В центрі уваги

ПДВ при експорті: особливості оформлення та відшкодування

ПДВ при експорті: особливості оформлення та відшкодування

Експорт товарів і послуг супроводжують специфічні правила оподаткування ПДВ. Під час експорту ПДВ може бути відшкодований, якщо дотримані певні умови. У статті розглянемо ключові аспекти, зокрема, які документи необхідні для підтвердження експортних операцій, терміни подачі заявок на відшкодування та типові помилки, яких слід уникати

Документальне оформлення експортних операцій

На основі даних порталу «Головбух» Під час митного оформлення експорту товарів всі документи потрібно скласти та оформити відповідно до чинного законодавства України. Бухгалтер має знати, що оформлення має такі етапи:

  • перевізник під час вивезення товару за межі митної території країни має надати митному органу всі необхідні документи, які підтверджують підстави для вивезення товару;
  • податки та збори щодо експорту товарів мають бути сплачені;
  • всі передбачені норми законодавства мають бути дотримані.

Для того, щоб пройти процедуру експорту товарів, потрібно в усній формі подати заявку про проходження даної процедури та отримання митної декларації. Це можна зробити в будь-якому митному органі на всій території країни.

Обов’язковим пунктом для юридичних та фізичних осіб-підприємців, що здійснюють експортні перевезення, є місце акредитації на митному посту.

Всі документи щодо вивезення товару мають бути підготовлені експортером після завершення процедури акредитації. Пакети документів на імпорт та експорт товарі схожі, тому для тих перевізників, які займалися імпортом товарів, справа оформлення документації досить знайома.

Для того, щоб конкретніше дізнатися про документи, які необхідні для митного оформлення під час експорту товарів, спочатку потрібно визначити код класифікації товару за УКТ ЗЕД Українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності. Варто зауважити, що в деяких випадках, залежно від характеру самого товару, експортер має пройти , фітосанітарний контроль, санітарно-епідеміологічний контроль, екологічний контроль, радіологічний контроль тощо.

Вимоги до податкових накладних

Податкова накладна має бути складена на кожен окремий вид товару, що експортується за межі митної території країни. Бухгалтер веде облік, тому має зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних до того, як буде подано митну декларацію для митного оформлення товарів.

Законодавство передбачає, що під час складання податкової накладної на кожен окремий товар, що експортується, у верхній лівій частині такої накладної у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» потрібно поставити позначку «X» та вказати тип причини 22: «Складена на операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів». Також у лівій верхній частині мають бути зазначені дані договору про експорт товарів: дата та номер договору.

Алгоритм відшкодування ПДВ

Що потрібно зробити для бюджетного відшкодування ПДВ 2025? Алгоритм дій наступний:

  • основна частина податкової декларації разом з рядком 19.1 мають бути заповнені вірно;
  • заповнити та вказати розрахунок суми відшкодування ПДВ у Додатку Д3;
  • заповнити заяву на бюджетне відшкодування у Додатку Д4;
  • дані з Додатку Д№ мають бути перенесені до основної частини;
  • подати до Державної податкової служби заповнену декларацію з ПДВ разом з додатками до неї.

Далі платник податку з ПДВ слід чекати на автоматичне відшкодування ПДВ.

Ризики при експортних операціях

Оцінка ризиків під час експорту товарів підприємством залежить від результатів аналізу ризику. Для цього потрібно детально вивчити діяльність підприємства, його бізнес середовище, проаналізувати внутрішні та зовнішні ризики. Саме від ефективності та глибини проведення оцінки ризиків залежить фінансовий успіх підприємства, стан збитків та отримані прибутки.

Перевірка відповідності законодавству

Підприємства-експортери під час виконання своєї діяльності мають оформити згідно чинного законодавства та подати відповідні податкові декларації до органів митної служби.

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: податки
В тему