30 Жовтня 2017
Новини

Чим Київ заплатить Москві за дії щодо Донбасу

Чим Київ заплатить Москві за дії щодо Донбасу

Візит Курта Волкера в Київ лише на перший погляд не був продуктивним. На ділі спецпредставник США приїхав з новим планом рішення «мінського вузла» і побажав витримки: чекають непрості голосування.

Навіщо приїхав Курт
Зустріч «Волкер-Порошенко» тривала понад дві години, на ній були присутні глава МЗС Павло Клімкін, глава АП Ігор Райнін (і, ймовірно, його заступник Костянтин Єлісєєв). Також Волкер зустрівся зі спікером Ради і окремими депутатами, окремо приділив час лідерам Меджлісу і звільненим РФ Ільмі Умерову і Ахтему Чийгоз. Із заяв, зроблених Волкером і учасниками зустрічей, стає зрозумілою повістка: по-перше, тема миротворчої місії ООН.

«Волкер очікує, що до кінця року буде готова і, можливо, навіть прийнята Резолюція Радбезу ООН. Критичним в ній буде питання контролю над російсько-українським кордоном. Причому саме активного контролю воєнізованої місії, підкреслив Волкер, а не пасивного моніторингу. На питання, чи можлива участь росіян, він прямо відповів «I can`t imagine it» ( «Я не можу цього уявити» – англ.), – передав слова Волкера нардеп Мустафа Найєм.

По-друге це питання надання летальної зброї Києву: США «активно розглядають» можливість поставок (а адміністрація Обами не мала рації, відмовляючи в зброї). По-третє, тема Криму: «США будуть допомагати Україні в поверненні територій, а Крим ніколи не буде визнаний російським», – зазначив заступник голови фракції НФ Андрій Тетерук після зустрічі. По-четверте, Волкер підняв питання створення антикорупційного суду, і по-п'яте, висловився проти «Північного потоку» (газопровід з РФ в країни ЄС в обхід України).

Суть компромісу
Ключове питання – пошук компромісу по резолюції ООН із РФ: враховуючи її право вето, прийняти вийде тільки узгоджений варіант. «І суть візиту Волкера – ознайомити Порошенка з кроками щодо виконання Мінських угод, узгоджених на зустрічі Волкер-Сурков. А їхні контури вже виходять в публічну площину», – пояснив політексперт Дмитро Корнійчук.

Перший елемент – це розведення військових сил. Днями Петро Порошенко заявив про ротацію військових частин – на думку Корнійчука, під цією маркою відбудеться відведення військ, включаючи батальйони від лінії розмежування. Другий – фіксація мандата миротворчої місії. «Є інформація, що РФ погодиться на збройну, а не тільки на моніторингову місію. А ось працювати вона почне не одразу на всій території ОРДЛО, а з лінії розмежування, після чого Рада повинна розблокувати прийняття політичної частини Мінська – тобто прийняти закон про вибори на Донбасі».

Це формат «step by step», пояснив політолог Олексій Якубін. Тут важливо, що Волкер провів зустріч з депутатами Ради: за словами експертів, це був «замір температури» (попередній важливий закон, що продовжує дію особливого статусу Донбасу, брали з блокадою трибуни і запаленими фаєрами в залі). «До того ж, до виборів, і до закону про статус потрібно ще 16 – 18 законів, це база для функціонування органів місцевого самоврядування, посилення спецстатусу», – розповів експерт-міжнародник Антон Кучухідзе. Після голосування на Донбасі пройдуть вибори.

«В цей час контроль території по ідеї повністю передається місії – і лише після імплементації місцевих органів влади Україна може отримати контроль над кордоном», – заявив Олексій Якубін

Цікава також причина поспіху США з прийняттям Резолюції. На думку політолога Дмитра Джангірова, вона пов'язана із закінченням у Києва мандата непостійного члена Ради безпеки ООН 31 грудня. Також, за його словами, серед поступок, на які РФ підуть в обговоренні мандату миротворців, – відсутність у складі місії російського контингенту. «Але не дивуйтеся, що там з'являться білоруси, казахи або киргизи», – каже Джангіров.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна
В тему