«Добрий день. Розкажу вам свою історію. Я вже 46 літ живу у власній хаті край села. Два роки тому по сусідству почала будуватися молода сім’я. Я й не проти була: думала, веселіше стане. А недавно сусід почав ставити нову загорожу по всьому периметру своєї ділянки. Якось-то дивлюся – а він уже риє рівчачок на моїй території. Взяла свої документи, показую, що от, мовляв, я цю ділянку узаконила ще у 2008 році. А сусід приніс свої папери й переконує мене, що три роки тому йому видали документи на цей-таки шматочок, і загорожа зводиться чітко по тому, як намальовано в документах. Але ж я перша ту землю зайняла! Як нам тепер розійтися?» – запитує Зоя Йосипівна з Луцького р-ну Волині.
Чому виникають такі помилки?
У вашій ситуації, пані Зою, відбулося накладання земельних ділянок. Таке стається, коли, згідно з двома чи більше різними землевпорядними документами, одна й та сама ділянка землі, розташована на певному відрізку, фактично займає територію іншої, як правило, сусідньої земельної ділянки.


За даними WikiLegalAid, найбільш поширеними причинами накладання земельних ділянок у Держземкадастрі (стосується земельних ділянок, які були сформовані до 2013 р. та на які видані документи на право користування чи право власності) є:
– помилки, допущені при перенесенні інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, щодо визначення площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої);
– невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам;
– невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв’язку зі зміною методів підрахунку (округлення);
– присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів.
Такі помилки за згодою власника чи користувача земельної ділянки можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель.
Зміна меж земельної ділянки у разі виправлення вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності на суміжні земельні ділянки.
Куди звертатися для встановлення справедливих меж?
Що ж робити, коли виникають межові спори, тобто ті, що стосуються меж земельної ділянки, неправильного місцеперебування, накладань земельних ділянок одна на одну, помилок у площі тощо?
Варіантів насправді є декілька. Як-от переоформити право власності на земельну ділянку меншого розміру чи іншої конфігурації.
Можна також звернутися до територіального органу Держгеокадастру у районі (місті) за місцеперебуванням земельної ділянки, якщо йдеться про описку в документах, помилки, допущені в документаціях із землеустрою, невідповідність інформаційних систем і кадастрів різних періодів тощо.
Вирішити межовий спір можна й у судовому порядку. Зокрема домогтися визнання права на земельну ділянку в розмірах, зазначених у документах, що посвідчують право власності на землю, та відповідно до плану такої ділянки, який міститься у державному акті на право власності на земельну ділянку, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Як це зробити на практиці? Юристка Вікторія Гусакова у виданні «На пенсії» розбирала подібну ситуацію.
Отож ви, пані Зою, можете за місцем проживання звернутися письмово до Держгеокадастру й попросити обстежити ваші із сусідом суміжні ділянки. Якщо1 при цьому буде виявлено розбіжності, ви повинні з наявними документами на власність будинку та землю звернутися до землевпорядника з метою інвентаризації земельної ділянки. Землевпорядник має провести обміри належної вам ділянки для уточнення координат і провести додаткові топографічно-геодезичні виміри.
Варто зазначити, що іноді люди помилково вважають, нібито площа і межа земельної ділянки – це одне й те ж. Насправді то різні поняття. Тому слід уточнити: площа вашої земельної ділянки збільшилася чи зменшилася внаслідок земельної ділянки сусідів? При цьому потрібно з’ясувати, чи немає на вашому подвір’ї самовільних споруд (не зареєстрованих), через які може бути збільшена площа користування земельною ділянкою.
Якщо за результатами проведеної інвентаризації буде виявлено, що конфігурація вашої ділянки, яка відображена в державному акті на право власності, не відповідає тим даним, що є на місцевості, документи на право власності доведеться змінювати.
Як закріпити за собою землю після уточнення вимірів
Щоб закріпити за собою законне право на земельну ділянку, вам, пані Зою, доведеться в судовому порядку провести земельно-технічну експертизу. Адже потрібно буде з’ясувати, чи фактичний розмір, площа, конфігурація та межі земельної ділянки відповідають наявній документації із землеустрою. Якщо не відповідають, треба визначити, що є причиною такої невідповідності.
На підставі нових документів і висновків ви можете звернутися до державного кадастрового реєстратора із заявою про внесення змін до відомостей Держземкадастру.
Коли вам відмовлять, треба йти із заявою до суду. Згідно зі ст. 155 Земельного кодексу України, якщо орган виконавчої влади видав акт, яким порушуються права особи щодо володіння земельною ділянкою, то такий акт визнають недійсним (не скасовують, а саме ВИЗНАЮТЬ НЕДІЙСНИМ – це важливо!). Якщо при цьому власник земельної ділянки зазнав збитків, то відшкодувати їх у повному обсязі повинен той орган, який видав акт (місцева рада чи конкретно її землевпорядник або інші особи).
Також до суду потрібно звернутися з вимогами, щоб було визнано ваше право власності на земельну ділянку за новими, точними, вимірами.
Коли будете подавати до суду позовну заяву, обов’язково зазначте, чи було порушено ваше право як власника земельної ділянки на вільне користування нею, чи є перешкоди в користуванні власністю, чи потрібно приводити земельну ділянку до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Окрім того, важливо із сусідами врегулювати питання щодо нової конфігурації земельної ділянки.
Отож, як бачите, мороки дуже багато. Але якщо є принципове бажання відвоювати своє право на землю і закріпити його за собою, то доведеться пройти всі перелічені вище процедури.
Ніна Грицюк
Фото: mezhova.otg.dp.gov.ua
Друзі! Підписуйтесь на нашу сторінку Фейсбук і будьте завжди в курсі останніх новин.