7 Березня 2018
Новини

8 Березня – свято євреїв, повій чи весни та краси?

8 Березня – свято євреїв, повій чи весни та краси?

Через 8 Березня українці розділилися на два табори.

Одні вважають, що то свято весни та краси, тому тільки «за» можливість у цей день зробити приємність найдорожчим жінкам. Інші проти відзначення 8 Березня: бо, мовляв, поштовхом до його появи став мітинг повій у Чикаго та забаганки комуністок Клари Цеткін і Рози Люксембург, і якщо так, то 8 Березня не гідне того, аби лишати його державним святом.  А що з цього приводу думають відомі в нас та за кордоном українці?

Марія Повх, чемпіонка Європи з веслування на байдарках, призерка Кубка світу, учасник Олімпійських ігор-2016 (ІV місце): «Я за 8 Березня, тому що це міжнародний день, який відзначають у всьому світі. Мені подобається, що цього дня чоловіки роблять жінкам сюрпризи, дарують квіти. Вони роблять для нас свято. Тому вважаю: не потрібно забирати в жінок це крихітне свято».

Михайло Ратушний, голова Української всесвітньої координаційної ради, депутат Верховної Ради України трьох скликань: «Українці – унікальні люди! Вони з однаковим задоволенням відзначають християнські та язичницькі свята, радянські і китайські. В нас дивним чином уживаються два Різдва і два Нових роки. Щось схоже виходить і з 8 Березня. Начебто прагнемо змін, але ніяк не звільнимося від радянського мислення. Особисто мені це видається смішним. Бо зробити подарунок коханій жінці можна будь-якого дня. А якщо вже хтось так прив’язаний до дат, то в нас є хороша українська традиція відзначати Свято матері».

Отець Іван Сидор, кандидат церковно-історичних наук, викладач Київської православної богословської академії: «Я вважаю за необхідне скасувати святкування 8 Березня. Що ж до дати календаря, то доцільно, правильно і необхідно святкувати жіночий день у Свято жінок-мироносиць (друга неділя після Великодня). Завжди про це говорю, коли запитують».

Тетяна Білінскі, лікар, учасник АТО, волонтер: «Чесно кажучи, мене взагалі дивує такого роду дискусія. Я лише «за» відтворення українських традицій, але яке це має відношення до Міжнародного жіночого дня, який визнається у багатьох країнах світу? Я вже неодноразово чула міф про «американських повій», але якби це відповідало дійсності, то Генеральна Асамблея ООН у своїй резолюції 32/142 16 грудня 1977 року не закликала б усі держави проголосити будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, відповідно до їхніх історичних і національних традицій. У питаннях декомунізації прикладом для мене залишаються країни Балтії. Там, як і в більшості країн, 8 Березня офіційно залишається Міжнародним жіночим днем, але він перестав бути вихідним. В Україні ж 8 Березня, окрім правозахисного характеру, давно набуло ознак романтизму і асоціюється з першими весняними квітами. Та й погодьтеся: ми ж сприймаємо симбіоз язичницької Коляди і християнського Різдва, язичницького свята Запусти (Масляної) та християнського Благовіщення, язичницького Івана Купала та християнського Різдва Іоана Хрестителя? Та найголовніше – 8 Березня є альтернативним святом для жінок різних віросповідань, що проживають на території України».

Володимир Лис, журналіст, прозаїк, драматург: «Хто хоче відзначати 8 Березня – хай, то його особисте. Але я негативно ставлюся до святкування 8 Березня. Краще б зробили державним святом 9 Березня і таким чином вшановували гідну того постать Тараса Шевченка. До речі, у США національними святами вважаються дні вшанування Джорджа Вашингтона, Мартіна Лютера Кінга. Що ж до запитання про вшанування українських жінок, то мені більше подобається День матері – міжнародне свято, яке відзначають в Європі, Америці, Азії, Австралії.

Сергій Торчинський, учасник АТО, переможець міжнародних змагань бійців із пораненнями «Ігри нескорених»: «До скасування свята ставлюся негативно. Не хочу бути ворогом всіх жінок країни. Як на мене, у святкуванні 8 Березня немає нічого радянського. Ми ж не святкуємо Дня радянської жінки? Тому питання щодо скасування 8 Березня мають обговорюватись і виноситись на всенародний вибір».

Оксана Старак-Повякель, в. о. генерального директора Національного музею народної архітектури та побуту України «Пирогово» (м. Київ): «Як дослідник народних традицій та етнограф, я ще 35 років тому знайшла першовитоки святкування 8 Березня. Річ у тім, що Роза Люксембург була єврейкою, Клара Цеткін вийшла заміж за єврея. Вони, відповідно, пропагували єврейський Пурим – свято в березні на честь дня, коли перський цар дозволив євреям винищити їхніх ворогів. І ось Клара Цеткін та Роза Люксембург пішли на хитрість та зробила так, аби єврейське березневе свято стало міжнародним і відзначалося навіть не євреями. Ось чому я вважаю 8 Березня чужим для українців. Замість ушановувати чиїсь традиції, краще пропагувати свої. Якщо говорити про християн, то у травні є День жінки-мироносиці. Якщо ж охоплювати українок різних віросповідань, то оптимальним, на мій погляд, варіантом вшанування жінки міг би стати День матері – справді міжнародне свято, яке відзначають у майже ста країнах світу.

 

Друзі! Підписуйтесь на наш канал в Telegram та сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: Україна
В тему