9 Квітня 2019
Новини

Маєш борги за комуналку — чекай штрафу: в Україні стартує комунальна реформа

Маєш борги за комуналку — чекай штрафу: в Україні стартує комунальна реформа

У  травні 2019 року на українців чекає комунальна реформа, за якою платити доведеться за кожен кубометр води і Гкал тепла, а тих, хто затримує платежі, каратимуть штрафами і відключенням.

OBOZREVATEL з'ясував, як і для кого зміняться комунальні правила в Україні. 

З одного боку, нововведення дають більше можливостей для постачальників. Їхнє право припиняти постачання послуги, звертатися до суду і штрафувати тепер прописані в законі. Також тягар оплати втрат всередині будинку перекладають на споживачів.

Головне:

  • з 1 травня в Україні вводять штрафи за прострочення платежів з комуналки;

  • українці зможуть скаржитися на погану якість комунальних послуг і повертати гроші;

  • споживачі будуть зобов'язані впускати в житло перевіряльників;

  • комунальні послуги зможуть відключати за борги.

За «старими» законам споживачі фактично звільнялися від будь-якої відповідальності. Втрати води в будинку (через магніти на лічильниках, неправильні показання і протікання труб) компенсував водоканал, сім'ї з боргами продовжували користуватися комунальними послугами, а постачальники послуг у кращому разі могли погрожувати судовими позовами.

Що зміниться:

  • комунальні послуги (крім електроенергії та газу) можуть відключити;

В законі чітко прописана процедура. Борг починає рахуватися з 21 числа (якщо вихідний, то з наступного робочого дня після 20-го). Виконавець має надіслати листа родині, що з якоїсь причини не платить. Зачекати 30 днів і після цього може сміливо відключати, наприклад, електроенергію.

  • перевіряльників зобов'язані впускати до квартир, інакше — відключення;

Виконавець послуги згідно із законом повинен мати доступ, наприклад, до лічильника. Якщо він у квартирі і двері перевіряльнику не відчиняють, цього достатньо, аби припинити надання послуги.

«Відмова споживача надати доступ виконавцю комунальної послуги до приміщень, які належать споживачеві, є підставою для припинення надання відповідної комунальної послуги. Після надання споживачем такого доступу надання послуги відновлюється», — йдеться у законі.

  • все, що витратили в будинку, мають оплачувати його мешканці;

Якщо частина комуналки «загубилася» в будинку, і в сумі квартирні лічильники показують менше, ніж будинковий, платити треба за будинковим лічильником (згідно із законом про житлово-комунальні послуги). Наприклад, якщо в половині квартир за допомогою магнітів занижують показання лічильників, за вкрадені кубометри заплатять всі мешканці порівну.

  • За борги нараховуватимуть пеню.

Після 20-го числа за кожен день прострочення закон передбачає покарання — пеню. Граничний розмір такого штрафу — всього 0,01% боргу за кожен день прострочення. Тобто якщо заплатити на 60 днів пізніше, сума збільшиться лише на 6%. Наприклад, якщо ваш борг за два місяці — 4 тис. грн, розмір пені складе 24 грн.

«Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги і житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином», — йдеться у законі.

Однак поки українці скаржаться на подорожчання тарифів на енергоносії, політичний бомонд не знає скільки коштує проїзд на метро, не сплачує платіжки за газ. І не уявляє, скільки коштує один кубічний метр газу чи кіловат електроенергії. Більше того, наші можновладці не в курсі про ціни на хліб та молоко. 


Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: суспільство, Україна, тарифи, електроенергія, штрафи, ціни, комунальні послуги
В тему