Поради

Коли пересаджувати вазони і як «неправильний» сезон позначається на «здоров’ї» рослинки

Коли пересаджувати вазони і як «неправильний» сезон позначається на «здоров’ї» рослинки

Для того щоб кімнатні рослинки радували вас красою та цвітом потрібно не так вже і багато. Достатньо лише вчасного поливу та підгодовування. Плюс, – ще один беззаперечний аспект догляду за вазонами, – своєчасна зміна горщика та ґрунту. Одні квіточки потрібно пересаджувати раз в рік, інші ж можуть жити в одній і тій ж «квартирці» протягом трьох-чотирьох років. Та як пересадити вазон і в яку пору року краще це робити?

Як рослинки сигналізують про потребу у новій землі та горщику

Всі вазони поступово зростають, розгалужують свою кореневу систему, яка поглинає з ґрунтової суміші всі корисні речовини. У міру росту коренів їм стає тісно. Навіть якщо домашні рослини щедро підгодовувати, але тримати кілька років в одному горщику, їх повноцінний розвиток призупиниться.

Та окрім того, що ви востаннє переселяли рослинку з одного горщика в інший багато років тому і хочете оновити виснажену землю, є і інші поштовхи зайнятися пересадкою.

Основні причини пересадити вазон:

  • Суха земля. Першим сигналом про те, що пора задуматись про те, як пересадити вазон, може бути висихання ґрунту, і це незважаючи на щедрий і частий полив. Таким чином ваш улюбленець натякає на те, що його коренева система розрослася;
  • Рослині тісно в горщику. Якщо за кореневою системою вже не видно землі, значить, настав час підібрати ємність більших розмірів. Ще один крик про допомогу – назовні, через дренажний отвір, пробралася частина коренів;
  • Ґрунт має характерний болотний запах;
  • Рослинка має хворобливий вигляд;
  • Якщо ємність пошкоджена або не підходить для нормального росту рослини.

Якщо ваш зелений улюбленець посилає вам один з цих знаків, час змінювати «квартирку». От тільки рослинам повинно вистачити часу, щоб добре вкоренитися до початку цвітіння. Тож, коли мова заходить про те, в яку пору року пересаджувати вазони, більшість садоводів погоджуються з тим, що ідеальний час для такої маніпуляції – рання весна.

Читайте також: 12 рецептів вітамінних коктейлів для вазонів

Ідеальна пора для пересадки вазонів – весна

Після зими, періоду коли рослинки перебувають у напівсонному стані, починається процес активного розвитку. Зелені вихованці потребують нового ґрунту, з якого вони витягують необхідні для розвитку елементи. Саме тому фахівці, коли їх запитують: «В яку пору року пересаджувати вазони», однозначно відповідають – весною. А саме з лютого по квітень.

Чому ця пора року важлива для кімнатних рослин? Звичайно, це не пов’язано з періодом пожвавлення всіх рослин у природі, адже домашні рослинки ізольовані від світу. Але навіть у будинках вони відчувають збільшення світлового дня.

У цю пору рослини виходять зі стану спокою, коренева система посилено росте, з’являються молоді листки і пагони.

Пересадити рослинку потрібно до появи бутонів. Якщо зробити це пізніше, буде ризик пошкодження молодих пагонів. Лише рослини ранньоквітучих видів потрібно пересаджувати після цвітіння. До такої групи входять цибулинні вазони.

Пересадка рослин навесні дає їм хороший заряд для потужного зростання і розвитку в новому сезоні: з весни до осені.

Як пересаджувати вазони влітку

Весна, навіть якщо ви не оселили вазон у новому горщику, кращий час для зростання. А влітку рослинки гірше переносять пересадку.

Обережно, не пошкодивши коріння, у літній період можна переселити швидкозростаючі культури, які в даний момент не цвітуть. Це аспарагус, традесканція, хлорофітум. На початку літа рекомендують пересаджувати хвойні рослини. У червні-липні дозволяється пересаджувати камелії та азалії.

Серпень – ідеальний час для переміщення квітів, які на літо висаджували у відкритий ґрунт (петунії, герань). Вулична і кімнатна температура в цю пору однакова і їм легше адаптуватися.

