7 Серпня 2020

12 містечок Луцького повіту 150 років тому

Відомо, що за час свого існування багато населених пунктів Волині змінювали свої статуси, хтось перетворювався із містечка в місто, хтось навпаки, а були й такі, що зникали з мапи назавжди. Проте завжди цікаво знати історію місця, де ти народився. «Твій Портал» вирішив допомогти своїм читачам і розповісти про містечка, які існували в Луцькому повіті 150 років тому. Нижче мова піде про такі 12 населенних пунктів Волині, як: Бережниця, Володимирець, Городок, Гулевичів, Колки, Лишнівка, Рафалівка, Сокуль, Торчин, Троянівка, Чарторийськ та Рожище.

Усі ці містечка були в складі Луцького повіту Волинської губернії у 1860-х роках. Він був утворений у 1795 році у складі Волинського намісництва (з 1796 р. у складі Волинської губернії). Сьогодні розповімо про ті містечка, які були в складі повіту 150 років тому.

Містечко Бережниця

Містечко розташоване на р. Стир, за 140 верств від міста Луцька. В тій частині повіту, що відноситься вже до території Полісся. В містечку проживало 845 чоловіків та 894 представниць жіночої статі. Тут не існувало ніякого виробництва. Ярмарки були 2 лютого, 23 квітня, 9 травня, 29 червня та 6 грудня. Вони були схожі на звичайні базари. В містечку було 340 дворів.

Містечко Володимирець

Населений пункт лежить на Поліссі. В містечку в 1860-х роках жило 477 чоловіків та 444 жінок. Виробництва не існувало. Нерухомість містечка оцінювалась у 7076 рублі.

Містечко Городок

В описі до містечка було вказано, що воно знаходиться на території так званого Луцького Полісся. Населений пункт невеликий за територію та й мешканців там проживає не багато. Всього тут мешкало у 1868 році – 289 чоловіків та 330 жінок. Нерухомість містечка оцінювалась у 240 рублів. Виробництво було, але дуже мале.

Містечко Гулевичів

Гулевичів був розташований на р. Стохід. Як і попереднє, це містечко знаходилось на Поліссі. Мешкало тут 172 чоловіка та 175 жінок у 1868 році. Вся нерухомість містечка оцінювалась у 51 рубль.

Містечко Колки

Колки розташовані від Луцька за 49 верств на березі р. Стир. на Луцькому Поліссі. В містечку є міст, який підтримують за рахунок натуральної повинності місцевих жителів. В Колках проживало 150 років тому 1195 представників чоловічого населення і 1242 жіночого. Існує кілька виробництв, зокрема, свічок, цегли. В Колках були одні із найбільших ярмарків, зокрема, на свято Петра і Павла. Вони тривали два тижні. Сюди купці здалеку приїздили за сіллю.

Міст в містечку Колки, 1910-ті роки

Містечко Лишнівка

Містечко знаходилось за 93 версти від Луцька на Поліссі. Там мешкало 357 чоловіків та 358 жінок. Був 101 двір. Нерухомість оцінювалась у 741 рубль.

Містечко Рафалівка

Містечко розташовувалось за 110 верств від Луцька на р. Стир на Поліссі. Відомість про кількість населення відсутня. Нерухомість оцінювалась у 30964 рублі. Досить потужними тут були ярмарки. Один із найбільших був на четвертій неділі Великого Посту та Михайла.

Містечко Сокуль

Населений пункт знаходиться на Поліссі. 150 років тому тут проживало 529 чоловіків та 544 жінок. Був один завод по обробці шкір. Нерухомість містечка оцінювалась у 6580 рублів. Найбільші ярмарки відбувались на свята Воскресіння, Успіня та Покрову.

Містечко Торчин

Містечко знаходиться в лісовій та поліській частині повіту. Саме тут зустрічається Волинь та Волинське Полісся. 150 років тому тут мешкало 1220 чоловіків, 1301 жінок. Діє кілька заводів, пивоварня. Найбільші ярмарки на Водохреще та Святого Юрія.

Містечко Троянівка

Містечко розташоване на Поліссі. Проживає тут 416 чоловік, 468 жінок. Існує винокурний завод, який за рік приносив 2000 рублів. Крім базарів, діяли ще ярмарки.

Містечко Чарторийськ

150 років тому Чарторийськ був бідним містечком. Там проживало 906 чоловіків та 1025 жінок. Заводи не діяли. Нерухомість мешканців була оцінена в 3601 руб. Найбільші ярмарки були: 6 січня, 24 червня, 15 серпня, 8 вересня.

Містечко Чарторийськ, 1910-ті роки

Містечко Рожище

Рожище лежить на Поліссі на р. Стир, в 20 верстах від міста Луцька. В містечку виробляють чи не найбільше сукна. Проживає 1088 чоловік та 1310 жінок. В містечку є пивоварня, винокурня, шкіряний та цегляний заводи. Станом на 1868 рік в містечку є 27 суконних виробництв. Сукно, яке тут виробляється далі продається в магазинах та на базарах містечок Рафалівка та Бережниця.

Забудова містечка Рожище, 1910-ті роки

Джерело фото: Österreichisches Staatsarchiv

Тетяна Яцечко-Блаженко

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.