27 Вересня 2019
Новини

Воздвиження Хреста: історія свята, прикмети, заборони

Воздвиження Хреста: історія свята, прикмети, заборони

Воздвиження Хреста Господнього православні відзначають 27 вересня.

Це велике церковне свято, яке належить до особливих дванадесятих, має один день передпразництва і ще сім – попразництва. Таким чином, уже сьогодні, 26 вересня, віруючі згадують велику Христову жертву заради спасіння всіх людей. Існують традиції та повір'я в цей день, а також кілька суворих заборон, порушення яких вважається великим гріхом.

Повна назва свята – Воздвиження чесного і животворящого Хреста Господнього, а в народі його називають Здвиження або Здвиг.

Історія свята Воздвиження Хреста Господнього

Вперше свято стали відзначати в IV столітті після освячення храму Воскресіння Господнього, спорудженого святим Костянтином Великим на Голгофі в Єрусалимі. 14 вересня (старий стиль) 335 року відбулося врочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього, на якому розіп'яли Ісуса Христа.

Прикмети і заборони на свято Воздвиження Хреста Господнього

Наші пращури вважали, що напередодні цього свята нечиста сила намагається нашкодити людям якомога більше. Від зла і біди захищалися молитвами і оберегами. Також дотримувалися ряду важливих правил, щоб уберегтися від злих духів та їх підступів.

Вірили, що в цей день не можна заходити в ліс, де на безтурботних порушників міг чекати лісовик.

Також у народі побутувала традиція залишати вдома недоторканою якусь страву – за допомогою цього частування задобрювали домовика, щоб він наглядав за вогнищем, допомагав по господарству та берег житло. Крім того, його просили відганяти біди і зло від маленьких дітей в сім'ї.

До речі, мати кота в хаті в це свято вважалося доброю прикметою і обіцяло достаток всім домочадцям – таким чином тварини переймали на себе деякі «функції» домовика.

У той же час вважалося поганою ознакою побачити змію 27 вересня на свято – гад уособлював нечисть і зустріч обіцяла велику біду.

На Воздвиження не можна порушувати піст, і господині накривали стіл «скромними» стравами без м'ясного.

Пращури вірили, що погані думки в цей день можуть принести хвороби і відігнати удачу – заборонялося сперечатися і сваритися на свято.

Воздвиження Хреста Господнього: чого категорично не можна робити сьогодні

Також на Воздвиження вважали гріхом відмовити комусь, хто потребує допомоги, було прийнято давати милостиню та пригощати жебраків їжею. Вірили, що доброта обов'язково повернеться до вас із потроєною щедрістю.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: суспільство, яке сьогодні свято, воздвиження, свято
В тему