З давніх часів у суспільстві існують прикмети та забобони.
Величезна кількість людей тричі спльовує через ліве плече, щоб не трапилася неприємність, повернувшись за забутою річчю додому, обов'язково виглядає в дзеркало, переходить на інший бік, побачивши чорну кішку і т.д.
Ці дії пояснює психологічний термін «міфологічне мислення». Його сенс у тому, що виконуючи певні ритуали, люди сподіваються, що таким чином відповідальність за події, що відбуваються, буде перекладена з них на зовнішні обставини. З погляду психології, кожна прикмета вирішує якесь певне внутрішнє завдання:


- Дає почуття безпеки. Споконвіку людина намагалася уникнути покарання від темних сил за зайву впевненість у собі. Звідси пішла прикмета, не передавати нічого через поріг, щоб не турбувати сплячих під ним злих духів. Або страх «зурочити» удачу: багато хто вважає небезпечним говорити заздалегідь про якусь важливу подію в житті, щоб не бути покараним, наприклад, невдачею у справах.
- Захищає від неприємностей. Неприємності трапляються у кожного, але реакція на них різна: можна проаналізувати те, що сталося, і знайти причину, але простіше списати на «погане» око сусідки чи чорну кішку. Якщо критично розглянути ситуацію, коли, повернувшись за чимось додому, треба подивитися в дзеркало, то можна зрозуміти, що ви втомилися і не виспалися і саме тому не взяли те, що потрібно. Однак виконання ритуалу із дзеркалом заспокоює, повертає відчуття контролю над тим, що відбувається, і не вимагає жодного аналізу.
- Сприяє успіху. П'ятак під п'ятою чи немита голова перед іспитом набагато простіше, ніж регулярні заняття. А щасливий костюм перед відповідальною презентацією видається важливішим, ніж серйозна підготовка. А якщо раптом невдача – проблема не у вас, ритуал не спрацював.
- Людина схильна шукати «підказки», які можуть вказати на можливий розвиток подій: як складуться нові відносини, що буде з грошима чи зі здоров'ям, що очікує у подорожі. Ворожіння та прикмети тут виконують психотерапевтичну функцію: надають впевненості у завтрашньому дні, заспокоюють у горі, лікують біль нерозділеного кохання. А насправді рятують від страху перед невідомим майбутнім.
- Допомагає впоратися із тривогою. Деякі люди постійно повторюють певні дії: не наступають на люки на дорозі, вважають кількість смужок на шпалерах, розставляють предмети у порядку, миють руки кілька разів. Ці ритуали безпосередньо не пов'язані з прикметами і забобонами: діями, що повторюються, людина намагається знизити незрозумілу тривогу. Вона вважає, що якщо все буде зроблено певним чином і потрібну кількість разів – нічого поганого не станеться. Якщо подібні спроби зберегти контроль над ситуацією займають багато часу і заважають жити – варто подумати про візит до фахівця.
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.
Навіть старість може бути красивою: але як її такою зробити?
12 Серпня 2024
У Луцьку відкрили центр життєстійкості «Fox house»
16 Травня 2024
Прикмети й заборони на високосний 2024 рік
7 Грудня 2023
5 березня 2023: яке церковне свято, що не можна робити
5 Березня 2023
Психолог Сатья Дас побив росіянку з онкологією: його виправдання викликали ще більший скандал
19 Лютого 2023
ТОП-5 прикмет, які попереджають про лихо та небезпеку
19 Лютого 2023