чистоти та гігієни.

 • Психічне здоров’я

Стреси найсильнішим чином впливають на здоров’я малюка. У сім’ї має панувати мир. Доведено, що у щасливих і спокійних батьків діти хворіють рідше.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: Здоров'я, діти
В тему

Останні матеріали