13 Травня 2019
Новини

Українців на робочому місці перевірятимуть на алкоголь і наркотики

Українців на робочому місці перевірятимуть на алкоголь і наркотики

З 1 червня запрацюють нові правила обліку та розслідування нещасних випадків на роботі.

Уряд опублікував нові правила, за якими в Україні розслідують нещасні випадки, пов’язані з виробництвом. Сотні інцидентів – від отруєння купленою в кіоску шаурмою до ДТП по дорозі на робочу зустріч – будуть розслідуватися за новими процедурами, які погодив Кабмін в оновленому минулого тижня «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і інших інцидентів, пов’язаних із професійною діяльністю», передає UBR.ua.

Експерти оцінили документ неоднозначно: текст, на їхню думку, містить низку важливих покращень, але й кілька недоліків. Ключові зміни в Порядок, на які слід звернути увагу, такі:

1. Порядок поширили на всі види «прихованого» працевлаштування.

Тепер будь-які нещасні випадки, зокрема ДТП, можуть пов’язати з професійною зайнятістю, навіть якщо в таких випадках фігурують фізичні особи-підприємці (ФОП), особи, з якими укладено цивільно-правовий договір іншої форми, крім трудового. А також ті, хто провадить самостійну професійну діяльність і т. д.

Як уточнюють у Фонді соціального страхування, новий порядок поширює правила розслідування нещасних випадків, захворювань і отруєнь навіть на співробітників, які були допущені до роботи без контракту. Такі випадки підлягають спеціальному розслідуванню комісією Державної служби України з питань праці.

2. Працівників обов’язково перевірять на алкогольне або наркотичне сп’яніння.

В Порядок включили обов’язковий огляд працівників на наявність у організмі потерпілого алкоголю, наркотичних засобів, токсичних або отруйних речовин при розслідуванні нещасних випадків на виробництві. Як повідомив віце-президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко, раніше такий аналіз був необов’язковим, тому часто не проводився.

Навіть якщо обстеження покаже, що співробітник виконував обов’язки в стані алкогольного сп’яніння, за новими правилами нещасний випадок усе одно вважається страховим, якщо працівник не був усунений роботодавцем від виконання роботи. Тож відповідальність за дотримання «сухого закону» все одно частково лежить на роботодавцеві. Що, загалом, справедливо.

Як розповіли UBR.ua представники профспілок, їм відомі випадки, коли загиблому на виробництві працівнику вливали в тіло алкоголь, щоб уникнути розслідування і відповідальності.

3. Вводяться терміни давності.

Розслідування нещасного випадку або захворювання тепер можливе тільки протягом трьох років з дня події. Попередній порядок ніяк не обмежував право потерпілого або членів його сім’ї подати скарги в уповноважені органи і попросити провести розслідування нещасного випадку.

Крім того, змінюються терміни багатьох процедур. Наприклад, спеціальне розслідування нещасного випадку тепер має бути проведене протягом 15 робочих днів, роботодавець повинен виконати обов’язковий для виконання припис протягом 10 робочих днів. У старому порядку терміни вважалися не робочими днями, а календарними, і становили 10 і 5 днів відповідно.

4. Частину відповідальності з роботодавця знімають, частину – додають.

В Порядку більше не згадується можливість власника компанії надавати матеріальну допомогу потерпілому або його сім’ї, яка була вказана в попередньому документі як добровільна. З роботодавця знімається обов’язок компенсувати витрати з доставки та ідентифікації тіла загиблого співробітника.

При цьому, як розповів глава департаменту захисту праці Федерації профспілок України Валентин Маціяшко, розширено поняття зв’язку нещасного випадку з виробництвом.

«Якщо співробітник компанії виконував дію в інтересах і за дорученням роботодавця, навіть якщо вона не належить до його трудових обов’язків, то випадок буде вважатися пов’язаним з виробництвом. Наприклад, якщо співробітник бере участь у спортивних змаганнях або в масових акціях, які організував роботодавець, або їде кудись за його дорученням», – пояснив експерт.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, суспільство, нещасний випадок, закон
В тему