Дотепер частина людей сумнівається, існував Ісус Христос насправді чи Він є вигаданим персонажем Біблії. Відповідь на подібні питання дають нам археологічні знахідки. І про найцікавіші з них – у нашому матеріалі.
Про це йдеться у газеті «Твій вибір».
Цим письмовим згадкам – майже 2000 років
Професор Університету Пердью (США) Лоуренс Микитюк, який займається вивченням івриту (мови Ізраїлю), розповів виданню Daily Mail, що до наших днів дійшли напрочуд хороші письмові записи про життя Ісуса з Назарета. Причому багато з тих розповідей були написані авторами, які не були християнами й відтак могли неупереджено розповідати про людину, яку у християнському світі вважають Сином Божим.
Як приклад – професор Микитюк наводить римського історика Тацита, який був язичником і зневажав християн. Коли Тацит описує пожежу в Римі, яка сталася 64 року нашої ери (тобто майже через три десятиліття після розп’яття Ісуса), то розповідає: тодішній імператор Нерон хотів провину за пожежу перекласти на ранніх християн. А про походження цієї релігійної течії Тацит пише: «Засновник Христос був страчений за правління Тиберія прокуратором Понтієм Пілатом».
Також дійшли до наших днів твори єврейського письменника Йосифа Флавія. В одному з розділів «Юдейських старожитностей», написаних у 90-х роках нашої ери, автор розповідає про спробу стратити Якова, «брата Ісуса, якого називають Месією».
Унікальна мозаїка – під підлогою тюрми
Ще одним доказом того, що Ісус Христос справді жив на землі, є графіті Алексамена. Цей незграбний малюнок приблизно в І – ІІІ столітті видряпали язичники на стіні кімнати в Римі.
Християни в ті часи були зневажені, зазнавали переслідувань. Хто не хотів зрікатися віри, був підданий катуванням і страті. Ненависниками християнства були й автори цього графіті. Адже Ісуса Христа, розп’ятого на хресті, вони зобразили з ослячою головою. А про чоловіка на графіті, який схиляється перед розіпнутим Месією, автори написали: «Алексамен поклоняється [своєму] богу».
Так, цей малюнок є проявом зневаги, але водночас він слугує доказом: Ісус Христос справді жив на землі і справді був відомий величезній кількості людей.
А от шанобливою згадкою Сина Божого стала знахідка під підлогою в’язниці в Ізраїлі. Там учені виявили унікальну мозаїку. Її площа – майже 180 квадратних метрів. Вік – приблизно 1800 років. Мозаїка прикрашала перший у світі молитовний зал. Він діяв у 230 році нашої ери.
Коли цю мозаїку вперше показали світу в Музею Біблії (США), то його генеральний директор Карлос Кампо зазначив, що ця мозаїка – то «найбільше відкриттям з часів сувоїв Мертвого моря (найдавніших у світі біблійних манускриптів, – авт.)». Адже містить напис давньогрецькою мовою: «Боголюбивий Акептус запропонував стіл Богові Ісусу Христу на пам’ять».
Знахідки у гробницях
Про те, що розп’яття Сина Божого – це не вигадки і не художні домисли євангелістів, доводять нам знахідки в Північному Єрусалимі. Тут іще 1986 року будівельна бригада випадково знайшла кілька стародавніх гробниць. На одній із них, де зберігалися останки людських кісток, був напис із іменем Йоханан, а всередині – частина п’ятки цього чоловіка, у кістці якої був вбитий цвях. От вам підтвердження, що страта через розп’яття на хресті була звичним видом страти людей, яких вважали злочинцями.
А те, що Ісус Христос був не просто страчений шляхом розп’яття, а воскреснув, отримавши славу й поклоніння мільйонів людей, підтверджує ще одна історична знахідка – осуарій (тобто гробниця з кістками) Якова. На ній арамейською мовою (тією, якою розмовляв Ісус Христос) написано: «Яків, син Йосипа, брат Ісуса». Тож поміркуймо логічно: якби Ісус із Назарета після розп’яття просто помер, то би не існувало потреби на гробниці Якова вказувати, що він є братом Ісуса Христа.
Кров Туринської плащаниці досліджували лабораторно
Наскільки цікавим, настільки й дискусійним доказом життя Ісуса Христа на землі стала Туринська плащаниця – сувій полотна, в яке був загорнутий Ісус і на якому Він лишив Свій відбиток.
Деякі вчені скептично ставляться до реліквії, яка вперше була виявлена майже 700 років тому.
Інші ж учені переконані, що це дійсно раритет. Як доказ справжності Туринської плащаниці, вони виявили сліди крові на тканині та взяли її на аналізи. Лабораторне дослідження підтвердило: той, хто був замотаний у плащаницю, зазнав численних травм і врешті в нього відмовили внутрішні органи.
Також на плащаниці науковці знайшли залишки ґрунту, характерного для Єрусалима, – глини та вапняку. А ще – на плащаниці виявлено радіоактивні елементи. Звідки вони могли там узятися – науковці не розуміють. Натомість глибоко віруючі християни вважають: радіоактивні елементи могли утворитися під впливом енергії, яку випромінював Син Божий.
Італійські вчені з допомогою сучасного рентгенівського обладнання дослідили також структуру тканини Туринської плащаниці. Вони зазначили: цей сувій полотна цілком відповідає тому типу тканин, які люди виготовляли з льону в часи земного життя Ісуса Христа.
У цьому храмі молилися апостоли
Останнім у переліку фактів про земне життя Месії є відкриття, яке вдалося зробити 2017 року в Ізраїлі під час розкопок в районі Ель-Араджа.
На березі річки Йордан археологи знайшли залишки візантійського храму розміром 27 на 15 метрів.
Дослідники припускають, що на цій території могло колись бути село Віфсаїда. Воно відоме нам із Біблії, бо саме в цьому поселенні Ісус показав людям диво з хлібами та рибинами. Ось як згадується назва цього села: «А коли повернулись апостоли, вони розповіли Йому, що зробили. І Він їх узяв, та й пішов самотою на місце безлюдне, біля міста, що зветься Віфсаїда» (Євангеліє від Луки, 9:10)», або «Горе тобі, Хоразіне , горе тобі, Віфсаїдо! Бо коли б то у Тирі й Сидоні були відбулися ті чуда, що сталися в вас, то давно б вони покаялися в волосяниці та в попелі!» (Євангеліє від Луки, 10:13).
Вважається, що у Віфсаїді мешкали учні Ісуса Христа – Петро, Пилип та Андрій (Первозванний). А віднайдений археологами храм – це є «церква Апостолів», споруджена на руїнах біблійного поселення. Свого часу цю територію завоювали мусульмани, знищивши поселення. Храм вважався назавжди втраченим. І ось перед нами – справжнє диво!..
Ніна Грицюк
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.