Тож, на питання, чи можна пересаджувати вазони влітку, є лише одна відповідь, – можна, але лише якщо виникла необхідність. Пам’ятайте, у стадії активної вегетації рослина найчастіше легко переносить пересадку.

Читайте також: Правда та міф: як часто можна робити манікюр гель-лаком

Чи можна пересаджувати квіти восени

Як і у природньому середовищі, так і у наших домівка, рослини відчувають прихід осені. З похолоданням одні рослини готуються до сну, а інші збирають сили до зимового цвітіння.

Невже восени не можна пересаджувати вазони? В яку пору пересаджувати кімнаті рослини, залежить не лише від погоди за вікном, а і від стану «підопічного». Якщо земля в горщику пересохла чи навпаки глевка, вазон виглядає виснаженим, а його корінці заповнили весь горщечок, то пересадити рослинку можна. Краще це зробити у вересні-жовтні, до настання заморозків. Яскраве та тепле сонце допоможе рослинці відновитися після отриманого потрясіння.

Але питання «Чи можна пересаджувати вазони осінню», втрачає свою актуальність з приходом холодів.

Чи можна зимою пересаджувати вазони

Найменш сприятлива пора року для пересаджування вазонів – зима. Рослинки в цей період перебувають у фазі спокою, і їх краще не турбувати. Є високий ризик того, що квітка не перенесе стресу. Якщо ви пошкодите корені, їм буде тяжко відновитися і вони почнуть загнивати, а свіжий субстрат без коренів почне закисати.

Для тих, хто цікавиться, чи можна взимку пересаджувати квіти, варто зазначити, що замість переселення, рослині краще забезпечити додаткову підгодівлю, збільшення земляного шару. Це допоможе їй дочекатися весни.

Якщо ж ситуація критична, а рослині ніяк не обійтися без пересадки, то переселити улюбленця можна. От тільки проводити таку маніпуляцію слід дотримуючись усіх правил. При належному догляді зелений друг буде рости і цвісти, як і раніше.

Читайте також: Чим зайнятися, коли нудно: 22 поради для тих, хто хоче провести час з користю

Головне про пересадку вазонів

Як часто пересаджувати вазони залежить від їхнього розвитку. Молоді швидкозростаючі рослини у віці 1-3 років слід переселяти у інший горщечок щорічно. Великі або повільно зростаючі квіти пересаджують раз в 3-5 років, коли земля у горщику виснажується. Проте, проводити заміну верхнього шару ґрунту завтовшки 2-5 см, варто щорічно.

Суміш для посадки краще купити в магазині. Обирайте землю, залежно від виду рослинки. Багато хто подивляється на власний город під вікном, коли думає про те, як пересаджувати вазони. Та простий ґрунт краще не брати, оскільки він може бути з добривом та шкідниками, які нашкодять квітці.

Перший тиждень після переселення рослинку тримайте в тіньовій стороні приміщення. Дайте час зеленому другу адаптуватися. А вже після цього поверніть улюбленця на звичайне місце.

Щодо поливу, то в перший тиждень його краще обмежити. Коріння, прагнучи вологи, шукатиме воду у землі, а отже розростатиметься.

Ще один важливий аспект догляду за кімнатними рослинами, незалежно від того, в яку пору року пересаджувати вазони, підгодівля. Після переміщення у новий горщик зі свіжим ґрунтом, добрив зелені товариші не потребують. Починати підписати чи підливати добрива можна не раніше ніж через 4-8 тижнів після пересадки.

Важливо: Який найкращий час доби для пересаджування вазонів? Вважається, що квітів слід переселяти з 16.00 до 20.00 години дня. Вранці вони це сплять, а в полудень настає найактивніша фаза росту.

За місячним календарем для пересадки вибирають перші дні після молодика. Для визначення конкретного дня пересадки квітів слід заглянути у місячний календар для городників.

Все це прості правила, які стануть корисними, для тих, хто піклується про свої рослинки та цікавиться тим, в яку пору року пересаджувати вазони. Якщо створити комфортні умови для їхнього переселення і розвитку, то зелені улюбленці порадують господарів красою та цвітом.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: садівництво, вазони
В тему

Останні матеріали