Поради

«Ліків не замовляли? Але все одно за них платіть»

«Ліків не замовляли? Але все одно за них платіть»

Шахраї вигадали чергову схему обману. Як тільки не намагаються шахраї дурити нас, простих людей.

Тож, аби ви не попалися на гачок зловмисників, розкажемо вам про декілька популярних схем обману українців. Про це йдеться у газеті «Твій вибір».

За три хвилини роботи платять 550 грн

Буквально днями мені на телеграм надійшло повідомлення.

Миловидна дівчина (принаймні саме такою вона видає себе на фото) запропонувала роботу за дуже вигідною пропозицією. Уявіть: я маю працювати по три-шість хвилин на день. Робота «не пильна» – просувати готелі, тобто в інтернеті популяризувати заклади всесвітньої мережі «Redisson». А платити мені за це обіцяють від 550 до 5880 грн. Причому – щодня!

Якщо пошукати в інтернеті, то така мережа готелів справді існує. Вона має свої заклади і в Парижі, й у Варшаві, і навіть у Буковелі. Тож цілком може бути, що компанія зацікавлена у просуванні своїх готелів на українському ринку.

Здавалось би: не погодитися на таку роботу – то треба бути геть дурним. Але ще дурнішим треба бути, аби повірити, що за три хвилини роботи вам будуть платити мінімум 550 грн.

Насторожили активні посилання (це ті, що пишуться синім кольором). Фахівці з кібербезпеки постійно закликають українців: у жодному разі не натискайте на ті активні посилання, бо вас перекине на шахрайські платформи, і ви станете легкою наживкою у зловмисників.

Відтак я не стала ризикувати, щоб довідатися, чим усе це закінчиться. Але просто знайте: що більш заманлива пропозиція заробітків, то більше вона ризикована.

«Помагаємо знайти зниклих безвісти»

Також шахраї не гребують дурити людей, які опинилися в біді.

Зловмисники створюють сторінки в соцмережах, на яких нібито допомагають шукати бійців, зниклих безвісти.

Щоб викликати в читачів довіру, адміністратори цих сторінок поширюють патріотичні картинки, використовують емоційні заклики. Коли родичі зниклого бійця звертаються з проханням допомогти з пошуком, зловмисники випитують додаткову інформацію: прізвище, ім’я, по батькові, дату народження військового, в якому підрозділі служив, коли востаннє виходив на зв’язок, де на той момент дислокувався. Звісно, що родина хапається за кожну соломинку. Тому все розповідає незнайомцям, аби тільки швидше знайти зниклого. А потім цю інформацію використовує інша група зловмисників. Вони зв’язуються з родиною і кажуть: «Чи знаєте ви такого-то військового? Нам відомо, де він зараз перебуває. Про нього ми маємо ось таку інформацію…» Після цього розповідають усе, що перед тим випитали в рідних на сторінці з пошуку зниклих. А далі кажуть: «Заплатіть таку-то суму – ми вам допоможемо». На прохання рідних: «Дайте нам із ним поговорити. Бо раптом це не він» зловмисники можуть або взагалі відмовити у проханні, або дати трубку будь-кому зі своїх, аби ті бовкнули якусь банальну фразу на кшталт «Привіт. Це я». Після цього родина, доведена до відчаю, готова заплатити будь-яку суму. Але натомість втрачає і гроші, і довіру до людей.

Не ведіться на погрози!

Також зловмисники вишуковують у соцмережах людей старшого віку, взнають номер їхнього мобільного, телефонують і кажуть: мовляв, ви замовили ліки на таку-то суму, не забрали вчасно, тепер їх треба утилізувати, тож ви за це маєте заплатити, інакше компанія подасть на вас у суд.

Коли пенсіонер каже, що ніяких ліків не замовляв, – йому на підвищених тонах (це один із психологічних прийомів) кажуть, нібито замовлення було, просто людина в такому віці має погану пам’ять і забула, що робила. Ці шахраї, щоб виманити в людини гроші, бувають такими нахабниками, що дістають дзвінками і місяць, і два.

Що ж робити? Насамперед запитайте, як називається препарат, який ви нібито замовили, коли саме ви здійснили замовлення, на яку адресу чи до якого поштового відділення надійшла посилка. Вже на цьому етапі вам буде легко зрозуміти, що то брехня. Бо шахраї не зможуть вгадати всієї потрібної інформації.

Якщо ви пояснили зловмисникам, що вони брешуть і нічого ви платити не будете, а шахраї далі вам телефонують – заблокуйте їхній номер у своєму мобільному. Якщо ж вони вам іще й погрожують, то і ви їм пригрозіть: «Або дасте мені спокій, або я йду в поліцію». Як правило, такий спосіб дає результат.

Платять гроші за кота в мішку

Але й люди не пенсійного віку можуть опинитися на гачку в шахраїв. Схему зловмисники застосовують таку (причому – вже не перший рік!): надсилають повідомлення приблизно такого змісту: «Вас очікує посилка у такому-то відділенні пошти».

Хтось, хто постійно здійснює покупки через інтернет-магазини, думає: «Щось замовила, але забула. Треба піти забрати». Хтось дійсно очікував якоїсь посилки. А хтось нічого не замовляв, але ж кортить подивитися, що й від кого це прийшло.

Далі людина йде на пошту. Їй дістають коробку з чимось усередині і кажуть: «Ви маєте заплатити таку-то суму». Як правило, це 300 – 500 грн. Бо великих грошей люди не готові викладати за «кота в мішку». Після сплати людина відкриває посилку, а там!.. Чого тільки не пересилають шахраї: і якісь дешеві мильні засоби, і парфуми, що коштують гривень 100, а людина за них платить у декілька разів більше. Був навіть випадок, що чоловік розпакував посилку, а всередині – декілька цеглин.

Здавалось би: ну хіба можна повірити такій відвертій брехні? Адже нормальний відправник завжди дозволяє розкрити посилку, подивитися, чи все там ціле. Якщо то одяг або взуття – то приміряти і лише після цього платити. Але, як виявляється, наші люди ну дуже довірливі. Як доказ – нещодавнє викриття кол-центру, який завдяки таким ось посилкам виманив в українців близько 10 мільйонів гривень.

Так що будьте обачні і десять разів обдумайте, перш ніж щось зробити.

Поліна Костюк

Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.

Все про: шахрайство
В тему