4 Березня 2019
Новини

Чи вигідно бути муніципальною нянею?

Чи вигідно бути муніципальною нянею?

В Уряді офіційно запровадили таку професію як «муніципальна няня» та обіцяють підтримку таким працівникам.

Та чи вигідно буде таким працівникам легалізувати свій бізнес? І чи зможуть таким чином підзаробити безробітні бабусі та дідусі, що доглядають онуків? EtCetera з’ясовував, які бонуси та підводні камені чекають на потенційних нянь.

У Мінсоцполітики зазначають, що проект «Муніципальна няня» має три мети:

  1. Підтримка молодих сімей – незалежно від того, виходить мама на роботу чи залишається у декретній відпустці, родина отримує щомісячну компенсацію на няню.
  2. Підтримка людей працездатного віку, які працюють нянями. Наразі таким робітникам невигідно працювати офіційно, тож вони не отримують стаж для достойного пенсійного забезпечення. В Уряді сподіваються, що ця програма стимулюватиме нянь виходити з тіні.
  3. «Страхування» сімей від недобросовісних нянь. Формалізація відносин між батьками та нянею має додати відповідальності та впевненості обом сторонам договору.

Офіційно – це як? 

Людина, яка прагне офіційного працевлаштування в сім’ї по догляду за дітьми, має оформити ФОП (фізична особа-підприємець КВЕД 97.00, КВЕД 88.91/юридична особа-підприємець КВЕД 78.20, КВЕД 85.10) та відкрити рахунок в банку, на який надходитиме заробітна плата.

Після цього вона може розмістити оголошення про надання послуг або сповістити знайомих про те, що готова працювати нянею за винагороду.

Якщо обидві сторони порозумілися, вони мають укласти цивільно-правовий договір (він не потребуватиме нотаріального завірення). Його копію слід буде прикласти до пакету документів для оформлення компенсації послуги «муніципальна няня» разом із підтверджувальними документами про оплату послуги няні (виписка з банківського рахунку, розрахункова квитанція тощо).

Оформивши ФОП ІІІ групи, податків на місяць доведеться сплатити:

  • у першому випадку – 1319 гривень (5% від суми доходу та ЄСВ у розмірі 816 гривень);
  • у другому – 1716 гривень.

Тож чистий дохід після сплати всіх податків має скласти від 8,6 тис. до 16,2 тис. гривень.

Як щодо бонусів?

Крім заманливих зарплатних перспектив, Уряд гарантує офіційній няні ще й соціальні бонуси. Наприклад, людина передпенсійного віку може таким чином інвестувати у свій страховий стаж і навіть вийти на пенсію раніше (наприклад, якщо на момент досягнення 60 років у жінки-няні буде 30 років стажу).

Крім того, офіційна робота нянею дасть можливість без проблем оформити житлову субсидіюАдже якщо няня працює неофіційно, не сплачує податки та не стоїть на біржі праці, вона не може розраховувати на таку допомогу.

Підводні камені

У той же час, зазначимо, що в разі, якщо няня-ФОП не матиме роботи протягом місяця (не зможе знайти вакансію чи не порозуміється з родиною і не отримає зарплату), вона все одно муситиме сплачувати ЄСВ. В умовах безробіття це може бути суттєвим фінансовим навантаженням. До того ж, робота ФОПу пов’язана з веденням податкової звітності. Це не всім під силу – іноді доводиться консультуватися з юристами. А закрити підприємство в разі, якщо людина передумала щодо такого способу організації роботи, досить важко.

Тож оформити ФОП, щоб доглядати онуків кілька разів на місць і отримувати як платню ту саму компенсацію в розмірі 1626 гривень, немає ніякого сенсу. Ставати підприємцем із відповідним КВЕДом вигідно лише в тому випадку, якщо людина буде займатися цим професійно більшу частину свого часу. Для бабусь і дідусів ця можливість хоч і декларується, але вона скоріше теоретична.

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: суспільство, Україна, муніципальна няня, вигода, заробітчани
В тему