9 Грудня 2019
Новини

Раритетні фото села на Волині

Раритетні фото села на Волині

У Локачинському районі Волинської області знаходиться село Марковичі. В фондах Австрійського державного архіву нам вдалось знайти кілька світлин, які були зроблені у цьому селі в роки Першої світової війни. Автором кадрів є військові фотографи. Фото датуються 1914-1918 роками.

У ті часи село Марковичі було в складі Хорівської волості Володимир-Волинського повіту Волинської губернії.

Знаємо, що на початку ХХ століття у Марковичах нараховувалось 88 дворів, проживало близько 500 мешканців. Тут була своя церква та школа для місцевих дітей.

На фото можна побачити типові для цієї місцевості хати та господарські споруди, але селян не видно, ймовірно, вони які й інші волиняни були евакуйовані з Волині у східні губернії тогочасної Російської імперії. Потім, вже після закінчення Першої світової війни повернулись у свої домівки. Натомість, бачимо на фото військових австро-угорської армії, які дислокувались тут. Навколо села були зведені споруди оборонного характеру, які дозволяли ховатись, а також непомітно для противника вести бій.

Із преси того часу вдалось дізнатись, що сильні бої біля села Марковичі велись у вересні 1916 року. Так, в новині від 8 вересня 1916 року у газеті «Російське слово» писали таке: «Наші винищувачі здійснили наліт на район Локачі, Роговичі, Марковичі і вдало скинули бомби в обози противника. Один із апаратів противника, який вступив з нами в бій, був пошкоджений і круто пішов вниз». Таким було повідомлення від командування Західного фронту. Подібні новини, із згадкою про с. Марковичі можна було прочитати у пресі різних міст тогочасної Російської імперії.

До речі, із публікації газети «Волинь» за 27 червня 2018 року, відомо, що з травня по червень 2018 р. Волинська археологічна експедиція Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України проводила дослідження давніх поселень в околицях сіл Марковичі та Роговичі Локачинського району Волинської області.

Рік тому, одночасно із археологічними розкопками проводились також пошукові роботи. Їх головною метою було виявлення та встановлення меж об’єктів, які можуть становити інтерес для майбутніх досліджень. Саме у 2018 році було зафіксовано лінію окопів Першої світової війни. Ймовірно, саме їх можна побачити на знайдених фото із Австрійського архіву.

З історії подій І світової війни, знаємо, що в районі села Марковичі Локачинського району проходили сильні бої влітку 1916 року, це були якраз подію Брусиловського прориву.

В статті газети «Волинь» за червень 2018 року, йдеться про те, що під час дослідження на місці боїв вдалось натрапити на цінну знахідку - паперовий «медальон смерті» солдата Австро-Угорської імперії в металевій оправі, з розграфленою таблицею угорською мовою. До цінних знахідок віднесли також металеві ґудзики до австрійського військового мундиру та нижньої білизни, гільзи.

Ймовірно дослідження історії села треба продовжити, і вдасться віднайти нові артефакти, які дозволять пролити світло на невідомі сторінки одного із найменших сіл Волині.

Джерело фото: https://picryl.com/

Тетяна Яцечко-Блаженко

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Читайте також
Все про: Фото, історія, Волинь
В тему