30 Грудня 2024
Новини

«Пенсію скоротять на 30 відсотків!!!»

«Пенсію скоротять на 30 відсотків!!!»

Ось так шахраї лякають людей брехнею, щоб виманити гроші.

Соціальні мережі стали нині засобом не лише для спілкування чи обміну цікавими новинами. Цими майданчиками успішно користуються шахраї, - йдеться у газеті «Твій вибір».

Не натискайте на сині підкреслені букви

Особливо небезпечним став телеграм. Бо якщо у фейсбуці чи ютубі, наприклад, можна заблокувати користувача, який порушує правила спільноти чи на якого скаржаться інші користувачі, то в телеграмі – повна вседозволеність, і це використовують зловмисники.

Так, вони маскуються за логотипами, шрифтами, кольорами та іншою символікою державних структур, органів влади і виманюють у людей гроші.

Приміром, Пенсійний фонд України зафіксував у телеграмі діяльність каналів і чат-ботів, які, використовуючи символіку ПФУ, дезінформували читачів та збирали таким чином у довірливих людей їхні особисті та фінансові дані.

Зокрема, чат-бот «Клуб пенсіонерів» використав символіку Пенсійного фонду і від імені ПФУ розсилав людям запрошення долучитися до каналу «Клуб пенсіонерів».

А нещодавно зловмисники стали поширювати в соцмережах новину про те, що з грудня 2024 р. в Україні нібито набуває чинності закон, відповідно до якого, частина українців ризикує втратити від 10 до 30% своєї пенсії, і пропонували людям перевірити, скільки грошей вони недоотримають у грудні. Для цього у брехливій новині аферисти створили табличку й написали: «Якщо ви народжені до 1949 року, натискайте на це посилання і дізнайтеся, на скільки процентів у вас знизиться пенсія. Якщо ви народжені із 1949 до 1954 року, натискайте на це посилання» тощо.

Щойно люди прочитають таку новину, в них зразу виникає страх: «За що ж я буду жити?!» Від сплеску емоцій мозок перестає критично мислити. Перше й основне, що він хоче зробити, – дізнатися, чи є причина для хвилювань. Тож людина без роздумів виконує те, що їй пропонують зловмисники: натискає на сині (голубі) підкреслені букви – це і є активне посилання. А далі опиняється в них на гачку: вводить свої персональні дані – прізвище, ім’я, по батькові, точну дату народження, номер карточки, на яку приходить пенсія. І в результаті власними руками надає шахраям доступ до своїх грошей.

Від сильних емоцій зникає критичне мислення

За таким же принципом – застати людину зненацька, налякати і змусити виконувати вказівку – діють зловмисники, коли серед ночі телефонують, кажуть, нібито родич скоїв аварію і сидить у поліції, а щоб його звільнити, треба негайно передати гроші посильному, який зараз під’їде. Ця схема діє вже понад десять років, але досі пенсіонери на неї ведуться. Бо, коли людину налякати, вона в паніці робить усе, що їй кажуть. І лише потім, коли страх минає, починає вмикати розум: телефонує рідним, дізнається про те, що стала жертвою шахраїв, і звертається до поліції за допомогою.

Так само активно зловмисники використовують іще одну схему: набирають номер мобільного й кажуть офіційним тоном: «Вам телефонують працівники банку. Ми помітили підозрілі дії на вашому рахунку. Щоб уникнути блокування коштів або зняття грошей сторонніми особами, продиктуйте нам номер вашої банківської картки, вкажіть термін її дії і назвіть чотири цифри на звороті своєї карточки. Надана вами інформація допоможе усунути проблему». Коли людина таке почує, нею зразу опановує страх утратити гроші. Зникає здатність спокійно обміркувати ситуацію і зрозуміти, що це обман. Людина відразу виконує все, що їй кажуть, аби врятувати свої заощадження. І лише коли все зробить, покладе телефон і заспокоїться, тоді починає прокручувати в голові все, що сталося, й сама доходить висновку: повірила брехунам.

Між іншим, шахраї можуть діяти і на позитивних емоціях людини: наприклад, повідомити їй про великий виграш. На радощах людина теж втрачає здатність об’єктивно оцінювати ситуацію і знову виконує те, що їй у цей момент кажуть.

Як не втрапити на гачок до зловмисників

Отож, повертаючись до теми пенсій, їхнього збільшення чи зменшення, закликаємо вас: ніколи не спішіть щось робити, коли справа стосується грошей. Знаючи психологію людей, зловмисники завжди використовують найактуальніші для кожного теми, – життя і здоров’я, пенсії, пільги, грошова допомога, комунальні тарифи й подібне. Причому використовують ті події, які на слуху. Зараз це 1000 гривень «Зимової єПідтримки», графіки відімкнення світла, мобілізація. В попередні роки вони спекулювали на темі допомоги від ООН. А в часи пандемії поширювали фейки про ковід і вакцинацію.

Тому візьміть собі за правило: почули якусь шокуючу новину – не приймайте рішень одразу, нічого не робіть, а заспокойтеся, зателефонуйте рідним чи знайомим, порадьтеся з ними. Коли йдеться про певні грошові виплати – зверніться до офіційних представництв: Пенсійного фонду, ЦНАПу, місцевої ради.

Потрапити на гачок ризикує кожен, але так само кожен може вберегти себе від помилкових учинків.

Поліна Костюк

Фото: pfu

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: пенсіонери, шахрайство, Україна
В тему

Останні матеріали