1 Травня 2018
Новини

Перше травня в Україні: історія свята

Перше травня в Україні: історія свята

Першого травня в Україні на державному рівні відзначають День праці, але вперше в історію незалежної України відпочивати в честь цього свята будуть всього один день, а не два, як раніше.

Верховна Рада прийняла таке рішення у листопаді минулого року і до того ж змінила назву свята: тепер це не День міжнародної солідарності трудящих, як в СРСР, а День праці – пише vesti-ukr.com.

Історично святкування «Першотравня» було знаком пам'яті про робочі протести в Чикаго, які почалися 1 травня 1886 року. У цей день сотні тисяч американських робітників вийшли на вулиці з вимогою ввести восьмигодинний робочий день: тоді їм доводилося працювати по 15-20 годин на добу. Протести тривали до 4 травня і супроводжувалися сутичками з поліцейськими. 4 травня акцію розігнали силою - після того, як в поліцейських кинули бомбу. Через два роки, в 1888-м, на з'їзді Американської федерації праці перше травня був оголошений Днем загальнонаціональної боротьби за права робітників.

Цікаво, що на території нинішньої України відзначати День робочої солідарності почали ще в 1890 році. У Львові, тоді місті, який входив до складу Австро-Угорської імперії, пройшли мітинги - так само, як і в багатьох інших містах Європи. Вихідним днем ??перше травня було також і в Українській Народній Республіці.

За радянських часів Перше травня було офіційним святом. Щорічно в усіх містах Радянського Союзу проводилися масштабні демонстрації.

Присутність на демонстрації була обов'язковою, в разі неявки керівництво могло «впаяти» догану або навіть позбавити премії. У підсумку на центральних вулицях і площах збиралися величезні натовпи людей з плакатами, гаслами і транспарантами.

У перших рядах обов'язково несли портрети комуністичних вождів, а потім, в залежності від регіону, і портрети тих, хто керував від імені партії на місцях. На плакатах пересічних громадян найчастіше красувався гасло: «Мир! Труд! Травень!»

Ці урочистості з транспарантами і полум'яними промовами були настільки важливою частиною радянської пропаганди, що в 1986 році, щоб не зірвати першотравневу демонстрацію в столиці УРСР - Києві, керівництво СРСР намагалося якомога довше замовчувати інформацію про аварію на Чорнобильській АЕС, яка сталася п'ять днів раніше. Тисячі киян вийшли 1 травня 1986 року на Хрещатик і отримали серйозну дозу радіації.

Однак і не секрет, що після офіціозу демонстрацій і промов люди розходилися на «маївки» - активний відпочинок на природі з випивкою.

Після розпаду Радянського Союзу першотравневі демонстрації в українських містах проводили члени і прихильники Компартії України. А в 2017 році, після заборони діяльності КПУ на офіційному рівні, першотравневу демонстрацію в Києві організувала партія «Соціалісти». Тоді у Арки дружби народів зібралися кілька сотень людей з радянською символікою і транспарантами, які потім пройшли по перекритому Хрещатику.

Сьогодні перше травня - офіційний вихідний в 88 країнах світу. У деяких державах, як, наприклад, у Фінляндії, День праці відзначають карнавалом. У Німеччині ж першого травня час від часу проходять несанкціоновані мітинги лівих радикалів, іноді переростають в конфлікти з поліцією. Щорічні демонстрації в цей день проходять у Відні, Парижі, Варшаві, Стамбулі та інших містах Європи.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна, яке сьогодні свято, срср
В тему